Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: When - While İngilizce Konu Anlatımı - When - While İngilizce Konususnun Anlatımı

 1. #1
  Moderator
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni When - While İngilizce Konu Anlatımı - When - While İngilizce Konususnun Anlatımı

  Sponsorlu Bağlantı

  When - While İngilizce Konu Anlatımı - When - While İngilizce Konususnun Anlatımı


  Bazı geçmiş zaman cümlelerinde hep past tense i, hem de past continuous tense i kullanmak zorunda kalabiliriz. Past tense ile geçmişte olan ve biten bir olayı, past continous ta ise geçmişte belli bir zaman dilimnde devam etmiş olayları anlatıyorduk. Bazı cümlelerde bu iki zamanı da kullanmak zorunda kalabiliriz, geçmişte bir olay devam ederken başka br olay olmuş olabilir. Mesela:  - Dün gece İngilizce çalışırken elektrikler kesildi, ya da

  - Dün gece elektrik kesildiği zaman, İngilizce çalışıyordum.  Bu cümlelerde, bir olay devam ederken yani İngilizce çalışma, başka bir olay olmuştur, yani elektrik kesilmiştir. İngilizce çalışmak belli süre devam eden bir iş olduğundan o cümleyi past continuous ile, elektriklerin kesildiğini söylediğimiz cümleyi ise past tense ile anlatmamız gerekmektedir.  Böyle geçmişte, bir cümlede iki zamanı da kullanabilmek için bu iki ayrı cümlenin birbirine bağlanması gerekmektedir. Bunun için de WHEN ve WHILE kullanılmaktadır.

  * WHEN : Anlatılan olayda zaman, ya da -de,-da anlamlarına gelmektedir.  - When I went home, my mother was outside. (Eve gittiğimde -gittiğim zaman- annem dışardaydı.)

  - I was watching television when George called me. (George beni aradığı zaman televizyon izliyordum.)  * When in anlamından sonra bilinmesi gereken diğer nokta, kullanılışıdır. When den sonra gelen cümle kesinlikle past tense olmak zorundadır. Sürekli zamandan önce when kullanamayız. Cümlenin anlamına da bakıldığında when in past tense ten önce kullanılmasının ne kadar anlamlı olduğunu görebilirsiniz. Bu hatırlatmadan sonra örneklerimizi çoğaltabiliriz.  - When it started raining, we were waiting for bus. (Yağmur yağmaya başladığında otobüs bekliyorduk.)

  - When she saw me, I was going to the cinema with my friends. (O beni gördüğünde, arkadaşlarım ile sinemaya gidiyordum.)

  - Nilay was driving Ankara, when she had an accident. (Nilay kaza yaptığında, Ankara"ya gidiyordu.)  *When in kullanıldığı cümlenin cümlenin başında ya da ortasında olması önemli değildir, anlam değişmez, sadece when in past tense kullanılan cümleden önce kullanılması gerekmektedir.  * WHILE : Geçmişte belli bir zamanda sürekli olarak meydana gelen olayları anlatırken kullanılır. -iken anlamına gelir.- While I was going to the school, I saw my uncle. (Okula gidiyorken -giderken-, amcamı gördüm.)

  - While my mother was washing the dishes, the phone rang. (Annem bulaşıkları yıkarken telefon çaldı.)

  -The teacher came while the students were running in the classroom. (Öğrenciler sınıfta koşarker -koşuyorken- öğretmen geldi.)  * Böyle geçmişte biri olup biten, diğeri devam eden iki olayı anlatırken, cümlemizde ya when ya da while kullanırız, ikisi de aynı anda aynı cümlede kullanılamaz. Ama cümlelerde when de kullansak, while da kullansak anlamda bir değişme olmaz.  - While I was doing my homework, my brother went outside. (Ben ödevimi yaparken, kardeşim dışarıya çıktı.)

  - I was doing my homework when my brother went outside.(Kardeşim dışarıya çıktığı zaman ödevimi yapıyordum.)  - My brother went outside, while I was doing my homework.

  - When my brother went outside, I was doing my homework.  ** Aynı olayı dört şekilde anlatabildik. Ya when kullandık, ya da while. While kullanılan cümleyi hem başta hem sonda kullanabiliriz, when i de aynı şekilde ister cümlenin başında ister sonunda kullanabiliriz. Cümlenin anlamında hiç bir değişiklik olmaz.

  ** Sadece zamanlara dikkat edilmesi, when den sonra gelecek cümlenin past tense , while dan sonra ise past continuous tense olması gerekmektedir. • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  When - While İngilizce Konu Anlatımı - When - While İngilizce Konususnun Anlatımı


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. 5. Sınıf İngilizce Ders Konu Anlatımı
  By Kayıtsız Üye in forum Soru Cevap
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16.10.12, 14:40
 2. İngilizce zamanlar konu anlatımı
  By RedBuLL in forum Linkler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.04.12, 15:26
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06.03.12, 18:29
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28.03.11, 23:37
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09.11.10, 23:41

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.