Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: YGS Yerine ‘Olgunluk Sınavı’ Geliyor - YGS Sınavı Kalkıyor mu ? YGS Ne Zaman Kalkacak

 1. #1
  LaDy
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni YGS Yerine ‘Olgunluk Sınavı’ Geliyor - YGS Sınavı Kalkıyor mu ? YGS Ne Zaman Kalkacak

  Sponsorlu Bağlantı

  YGS Yerine ‘Olgunluk Sınavı’ Geliyor - YGS Sınavı Kalkıyor mu ? YGS Ne Zaman Kalkacak  İki yıldır uygulanan ve şifre tartışmaları ile gündeme gelen Yükseköğretime Geçiş Sınavı tarihe karışıyor.
  YGS yerine ‘Olgunluk Sınavı’ geliyor
  Öğrenciler, 3 yıl içerisinde uygulamaya girmesi planlanan Olgunluk Sınavı’yla üniversiteye yerleştirilecek. YükseköğretimKurulu (YÖK) Başkanı Prof.Dr. Yusuf Ziya Özcan, şifre tartışmaları ile gündeme gelen Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın (YGS) kaldırılacağını açıkladı. Özcan, 2 yıldır uygulanan YGS’nin yerine “Olgunluk Sınavı’nın geleceğini söyledi. YÖK’ten alınan bilgiye göre,Olgunluk Sınavı’nın 3 yıllık sonra uygulanacak.

  LİSE BİTİRME SINAVI

  YÖK Başkanı Özcan, Akşam’a verdiği yaptığı röportajda yeni sistem ile ilgili bilgi verdi.Özcan çalışmayı tamamlayarak Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) gönderdiklerini kaydetti. “YGS’yi kaldırıp yerine ‘Olgunluk Sınavı’nı getiriyoruz” diyen Özcan şunları söyledi: “Böylece lise bitirme sınavını getirip ortaöğretimbaşarı puanını da bu sınavın sonucundan alacağız. Bu sınavıMEB yapacak, biz sadece LYS yapacağız.Öğrenciler lise son sınıfta lise bitirme sınavına girecek. Bu sınav öğrencinin lisede gördüğü derslerle ilgili olacak. Bu sınavda açık uçlu soru da sorabiliriz. İşte o zaman öğrencinin lise eğitimini desteklemiş oluruz. Bu sınavı geçen öğrenciler LYS’ye katılıp tercih yapabilecek. Sınavın bize bir faydası da öğrencinin hangi dersten başarılı olduğunu göreceğiz.Ozaman belki LYS’de de öğrenciyi buna göre yönlendireceğiz. Bundan sonra top MEB’dedir.” İlerleyen zamanda öğrencileri aynı gün sınav yapmayıp randevu sistemiyle sınav yapacaklarını da anlatan Özcan, IB, SAT gibi sınavlarla da üniversitelere öğrenci alınacağını söyledi.

  SAYI DÜŞÜRÜLECEK

  YÖK kaynaklarından alınan bilgiye göre; bu yıl sınava 1.7milyon öğrenci girerken, üniversitelerin kontenjanı 750 bin civarında. Bu farkın eritilmesi veOlgunluk Sınavı’nın uygulanabilmesi için ise 3 yıllık bir zamana ihtiyaç var.Her yıl liselerin 600 binmezun verdiği kaydedilirken, 3 yıllık sürede üniversiteye başvuranların sayısının üniversite kontenjanlarına yakın rakamlara çekilmesi hedefleniyor.

  İktidar düzenleme,muhalefet kaldırma peşinde

  Siyasi partilerin seçim beyannamelerinde YÖK ve üniversiteye giriş sınavıyla ilgili köklü öneriler yer alıyor. AK Parti, kurumun yapısında değişiklik düşürünken, CHP ve MHP üniversite sınavının kaldırılmasından yana.

  AK PARTİ: ADALETİ SAĞLAYACAK DEĞİŞİM

  * YÖK, üniversiteler arasında koordinasyon sağlayan, standartlar belirleyen bir yapıya kavuşturulacak.
  * Yükseköğretim kalite değerlendirmesi için 'Yükseköğretim Kalite Ajansı' kurulacak.
  * Üniversiteler, her çeşit düşüncenin demokratik bir ortamda, hoşgörü içinde öğretilip tartışıldığı, yasakların ve sınırlamaların olmadığı özgür bir foruma dönüştürülecek.
  * Rektör, dekan, bölüm başkanı, ana bilim dalı başkanı, enstitü müdürü gibi her kademedeki akademik yöneticinin seçimle işbaşına gelmesini sağlayacak yasal düzenlemeler yapılacak.
  * Üniversiteye yerleştirme sistemi, mesleki ve teknik eğitime talebi düşüren, haksız ve adaletsiz uygulamalara sebep olmaktadır. Sınavlar, yarışmayı teşvik edecek ve adaleti sağlayacak şekilde değiştirilecek.
  * Meslek eğitimi veren iki yıllık meslek yüksek okulları, üniversite bünyeleri dışında, ara insan gücü yetiştirecek bir şekilde ayrı bir grupta toplanacak.

  CHP: YÖK VE ÜNİVERSİTE SINAVI KALKACAK

  * Üniversite sınav sistemi aşamalı olarak kaldırılacak. Ailelerin ve gençlerin emin olabilecekleri güvenilir bir yükseköğretime geçiş süreci oluşturulacak.
  * ÖSYM sistemini yeniden yapılandırma ve geliştirme çabaları uygulamaya geçene kadar alınacak acil önlemler şunlar olacaktır:
  * Katsayı uygulamalarını ve ortaöğretim başarı puan hesaplarını kaldırarak öğrencilerin ortak dersler kapsamında yerleşmesini sağlayacağız.
  * SBS, ÖSS, KPSS gibi sınavlardan ücret alınmayacak.
  * Özerk yapıya sahip ulusal bir test merkezi kurulacak.
  * YÖK'ü kaldıracağız.

  MHP: ÜST YAPIYA DÖNÜŞTÜRÜLECEK

  * Eğitimin her kademesinde, eğitim dili Türkçe olacak.
  * YÖK düzenleme, yönlendirme, koordinasyon, planlama ve denetimden sorumlu bir üst yapıya dönüştürülecek.
  * Üniversite giriş sınavı kaldırılacak.
  * Ortaöğretim başarısı ve orta öğretim sonunda yapılacak ''olgunlaşma sınavı'' temel alınarak üniversiteye geçiş sistemi uygulanacak.
 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  YGS Yerine ‘Olgunluk Sınavı’ Geliyor - YGS Sınavı Kalkıyor mu ? YGS Ne Zaman Kalkacak


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22.05.11, 21:01
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22.05.11, 20:58
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22.05.11, 20:54
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 20.05.11, 11:13
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 20.05.11, 01:30

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.