Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Polis Kime Denir? Polisin Görevi Nedir? Polisin Görevleri Nelerdir ?

 1. #1
  yakup sade
  Guest
  Sponsorlu Bağlantı

  Icon1 Polis Kime Denir? Polisin Görevi Nedir? Polisin Görevleri Nelerdir ?

  Sponsorlu Bağlantı

  şuanlık yok 2. #2
  Moderator

  Standart Cevap: Polis Kime Denir? Polisin Görevi Nedir? Polisin Görevleri Nelerdir ?

  polislik mesleği nedir? polisler ne iş yapar?

  Polis terimi, kökeni Yunanca ve Latince olan bir kelimedir. Yunanca-Latince politika kelimelerinden türemiştir. Eski Yunanlılar kendi şehir devletlerine polis ismini vermişlerdir. Polis kelimesi, kuruluşu bulunduğu yerde kamu düzen ve güvenliğini koru*yan, yasaların adil ve eşit bir şekilde uygulanmasını sağlayan teşkilat, kolluk, zabıta, şehirde güvenliği sağlamakla yükümlü kişiler anlamında kullanılmıştır. Polis kelimesinin yerine emniyet deyimi de kullanılmaktadır.  Polis, görevi itibariyle; asayişi, amme, şahıs tasarruf emniyetini ve mesken masuniyetini koruyan, halkın ırz can ve malını muhafaza ve ammenin istirahatını temin eden, yardım isteyenlere, yardıma muhtaç olan çocuk, alil ve acizlere muavenet eden, kanun ve nizam*namelerin kendisine verdiği vazifeleri yapan silahlı icra ve inzibat kuvvetidir.  Genel olarak polis, bir ülkenin sükûn, güvenlik ve düzenini sağlamak ve korumakla görevlidir. Bunu yerine getirirken önceden belirlenmiş müeyyidelere uymakla yükümlü ve hükümet tarafından alınan ve yerine getirilmesi istenen kararların icrasını sağlamakla görevlidir.  Polis yasasına göre polisin görevi, hukuk ve ve toplum düzenini güvence altına almak, asayişi ve güvenliği sağlamak, aynı zamanda suç işlenmesini önceden engellemek, işlenen suçları günışığına çıkartmak ve yargı makamlarına yargıya hazır olacak biçimde ulaştırmaktır.  Polis ayrıca, kendisi için özel olarak belirlenmiş görevleri yerine getirmekle ve herkese kendi görev bütünlüğünün içine giren konularda yardımda bulunmakla yükümlüdür.  Polisin yetkilerinin temel amacı, kamu otoritesini ve kamu yararını sağlamaktır. Polis,”kamu yararı” için çalışmaktadır. Kamu yararının sağlanması ise, kamu düzeninin sağlanması ile mümkündür.


  Polisin görevleri çok çeşitlidir. Günlük hayatta polisin görev alanına girmeyen ve polisi ilgilendirmeyen hemen hiç bir konu yok gibidir. Polisin görevleri kanuni, geleneksel ve demokratik olarak sınıflandırılabilir. En başta PVSK olmak üzere daha birçok kanun polise görev vermiştir.????:

  polislik mesleği nedir? polisler ne iş yapar?
  Polisin kanuni görevlerini genel asayiş, sosyal yardım, devletin yürütme gücüne yardım, önleme, olayları bastırma ve adli görevleri olmak üzere altı ana başlık altında toplamak mümkündür.  Polisin geleneksel görevlerini kanunları uygulamak, kamu düzenini sürdürmek ve sosyal yardım hizmetleri olarak üç grupta toplamak mümkündür.  Polisin temel görevlerinden olan kamu düzeninin dört unsuru vardır. Bunlar, güvenlik, sağlık, esenlik ve genel ahlaktır.  Polis hizmetlerinin yürütülmesinde emir-komuta, amir-memur ilişkisi önemlidir. Emir, yapılması istenen bir hizmetin sözlü veya yazılı ifadesidir. İyi bir emir, açık, kısa, net ve anlaşılır olmalı, sınırları açıkça belirtilmeli, uygulanabilir olmalı, eşit, adil, dengeli olmalı ve bir hizmeti içermeli, yetkili kişi tarafından verilmeli, kanuna uygun olmalıdır.

 3. #3
  Moderator

  Standart Cevap: Polis Kime Denir? Polisin Görevi Nedir? Polisin Görevleri Nelerdir ?

  Polis ülkedeki birliği düzeni kanunları koruyan görevlilerdir. Tabi haliyle pekçok görevi vardır.

  İşte Polisin Ve Trafik Polisinin Görevleri

  1- Hizmetin gerektiği şeyler yapmak, yasaklarıda yapmamamktır. Polisin görevlerinde hukuki bir dayanağının olması gerekmektedir. Polisin temel görevi ; ülkenin güvenliğini sağlamak, suçları önlemek ve olayları açığa kavuşturmaktır.


  2-
  Polis Yetkileri temel amacı, kamu otoristesini ve kamunun yararını sağlamaktır. Polisler kamu yararı için çalışırlar. Kamunun yararının sağlanması ancak kamu düzeninin sağlanması ile gerçekleşir.

  3- Polisin görevi çeşitlidir. Günlük yaşantıda polisin alanına girmeyen, polisi ilgilendirmeyen neredeyse hiçbir konu yoktur. Polisin görevlerini kanunu, geleneksel ve demokratik olarak sınıflandırılabilir.

  4-Polisin kanuni görevlerini genel asayiş, sosyal yardım, devletin yürütme gücüne yardım, önleme, olayları bastırma, ve adli görevleri olmak üzere altı ana başlık altında toplamak mümkündür.

  5- Polisin temel görevi olan kamu düzenin 4 ana öğesi vardır. Bu öğeler güvenlik, sağlık, esenlik ve ahlaktır.


  Polis açık, kısa, net ve anlaşılır olmalıdır. Eşit, adil ve dengeli olmak polis olmak için çok önemlidir.

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Polis Kime Denir? Polisin Görevi Nedir? Polisin Görevleri Nelerdir ?


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Polisin Görevleri - Polislik Mesleği Özellikleri
  By LaDyRoSe in forum Meslek Tanıtımı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05.12.11, 16:55
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 21.05.11, 21:04
 3. Polisin Ve Trafik Polisinin Görevleri Nelerdir?
  By Di@ßLeSsE in forum Soru Cevap
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24.03.11, 16:34
 4. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 27.11.10, 02:53
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22.10.10, 22:45

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.