Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: 22 Ağustos İnternet Darbesi Gerçekleşecek mi ? 22 Ağustos İnternet Yasakları Nelerdir

 1. #1
  Moderator
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni 22 Ağustos İnternet Darbesi Gerçekleşecek mi ? 22 Ağustos İnternet Yasakları Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantı

  22 Ağustos İnternet Darbesi Gerçekleşecek mi ? 22 Ağustos İnternet Yasakları Nelerdir

  22 Ağustos İnternet Darbesi Gerçekleşecek mi ?


  İnternetin ölüm tarihi 22 Ağustos

  22 Ağustos internet yasakları
  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’nca (BTK) hazırlanan “İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar” 22 Ağustos 2011 tarihinde yürürlüğe girecek.

  Bu uygulamayla kullanıcılar BTK’nın belirlediği 4 internet filtresinden birini seçmek zorunda bırakılacak. Filtreyi aşmak suç sayılacak. Filtre kıstasları ise tamamen BTK’nın keyfine göre belirlenecek. Bu uygulama dünyada Çin, Küba, İran gibi internetin “tutuklu” olduğu ülkelerde kullanılıyor.
  Dayanağı nedir?

  5809 sayılı Kanunun 4’üncü 6’ncı ve 50’inci maddeleri ile 28.07.2010 tarihli ve 27655 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin 10’uncu maddesi hükümleri kapsamında, BTK tarafından hazırlanan “İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar Taslağı” 22 Şubat 2011 tarihinde 2011/DK-10/91 no’lu karar ile onaylanarak, “İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslar”ın 22 Ağustos 2011’de yürürlüğe girmesine karar verildi.


  22 Ağustos’ta devreye girecek sistemde internete devlet daha doğrusu “BTK” tarafından belirlenen 4 filtre tipinden birini seçerek girebileceğiz. Filtreyi aşmak ya da aşmaya çalışmak suç sayılacak. Ayrıca internet servis sağlayıcıları filtrelerin aşılmasını engellemekle sorumlu tutuluyor, aksi halde onlara da ağır para cezaları öngörülüyor.


  Düzenlemeye göre 4 tip filtre yer alacak. Aile, çocuk, yurtiçi ve standart paket. Her internet abonesi bunlardan birini seçmek zorunda kalacak. Bu filtre tipini internet kafelerde uygulanan “Websense” filtresine benzetebiliriz. Yani sadece internet kafenin belirleyebildiği sitelere girebileceksiniz. Bu tür filtre sistemleriyle içeriğinde sorun olmasa bile birçok sitenin filtreye takıldığı kullanıcılar tarafından biliniyor. 2. #2
  İnternet
  Guest

  Icon14 Cevap: 22 Ağustos İnternet Darbesi Gerçekleşecek mi ? 22 Ağustos İnternet Yasakları N

  İnternet Yasakları Türkiye’ye Zarar Veriyor

  25 Mart 2008 tarihinde Emrah Yumuk tarafından yazıldı.

  Türkiye Bilişim Derneği (TBD), İnternet Teknoloji Derneği (INETD), Tüm İnternet Derneği (TID), Linux Kullanıcıları Derneği (LKD), Tüm İnternet Evleri Derneği (TIEV), Bilişim Sektörü Derneği (TUBIDER) ve Türk Kütüphaneciler Derneği (TKD), internet yasaklarının Türkiye’ye zarar verdiğini bildiren bir açıklama yaptı.

  Açıklamada şunlardan bahsediliyor;


  5651 nolu yasa kapsamında Telekomunikasyon Kurumu‘nun yurt dışındaki web sitelerine erişimini sorgusuz sualsiz kapatma yetkisi var. Türkiye‘de mahkemeler 5651 nolu yasa ve konuyla ilgili diğer yasalara dayanarak youtube, wordpress, geocities, alibaba gibi bir çok web sitelerine erişimi sık sık kapatmaktalar.

  5651 nolu yasa çok hızlı bir şekilde, kamoyunda yeteri kadar tartışılmadan, uzman Sivil Toplum Kuruluşlarının çığlıkları arasında, çocuk pornosu bahanesiyle, “temiz internet” söylemleri ile çıkartıldı. Böyle bir yasa Avrupa Birliği ve modern dünyada yok. Yasa metnine son anda “Atatürk‘e ilişkin suçlar” da eklendi.

  Bugün, Türkiye‘nin herhangi bir yerindeki bir mahkeme, bir bilirkişiye bile başvurmadan, pek çok nedenle, tedbir kararı olarak bile, bir web sitesindeki tek bir nesne yüzünden milyonlarca nesne içeren bir web sitesine erişimi kapatabilmekte.

  Örneğin Youtube gibi sosyal ağ webleri, pek çok eğitici malzemeyi, az bulunan eski belgeleri, filmleri, ders notlarını içeridiği gibi, çeşitli iş bağlantılarını da içermektedir. Youtube‘u gerçekten kapatabilsek, bu işten pek çok vatandaşımız zarar görecektir. (Başka yollardan Youtube’a girebildiğimiz için tam kapatılamıyor, erişimi yasaklamaya çalışmakla sadece daha komik duruma düşüyoruz)

  Yasaklanan web sitesi erişimi, daha doğrusu yasaklamaya konu olan web sitesi nesnesi, örneğin bir video kaydı, o nesne için ülkemiz içinde ve dışında daha fazla negatif reklam ya da tanıtım oluşmasına sebep olmakta ve dünyadaki tüm internet kullanıcılarının ilgisini çekerek asıl amacın tam tersinin gerçekleşmesiyle sonuçlanmaktadır.

  Özellikle aşağıdaki bu bölüme dikkat; !!!

  Eğer bir web sitesindeki tek bir nesneye yasak koymak isteniyorsa, bu teknik olarak mümkündür. Telekominikasyon Kurumu, bilinmeyen bir nedenle mümkün olan bir teknik çözümün muhtemelen zahmetli ve masraflı olacağını düşünerek, 5651 ile ilgili yönetmelikte sadece nesnelere erişimin yasaklanmasına yer vermemiş, tüm web sitesine, ve hatta belli bir IP numarasındaki tüm web sitelerine erişimin engellenmesini ilgili yönetmeliğe koymuştur. Bu durumun özgürlükçü demokrasi ile çeliştigini bir defa daha belirtirken, TK‘nın görevi çerçevesinde URL temelli filtrelemeyi kolaylıkla yapabileceğini ve sadece yasaklanan belli nesnelere erişimi önleyebileceğini belirtmek isteriz. Bu şekildeki bir teknik çözüm eğer zahmetli ve masraflı olacaksa da, devletimiz tarafından finanse edilerek gerçekçi bir çözüm elde edilebilir.

  Basın açıklamasının tamamını buradan okuyabilirsiniz.

  Websitesindeki tek bir nesneye yasak koymak mümkünken, sitenin tamamına konulup Türkiye’ yi komik duruma düşürüyorlar. Ki o nesneye yasak koymanın da anlamı yok zaten. Video sadece ülkemizde izlenemeyecek, diğer bütün ülkelerde izlenebilecek, bu da mantıksız ama madem bir şeyleri bu kadar çok yasaklamak istiyorlar, sadece o videoyu yasaklasınlar. Genelde bu tip olaylarda ilgili websitesine bildirilir ve o site de belirli bir zaman diliminde o videoyu veya nesneyi kaldırır. Ama youtube gibi sürekli video eklenilen bir sitede takip kolay olmayabilir.

  Yotoube’un yasaklanması türk video sitelerine yaradı desem öyle bir şey de olmadı ve böyle giderse olmaz da. Bizim şu an için youtube ile yarışacak bir internet altyapımız maalesef yok. Türk video sitelerinin hali ortada, youtube’suz yapamıyoruz. O zaman ya bu deveyi güdeceğiz, ya da bu diyardan gideceğiz. Yasaklamaya başlamışken ileride interneti de yasaklamak da gerekebilir

  Aklıma takılan bir kaç soru;

  1) Youtube artniyetli olduğundan mı bu videoları kaldırmıyor?
  2) Biz youtube’tan kaldırılmasını isteyebildik ve bekleyebildik mi?
  3) Yasaklanma sebebi Atatürk’e karşı hakaret içerikli videoların yer alması mı? Yoksa başkalarına dokunan başka videolar da var mı?
  4) Birilerinin Atatürk’ü ve Türkiye’yi komik duruma düşürmeye çalışmak gibi bir amacı mı var?
  5) Bir gün Google da yasaklanacak mı?
  6) Bu deveyi güdemeyip bu diyardan ne zaman gideceğiz? (yani internet ne zaman yasaklanacak?)

  Bu yasakların sonu gelmeyecek gibi görünüyor. Siz en iyisi benim gibi Open DNS kullanın.

 3. #3
  Moderator

  Icon14 Cevap: 22 Ağustos İnternet Darbesi Gerçekleşecek mi ? 22 Ağustos İnternet Yasakları N

  İNTERNETİN GÜVENLİ KULLANIMINA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR


  İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul Ve Esasları Öğrenmek İçin Aşşağıdaki Linke Tıklayarak Dosya İçeriğine Ulaşabilirsiniz

  http://www.t24.com.tr/media/document...K-10-91sss.pdf


 4. #4
  Moderator

  Standart Cevap: 22 Ağustos İnternet Darbesi Gerçekleşecek mi ? 22 Ağustos İnternet Yasakları N

  Filtreyi kırana 'takip'

  - Yasakları atlatmak daha zor olabilir. Çünkü IP bazında filtreleme yöntemi kuruluyor burada. Hem daha zor olacak, hem de BTK maddelerinden bir tanesine göre, filtreleme sistemini aşmaya çalışanların tespit edilmesi söz konusu.

  - Bu yeni sistem altında port bazında da engelleme yapılacak. Yani BTK, Türk Telekom'a zarar verdiği gerekçesiyle bazı portları kapatarak Skype'ı da yasaklayabilir.

  Çok az detay verilmiş olduğu için o kadar muğlak ki; o yüzden bu taslağı son derece tehlikeli buluyorum.

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  22 Ağustos İnternet Darbesi Gerçekleşecek mi ? 22 Ağustos İnternet Yasakları Nelerdir


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 21.04.12, 22:30
 2. Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 01.09.11, 20:14
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 30.05.11, 00:15
 4. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 04.05.11, 16:30
 5. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 04.05.11, 16:15

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.