Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Atatürk ve Anafartalar - Anafartalar'ın Atatürk İçin Önemi

 1. #1
  Ece_19081
  Guest
  Sponsorlu Bağlantı

  Icon4 Atatürk ve Anafartalar - Anafartalar'ın Atatürk İçin Önemi

  Sponsorlu Bağlantı

  Arkadaşlar çok önemli bir ödevim var.
  Anafartalar Atatürk için neden önemlidir. Lütfen cevap verin cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.
  :) 2. #2
  LaDy

  Yeni Cevap: Atatürk ve Anafartalar - Anafartalar'ın Atatürk İçin Önemi

  Atatürk ve Anafartalar

  25 Ağustos 1915’ten Ağustos sonuna kadar, Müttefikler hem Seddülbahir hemde Arıburnu’nda başarılı olamayınca, Çanakkale Boğazı’nı, geriden sarkarak ele geçirmek amacıyla harekete geçerler.
  Atatürk Anafartalar'da...1915.

  Bu arada General Hamilton, Türk Ordusu’nun gerilerine sarkmak ve çember içine alıp yok etmek için, Büyük ve Küçük Kemikli Burunları arasında yer alan Suvla sahillerine çıkıp, Anafartalar’da üçüncü bir cephe açmaya karar verir. Hedef, Conkbayırı ve Koçaçimentepe blokunu ele geçirerek buradan ilerleyip, Çanakkale Boğazı’na inerek hakim olmaktır. Bu amaçla da, 9. İngiliz Kolordusu'nu, 6-7 Ağustos gecesi karanlıktan yararlanarak bölgeye çıkartır. Amaç, sabah gün ağarmadan Von Sanders, Saros Grup Komutanına 7. ve 12. Tümenlerle süratle Anafartalar kesimine gitmesini ve karaya çıkan İngiliz birliklerine 8 Ağustos sabahı erkenden taarruz edilmesi emrini verir. Anafartalar Müfrezesi komutanı Yarbay Vilmer’e de, Saros’dan iki tümenin gelişine kadar, İngilizlerin ilerleyişine engel olunmasını emreder.

  Liman Von Sanders, bundan sonra, Kurmay Albay Mustafa Kemal’i, 8 Ağustos 1915 günü saat 21.45’de, Anafartalar Grup Komutanlığına atar. Anafartalar Grup Komutanı Kurmay Albay Mustafa Kemal, 9 Ağustos sabahı, 12. Tümenle 9. İngiliz Kolordusuna. 7. Tümenle de Anzak Kolordusu ile işbirliği yapmasına engel olmak amacıyla, damakçılık Bayırı yönünde saldırıya geçer. Her iki tümenin saldırıları da başarılı olur. İngiliz Birlikleri, beklemedikleri bu karşı Türk taarruzu ile şaşkına dönmüş, ağır kayıplar verirler.

  Birinci Anafartalar Muharebeleri olarak adlandırılan bu harekat sonunda, durum değerlendirmesi yapan Mustafa Kemal şöyle demiştir: "...Gerçekte, düşmanın bir kolordusunu zayıf bir tümenimle Kireç Tepe - Anzak arasında yenmiş, Tuzla Gölüne kadar takip ederek orada tesbit etmiştim "

  Diğer taraftan yeni çıkan birliklerle güçlendirilen 9. İngiliz Kolordusu, Anafartalar yönünde iki kanat harekatı daha denediyse de başarılı olamamıştır. Ancak, Türkler açısından bu bölgede durum, savunulması güç bir konum olduğu için tehlikeli sayılırdı. Tehlikeli durumu düzeltmek için Liman Von Sanders, Kuzey Grubundaki 8 Tümeni iki alayla takviye ederek , Anafartalar grup Komutanı Mustafa Kemal’in emrine verir. Tümen karargahına 9-10 Ağustos gecesi gelen Grup Komutanı Mustafa Kemal, takviyeli 8. Tümeni 10 Ağustos sabahı karanlıkta, sadece süngü kullanarak hücuma geçirir. İngilizlere çok ağır kayıplar verdirilerek harekat başarılı olur. Daha sonra, savunma yapılabilecek ek arazinin ele geçirilmesi üzerine, ulaşılan bu ileri çizgide de destek ve güçlendirmeler yapılarak savunmaya geçilir. Böylece, diğer bölgelerde olduğu gibi Anafartalar Bölgesinde de savaş, boşaltmaya kadar, siper ve mevzi savaşına dönüşmüş olur. Diğer bir deyişle, General Hamilton’un İkinci Planı da başarısız olmuş, hedefine ulaşamamıştır.

  Çanakkale Savaşları kara harekatıyla ilgili olarak belirtilmesi gereken önemli bir diğer nokta da şudur : tüm bu çarpışmalar ve karşılıklı saldırılar sırasında, Türkler mertçe, dürüstçe ve kahramanca çarpışmış, insancıl meziyetlerini ve güçlü kişiliklerini sergilemişlerdir. İster Seddülbahir’de, ister Suvla’da ya da, Anafartalar’da olsun durum aynıdır. Örneğin Kızılhaç çadırları ve hastane gemileri, yaralı taşıyan botlar, ya da sedyeleri hedef alan atışlar yapılmamıştır.

  Tepeler Türklerin elinde olmasına ve olumlu doğa koşullarına karşın, düşmanın sürekli olarak çekindiği zehirli gaz kullanılmamış, su kaynakları zehirlenmemiş, bu yöntemler hiçbir zaman mert ve dürüstçe bir tutum sayılmamıştır.

  MUSTAFA KEMAL Anlatıyor :

  " 10 Ağustos 1915. Conkbayırı'nı almak ve bütün boğaza hakim olmak için İngilizler 20.000 kişilik bir kuvvetle günlerce kazdıkları siperlere yerleşmişler, hücum anını bekliyorlardı. Gecenin karanlığı tamamen kalkmış, tan ağarmak üzere idi. 8. Tümen komutanı ve diğer subaylarını çağırdım. Mutlaka düşmanı mağlup edeceğinize inanıyorum. Ancak siz acele etmeyin evvela ben ileri gideyim. Size ben kırbacımla işaret verdiğim zaman hep birlikte atılırsınız dedim. Bu durumdan askerlerini de haberdar etmelerini istedim. Hücum baskın tarzında olacaktı. Sakin adımlarla ve süzülerek düşmana 20-30 metre yaklaştım. Binlerce askerin bulunduğu Conkbayırı'nda çıt çıkmıyordu. Dudaklar sessizce bu sıcak gecede dua ediyordu. Kontrol ettim. Kırbacımı başımın üstünde kaldırıp çevirdim ve birden aşağı indirdim. Saat 04.30'da kıyametler kopmuştu İngilizler neye uğradıklarını şaşırmıştı. Allah Allah sesleri bütün cephelerde, karanlıkta gökleri yırtıyordu. Her taraf duman içinde ve heyecan her yere hakim olmuştu. Düşmanın topçu ateşi gülleleri büyük çukurlar açıyor her tarafa şarapnel ve kurşun yağıyordu. Büyük bir şarapnel parçası tam kalbimin üzerine çarptı, sarsıldım elimi göğsüme götürdüm kan akmıyordu. Olayı Yarbay Servet Bey'den başka kimse görmemişti. Ona parmağımla susmasını emrettim. Çünkü vurulduğumun duyulması cephelerde panik yaratabilirdi. Kalbimin üzerinde cebimde bulunan saat paramparça olmuştu. O gün akşama kadar birliklerin başında daha hırslı olarak çarpıştım. Yalnız bu şarapnel, kalbimin üzerinde aylarca gitmeyen derin bir kan lekesi bırakmıştı. Aynı gün gece yani 10 Ağustos günü beni mutlak ölümden kurtaran ve parçalanan saatimi Ordu Komutanı Liman Von Sanders Paşa'ya hatıra olarak verdim. Çok şaşırmış ve heyecanlanmıştı. Kendileri de altın cep saatini bana hediye ettiler. Bu hücumlarda İngilizler binlerce ölü bırakarak tamamen geri çekildi ve Çanakkale'nin geçilmeyeceğini iyice anlamış oldular. "

 3. #3
  LaDy

  Icon14 Cevap: Atatürk ve Anafartalar - Anafartalar'ın Atatürk İçin Önemi

  Anafartalar Kahramanı Atatürk  Türkiye'nin kendine olan güvenini kazanmasında en önemli etken olan Çanakkale savaşının, kahramanlık destanının, bir kez daha anımsanması, kutlanması bu günlere denk düşüyor.

  Bütün dünyanın kabüllendiği Mustafa Kemal'in savaş dehasını ortaya koyduğu unutulmaz bir zafer.

  "Dünyaya yüzyılda bir dahi gelir, o da Türk ulusuna nasip oldu; ne yapsak asla yenemezdik" sözünü en yüksek perdeden İngilizlere söyleten Atatürk.. Anafartalar kahramanı olarak tarihe İkiyüzelliüçbin şehidin kanı ile yazılan bir destan.

  Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlarının, zaferi gölgelemek için ilahi güçlere dayandırma gayretlerine rağmen Atatürk tartışılmaz bir şekilde düşmanlarınında saygısına kazanmıştır. Bu gün tarihi ve kazanılan zaferleri daha bir heyecan ile okumakta yarar var.

  Anıtkabir'e yapılan milyonlarla ifade edilen ziyaretler, satışı yüzbinlere ulaşan "Nutuk" gelecek için umut ile bakmamız gerektiğini anlamayan beyinlere mesaj olarak vurguluyor.

  Hepimiz biliyoruz bu günlerde taassubun karanlığına bulaşmış beyinler herkesten çok Atatürkçü nutuklar verecekler. Ancak, yurttaş artık kimin neyi niçin söylediğini algılayabilecek yeterliliktedir, olmalıdır.

  Kurtuluş savaşından sonra doğru dürüst basit bir duvar bile örebilecek yeterlilikte insan bulunamaz iken; eğitim ve ekonomik alanda ulaşılan çözümler ile ulusun geleceğe güven ile bakmasını sağlayan Atatürk'ü anlamak için, bu gün siyasi iklime egemen olanların başını ellerinin arasına alıp düşünme vaktidir. Doğal olarak bu düşünme erdemini gerçekleştirecek olanlar ; her türlü bireysel , partisel, beklentilerini bir kenara atıp ülkeye ve dünyaya O'nun ilke ve devrimlerini içselleştirirek bakmalıdırlar. Ancak o zaman sözü edilenlerin gerçekkten vatansever olduklarına kanaat getirmemiz mümkün olacaktır.

  Atanın yaratmak istediği " Cumhuriyet" yıllardır her türlü saldırıya rağmen dimdik ayaktadır. İlkeleri ve devrimleri halkın ezici bir çoğunluğu tarafından benimsenmiş, içselleştirilmiştir.

  İstanbul işgal altındayken mandacılar, teslimiyetçiler, ver kurtulcular ve daha bir sürü zihniyet Ulusal Kurtuluş Savaşını baltalamaya çalışırken bu gün değişen fazla bir şey yok!

  Onun için Çanakkale zaferini, 23 Nisan'ı, 19 Mayıs'ı daha bir coşku ile kutlamak, paylaşmak ; hepimizin bu ülke uğruna kanıyla toprağı sulayan geçmişimize, tarihimize en önemli ödevimizdir.

 4. #4
  teyfik k.
  Guest

  Standart Cevap: Atatürk ve Anafartalar - Anafartalar'ın Atatürk İçin Önemi

  Nolur saçmalamayın benim acill ödevim war

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Atatürk ve Anafartalar - Anafartalar'ın Atatürk İçin Önemi


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 12.12.13, 11:16
 2. Anafartalar Atatürk İçin Neden Önemlidir
  By Kayıtsız Üye in forum Soru Cevap
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 10.10.12, 17:21
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 31.10.11, 19:16
 4. Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal İçin Yazılan İlk Şiir
  By Sword_of_HeLL in forum Çanakkale Destanı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03.04.09, 18:57
 5. Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal İçin Yazılan İlk Şiir
  By Sword_of_HeLL in forum Atatürk Şiirleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28.02.09, 15:10

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.