Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Stajyer Ehliyet Yasası Yürürlüğe Girdi Mi?

 1. #1
  LaDy
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Stajyer Ehliyet Yasası Yürürlüğe Girdi Mi?

  Sponsorlu Bağlantı

  Stajyer Ehliyet Yasası Yürürlüğe Girdi Mi?


  Milli Eğitim Bakanlığı, sürücü kursları ile ilgili bir dizi yeni karar aldı. Artık sürücü adayları kolay kolay ehliyet alamayacak

  Milli Eğitim Bakanlığı, sürücü kursları ile ilgili bir dizi yeni karar aldı. Artık sürücü adayları zorunlu olarak "gece direksiyon eğitimine" alınacak, direksiyon sınavlarında yığılmaların önlenmesi için randevu usulüne geçilecek. Direksiyon sınavı sırasında sürücü adayının yanına sürücü kursu öğreticisinin yerine sınavı yapanlar oturacak. Direksiyon eğitimi verilecek araçlara da 10 yaş sınırı getirildi.

  MEB, 2002 tarihli "Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kurslarındaki Uygulamalar ile Sınav Kurulları ve Sınav Esasları"nda değişiklik yaptı.

  GECE ARAÇ KULLANMA ZORUNLULUĞU

  Buna göre, C, D ve E sınıfı sertifika alacak kursiyerlere 4 saat, diğer kursiyerlere 2 saat direksiyon eğitim alanında veya akan trafikte gece araç kullanma zorunluluğu getirildi.

  Sürücü kursları, bir dönemde C, D ve E sınıfı için araç başına en fazla 9 kursiyer, diğer sertifika sınıfları için araç başına en fazla 15 kursiyer kaydı yapabilecek.
  Direksiyon sınavlarında yığılmaların önüne geçilmesi için randevu usulüne geçilecek. Bir ilçede bir günde direksiyon eğitimi sınavı yapılacak kursiyer sayısı bin kişi olacak. Ancak ilçede bu sınava girecek kursiyer sayısı 4 bini aşıyorsa bu sayı bin 500'e çıkabilecek. Böylece bir günde 4-5 bin kişinin sınava girmesi engellenecek. Adaylara, direksiyon eğitimi sınavının yapıldığı gün ve saat önceden bildirilecek. Sınav 15 dakika sürecek. Eski uygulamada adaylardan sabah saat 08.30'da sınav yerlerine gelmeleri isteniyor, adaylar sıra kendilerine gelinceye kadar saatlerce beklemek zorunda kalıyordu.

  Direksiyon Eğitimi Dersi Uygulama ve Değerlendirme Kurulu üyelerinin sınav sırasında araçta oturacakları yerler de yeniden düzenlendi. Direksiyon sınavı sırasında kursun öğreticisi artık sürücü adayın yanında, ön koltukta oturamayacak. Sınavı yapan öğretmenlerden biri aracın ön koltuğunda, diğeri arka koltukta olacak. Sürücü kursu öğreticisi de aracın arkasında oturacak. Adayın yanında sınavı yapan iki öğretmenden biri oturacak.

  ARAÇLAR 10 YAŞINDAN BÜYÜK OLMAYACAK

  Sınav esnasında başarısız olan öğrencinin sınavına, sınav süresi dikkate alınmaksızın son verilecek. Sınav aracı olarak kullanılacak otobüsün en az 24 yolcu taşıma kapasitesi olması şartı getirildi. Ayrıca, Direksiyon Eğitimi Dersi Uygulama ve Değerlendirme Kurulunda görev alacakların en az 3 yıllık sürücü belgesi olması zorunlu olacak.

  A1, A2 ve B sınıfı direksiyon eğitim aracı olarak kullanılacak taşıtlar 10 yaşından büyük olamayacak. Kurslarda kullanılmakta olan direksiyon eğitim araçlarından 10 ayını dolduranların değiştirilmesi için 31 Aralık 2011'e kadar süre tanındı.

  Direksiyon eğitim alanlarının, kurumların bulunduğu büyükşehri oluşturan ilçelerin sınırları içerisinde bulunması şartına İstanbul da dahil edildi.
  Özürlü bireylerin almış olduğu H sınıfı sertifika eğitimi, "motosiklet" ve "otomobil" olarak ikiye ayrıldı.

  HAK EDEN ALACAK

  MEB yetkilileri bu düzenlemenin, sürücü kurslarıyla ilgili sorunları gidermek amacıyla yapıldığını belirtti. Sürücü kurslarının hem gündüz hem gece hem de hafta sonu kursiyer kaydettiklerini, kontenjanlarının iki-üç katı kursiyere yer verdiklerini, bu nedenle sürücü adaylarının gereken direksiyon eğitimini alamadığını anlatan yetkililer, "adayların araba kullanmayı öğrenemeden ehliyet aldıklarına" işaret etti.

  Direksiyon sınavı sırasında sürücü adayının yanına oturan sürücü kursu öğreticisinin, adayın hata yaptığı yerde kendisinin debriyaj ve frene bastığını kaydeden yetkililer, bu nedenle sınav sırasında oturma düzeninin değiştirildiğini belirtti.

  Direksiyon sınavının yapılacağı gün yığılmalarının önüne geçmesinin amaçlandığını ifade eden yetkililer, özellikle büyük ilçelerde 6-7 bin kişinin birden aynı gün sınava girdiğini hem adayların sıkıntılarla karşılaştığını hem de sınav için gereken zamanın ayrılmadığını belirterek, bu nedenle randevu usulüne geçildiğini ve sınavın gerekirse 4-5 güne yayılacağını dile getirdi.

  Yetkililer, "İnsanlar araba kullanmayı öğrenemeden ehliyet alıyordu. Bundan sonra böyle olmayacak. Bundan sonra sınavların daha düzgün olacağını düşünüyoruz. Randevu usulüne geçilecek. Adaylara gelecekleri gün ve saat bildirilecek ve direksiyon sınavı kesinlikle 15 dakika sürecek, daha az olmayacak. Ayrıca ehliyet alan insanların arabayı gece de kullanacağı göz önünde bulundurulduğunda, gece direksiyon eğitimi de verilmesi gerekiyor" diye konuştu.


  Ömür boyu ehliyet bitiyor

  Sürücü belgeleri AB ile uyumlu hale getiriliyor. Bir ömür boyu tek bir ehliyetle araç kullanma dönemi kapanıyor

  20 Mart 2010 Cumartesi, 08:56:03

  Ehliyet konusunda AB standartları geliyor. Öngörülen trafik reformlarıyla, 18 yaşında ehliyet alıp yıllarca aynı ehliyetle otomobil kullanma dönemi kapanacak. AB stratejisi 2010 - 2011 Eylem Planı, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre ilk etapta sürücü ehliyetleri AB standardına kavuşacak. Daha sonra kamu ulaştırma araçlarına hız sınırlayıcı teknik cihazlar takılacak; sürücü belgeleri sadece 5 yıl için geçerli olacak. Belgeyi kullanmaya devam etmek için yeniden ehliyet sınavına girilecek. İlk kez ehliyet alanlara, 2 yılı kapsayan staj dönemi verilecek. Bu kişiler ‘2 yıllık stajyer sürücü belgesi’ ile araçlarını kullanabilecek. Bu sürede 2 kez kırmızı ışıkta geçen, 2 kez hız limitini aşan, uyuşturucu ve alkol etkisiyle araç kullananların ehliyetleri tamamen iptal edilecek.

  REFORM NİTELİĞİ TAŞIYOR

  Hükümetin, “Reformları, AB istediği için değil, halkımızın yaşam düzeyini, hak ettiği seviyeye yükseltmek için yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz” şeklinde verdiği taahhüt, trafik canavarının yok edilmesini de kapsayacak kadar genişledi. Bakanlar Kurulu’nun önceki gün kabul ettiği Türkiye’nin katılım süreci için ‘AB stratejisi 2010-2011 Eylem Planı’ 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda bir reform niteliği taşıyor. AB ile müzakere eden Türk yetkililerin verdiği bilgiye göre “Ülkemiz sürücü belgelerinin AB sürücü belgeleriyle uyumlaştırılması; belirli araçlara hız sınırlayıcı teknik cihaz takılması” olarak belirtilen kanun değişikliği, kısa ve orta vadede köklü değişiklikler getiriyor.  Taksi sürücülerine GPS zorunlu olacak

  • Ehliyet, 5 yıl geçerli olacak ve ehliyetin son kullanma tarihi yazılı olarak belgede yer alacak. Süreyi uzatmak isteyenler, tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu alacak ve sürüş testlerinden geçirilecek. Sadece testi geçenlerin ehliyeti yenilenecek.

  • Otobüs, kamyon ve çekicilere hız sınırlayıcı cihaz takılması mecbur tutulacak.

  • Taksi sürücüleri araçlarında yer tespit cihazı GPS ile yön belirlemek için navigasyon cihazlarını taktırmak zorunda olacak.

  • Okul servis araçlarını kullananların deneyimli olmaları istenecek ve araçlarda her koltuk için emniyet kemeri bulunması şartı aranacak.

  • İzinsiz otoparkçılık yapan, yol kenarına park eden araç sürücülerinden park parası isteyen kişiler hapis ve para cezası ile cezalandırılacak.

  • 1 Nisan 2008’de başlayan ve vatandaşların kaza yaptıktan sonra kendi aralarında tutanak düzenlemesini öngören değişiklik zorunlu olacak. Tutanak düzenlenmediği takdirde, polis yerine sigorta ekspertizleri kaza yerine çağrılacak.  EHLİYET ŞEKLİ DEĞİŞECEK

  Ehliyetlerin şekli ve koşulları değiştiriliyor. Yeni ehliyetin ön yüzünde fotoğraf, ad-soyad, doğum yeri, tarihi, geçerlilik süresi yazılacak, ehliyetin verildiği yer ve makam, belge no, imza, adres ve sürücü belgesi sınıfı yer alacak. Sağ üst köşede TR kısaltması bulunacak ve ehliyetler yeniden sınıflandırılacak. Otomobil kullananlara BE sınıfı ehliyet verilecek. Sürücü otomobilin yanı sıra otobüs kullanmaya da yetkiliyse, BE’nin yanına ‘BE C1E gh’ şeklinde ek harfler yazılacak. Kamyon sürücülerinin sınıfı CE, otobüs, midibüs, minibüs, römorklu minibüs kullanıcılarının D, D1, D1E, DE olacak. Traktör sürücülerine F, iş makinesi sürücülerine G, sakat ve hastaların kullandığı motosiklet ve otomobil sürücülerine ise H sınıfı verilecek.

  İkinci el otoya yeni düzenleme yolda

  Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, ikinci el oto pazarını düzenleyeceklerini söyledi. Ergün, ağır kaza sonucu perte ayrılmış, yani ölmüş araçların, sigorta-kasko şirketlerince piyasaya satıldığını, bu hurdaların oto sanayi sitelerinde tamir edilerek kayıtdışı olarak yollarda dolaşabildiklerine dikkat çekti. Ergün “İkinci el pazarının düzenlenmesi gerekiyor. Otomotiv sektörü de bu konuda bize bir rapor sundu. Üzerinde çalışıyoruz. Birlikte kısa, orta ve uzun vadede yapılabilecekleri yapacağız. İkinci el piyasası bizde, birinci el kadar önemli. Milyonlara varan rakamlardan söz ediliyor” dedi.


  Kaynak: Habertürk
  Ehliyet Sınavı değişiyor!

  MEB, araba kullanmayı bilmeyenlerin ehliyet sahibi olmalarını zorlaştıracak önemli bir çalışma için düğmeye bastı.

  Bu haberi 12.808 kişi okudu. Son güncelleme: 00:26 TSİ 24 Eylül 2009 Perşembe

  Yeni yönetmelikle önceden 5 dakikayla geçiştirilen direksiyon sınavları tarihe karışacak. Sadece bir caddede tur atıp sınavı geçme dönemi bitecek.

  Sürücü adayları her türlü yol durumu düşünülerek sınava tabi tutulacak. Otoyollara çıkarılacak adaylar, hem gündüz hem de gece sürüş testinden geçirilecek.

  Yeni sistemde adaylara not veren direksiyon hocalarına yenileri eklenecek. Bu kişilere direksiyon sınavı için özel ders verilecek.

  Direksiyon sınavında emniyet kemerini takmama ya da sinyal vermeyi unutma gibi hatalar affedilmeyecek. Sınav sonucu yapılacak titiz değerlendirmeden geçemeyen sürücü adayları sınav tekrarı için yeniden direksiyon eğitimine gönderilecek. Sürücü Kursları Birliği Derneği Genel Başkanı Vedat Şahin, genel konularda mutabakat sağlanan yönetmelik sayesinde ehliyet almada Almanya’daki sistemin uygulanacağını söyledi.

  5 dakika bile sürmeyen direksiyon sınavlarının 45 dakikaya çıkarılabileceğini belirten Şahin, "Sınavların ciddi olması sürücü kurslarının direksiyon eğitimlerine önem vermesini sağlayacak. Adaylar hiç direksiyona oturmadan geçirilmeyecek." dedi.

  Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu (MTSK) Yönetmeliği’nin değiştirilmesi için yapılan çalışmalarda sona yaklaştı.

  Yönetmelik değişikliği için oluşturulan komisyonda Sürücü Kursları Konfederasyonu’ndan temsilciler de yer alıyor. MEB, sivil toplum kuruluşlarının da görüşlerini alıyor. Komisyona katılanlar trafik kazalarında birincil sebepler arasında yer alan sürücülerin eğitimiyle ilgili taleplerde de bulundu.

  Bu kapsamda direksiyon eğitim ve sınavlarının düzeltilmesiyle ilgili öneriler sunuldu. Yönetmelik değişikliğinin amacı motor, ilkyardım, trafik gibi yazılı sınavlardan ziyade direksiyon sınav sistemini baştan aşağı yenilemek ve AB standartlarına uygun hale getirmek. Komisyonun çalışmalarına göre, sürücü kurslarının verdiği 20 saatlik zorunlu direksiyon eğitimi kapsamında gece eğitimi de var.

  Ancak mevcut sınav sistemi yüzünden gece eğitimi hiçbir zaman hayata geçirilemiyor. Yeni yönetmelikle direksiyon sınavının şehir içi ve şehirlerarası yollarda gece ve gündüz şartlarında ayrı ayrı yapılması öngörülüyor. 5 dakikalık direksiyon sınavlarının 45 dakikaya çıkarılması da yine bu yönetmelikle mümkün olacak.

  Sınav değerlendirme kriterlerinin AB standartlarında olmadığını belirten Sürücü Kursları Birliği Başkanı Şahin, bu yüzden güvenli araç sürme becerisi kazanamamış olanların sınavları rahatça geçtiğini kaydetti.

  Şahin görüşmelerin devam ettiğini, ekim ayı içerisinde yönetmelik değişikliğiyle ilgili somut adımın atılabileceğini söyledi. Herkesin yapılacak değişikliğe hazır olması gerektiğini ifade eden Şahin, "Direksiyon tutan herkes sınavı geçemeyecek." uyarısında bulundu.

  Şahin, yazılı sınav sisteminde adayları etkileyecek kadar büyük bir değişikliğin olmayacağını dile getirirken, değişikliğin stajyerlik sistemiyle karıştırılmaması gerektiğinin de altını çizdi.

  DİREKSİYON HOCALARININ EĞİTİMİNE ÇEKİDÜZEN
  Yeni yönetmelikte üzerinde durulan bir başka konu ise sınav yapıcıların eğitimi. ’Sınav yapıcı, direksiyon sınavında adayın yetkinliğini ölçmede önemli bir unsurdur.’ diyen Şahin, bu kişilere yurtdışında 6 aylık bir eğitim verilirken Türkiye’de ise 2 haftalık eğitimin yeterli görüldüğüne dikkat çekti.

  Mevcut sistemde direksiyon sınavlarının yapılacağı yerle ilgili ifadelerin de muğlak olduğunu söyledi: "İnsanlar ıssız yerlerde de direksiyon sınavına tabi tutuluyor. Ancak sınavın yapılacağı yerin belli kriterlerinin olması gerekiyor."

  Sürücü hatalarının bayram bilançosu: 100 ölü
  Arefe gününden bu yana Türkiye genelinde meydana gelen trafik kazalarında 100 kişi öldü, 441 kişi yaralandı. Kazaların büyük çoğunluğu sürücü hatalarından kaynaklandı. Oluş şekli açısından değerlendirildiğinde en çok kaza, çarpışma sonucu meydana geldi.

  Süratli giden araçların dikkatsizlik sonucu şarampole yuvarlanıp devrilmesiyle birlikte çok sayıda kişi hayatını kaybetti. Arefe günü 24 kişi öldü, 78 kişi yaralandı. Bayramın birinci günü ise 20, ikinci günü 12, dün ise 44 kişi yaşamını yitirdi. Kazalarda toplam yaralı sayısı ise 447 olarak kayıtlara geçti.

  Sağlığı elverişli olmayanın ehliyeti iptal edilmeli Ehliyet almak için kursa başlamadan önce sağlık raporu alınıyor ancak yıllar içerisinde kişinin vücut fonksiyonlarında değişiklik olabiliyor.

  Avrupa’da belli bir yaştan sonra sağlık ve savcılık kontrolünden geçilirken Türkiye’de bu tür denetimler yapılmıyor. Tek gözünü kaybeden bir vatandaş belli aralıklarla sağlık kontrolünden geçirilmediği için araç kullanmaya devam edebiliyor. Ya da psikolojik olarak araç kullanması sakıncalı olan biri sağlıklı iken aldığı ehliyetiyle trafiğe çıkabiliyor. Sürücü Kursları Birliği Derneği Genel Başkanı Vedat Şahin, bu konuyla ilgili denetimlerin uygulamaya geçmesi gerektiğini düşünüyor.

  Stajyerlik sistemi TBMM’de bekliyor
  Stajyerlik sistemini getirecek Karayolları Trafik Kanunu Tasarısı’nın TBMM İçişleri Komisyonu’na ulaşmadığı öğrenildi. Sürücü kurslarının desteklediği ’stajyer sürücü’ uygulamasının bazı maddelerine Milli Eğitim Bakanlığı’nın karşı olduğu biliniyor.

  Stajyer sürücü uygulamasında ceza puanı gibi yapılan yanlışların toplanması, adayların gerekirse ehliyet sınavlarına tekrar girmeleri gündeme gelmişti. Sürücü Kursları Federasyonu, sürücü kurslarının nüfusa orantılı olarak açılmasıyla ilgili teklifi de Karayolları Trafik Kanun Tasarısı’na eklemişti.
  (ZAMAN)
  20.01.2009 10:32
  Milli Eğitim Bakanlığınca gerçekleştirilen sınavlarda ''elektronik sınav'' (e-sınav) uygulamasına geçiliyor. Bakanlık, gelecek ay ehliyet sınavını, pilot il belirlediği Ankara'da elektronik ortamda gerçekleştirecek.

  Milli Eğitim Bakanlığı, ''ehliyet sınavı'' olarak bilinen Motorlu Taşıt Sürücü Adayı Sınavı'nın (MTSS) elektronik ortamda yapılmasına ilişkin projenin teknik altyapı hazırlıklarında son aşamaya geldi.

  Böylece, bu sınav, adayların istedikleri zaman, randevu alarak girdiği ve bilgisayarda yöneltilen soruları yanıtladığı TOEFL, GMAT, IELTS gibi uluslararası sınavların yöntemiyle gerçekleştirilecek.

  İlk denemenin Ankara'da gelecek ay yapılması kararlaştırıldı.

  Buna göre, sınava katılacak aday, sürücü kursunu tamamladıktan sonra, belirlenen sınav merkezlerine başvurarak, önce randevu alacak. Aday, randevu saatinde sınav merkezine giderek, elektronik ortamda sınava girecek.

  Sınav soruları bilgisayar tekniğine göre hazırlanmış olacak. Adaylar, elektronik ortamdaki sınavda, klasik test sınavındaki şekiller ve çizimler yerine gerçekçi ve hareketli görüntüler eşliğinde hazırlanmış soruları yanıtlayacak. Adaylar, sınava girdikten en geç 1 saat sonra sınav sonucunu öğrenebilecek.

  E-sınav uygulaması Ankara'da yapılacak denemeden sonra diğer illere yaygınlaştırılacak. Elektronik ortamda sınava girebilmek için bilgisayar kullanabiliyor olmak gerekecek. Bilgisayar kullanmayı bilmeyenler için mevcut yazılı klasik test usulü uygulama, bir süre daha devam edecek. Ancak son aşamada, ehliyet sınavı tamamen elektronik ortamda düzenlenecek.

  -''SBS VE DPY, BU YÖNTEMLE YAPILABİLİR''-

  Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, ehliyet sınavının bu şekilde yapılacak olması dolayısıyla hem zamandan hem de iş yükü ve maliyetten kazanç sağlanacağını ifade etti.

  Adayların, sürücü kursunu tamamladıktan sonra, sınavın yapılacağı tarihi beklemek zorunda kalmayacağına işaret eden yetkililer, kursu tamamlar tamamlamaz randevu alarak sınava girebileceklerini kaydetti.

  Yetkililer, sınav kılavuzu ve diğer evrakın dağıtımı ve basımı maliyetlerinin yanı sıra harcanan zaman ve emek ile ''belirli bir günde insanların belli yerlere yığılmasına yol açan trafiğin de ortadan kalkacağını'' belirtti.

  Ehliyet sınavı için hazırlanan bu projenin, ''Görevde Yükselme'' gibi diğer bazı sınavlarda da uygulanması planlanıyor.

  Bakanlık yetkilileri, ''Belki çok ilerde, Seviye Belirleme Sınavı, Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı gibi merkezi yapılan bütün sınavlar e-sınava dönüştürülebilir'' dedi.


  Uygulama 1 Nisanda hayata geçecek.  Trafikte reform... Ehliyetler değişiyor...

  Türkiye'de her yıl binlerce kişinin ölümü, on binlerce kişinin yaralanması ve ulusal ekonomiye büyük zarar veren trafik kazalarının önlenmesi ile trafikte AB standartlarına uyum sağlamayı amaçlayan İçişleri Bakanlığı, Karayolları Trafik Kanunu'nda önemli değişiklikler içeren yasa taslağı hazırladı.

  Taslak, sürücü belgesi almak için 2 yıllık deneme süresi uygulanmasını, sürücü belgelerinin sınıflarının AB'ye uygun hale getirilmesini, mevcut sürücü belgelerinin değiştirilmesini, trafik kazalarına polis yerine sigorta şirketlerinin eksperlerinin bakmasını öngörüyor.

  İçişleri Bakanlığı'nın hazırladığı ve ilgili bakanlıkların da görüşüne sunulan taslak, sürücü belgelerinin sınıflarının AB ülkelerine uygun olarak yeniden sınıflandırılmasını öngörüyor. Bu durumda, römorklu otomobil kullananlar ''BE'', TIR ve römorklu kamyon sürücüleri ''C E'' sınıfı belgeler kullanacaklar. Otobüs, midibüs, minibüs, römorklu minibüs kullanıcılarının ehliyetlerinin sınıfı ''D'', ''D1'', ''D1E'', ''DE'' olarak; traktör sürücülerininki ''f'', iş makinesi sürücülerininki ''g'', sakat ve hastaların kullandığı özel tertibatlı olarak imal edilen motosiklet ve otomobil sürücüleri ise ''h'' sınıfı ehliyet taşıyacaklar.

  BELGESİNE EL KONULAN, OKUL TAŞITI KULLANAMAYACAK

  Sürücü belgeleri, yeni yasayla birlikte değiştirilecek. Halen yürürlükte olan belgelerdeki ehliyetin sınıfı arka yüze alınacak ve sınıflar AB ülkelerindekine uygun şekilde yer alacak. Ehliyetin kullanmaya yetkili olduğu araçların sembolleri de belgelerde bulunacak. Eski ehliyetlerin değiştirilmesi için bir yıllık süre tanınması öngörülürken, yeni sürücü belgelerinde vatandaşlık numarası da yer alacak.

  Ağır vasıta ve otobüslerin karıştığı kazaların fazla olması nedeniyle, yasada bu araçları kullananlar için de değişiklik yapılacak. Azami ağırlığı 16 tonu geçen kamyon ve çekici türündeki araçları, 35 kişiden fazla yolcu taşıyan otobüs sürücüleri ile okul taşıtı kullanan sürücülerden, 3 yıllık ehliyet sahibi olma şartı aranacak.

  Okul taşıtı kullanmak için ayrıca, sürücü belgesine geçici olarak el konulma cezasına çarptırılmama hükmü de yeni hazırlanan düzenlemede yer alıyor.

  EHLİYET ALMAK ZORLAŞIYOR...

  Sürücü kurslarını başarıyla tamamlayanlara, yeni uygulamada stajyer sürücü belgesi verilecek. Stajyer sürücü belgesi, 2 yıl süreyle geçerli olacak. Bu süre içerisinde 2 kez kırmızı ışıkta geçen, 2 kez hız limitini aşan, uyuşturucu, alkollü maddelerin etkisiyle araç kullanan, asli kusurlu olarak ölümlü ve yaralamalı kazalara karışan, 60 ceza puanını dolduran stajyer sürücülerin belgeleri trafik zabıtalarınca geri alınarak iptal edilecek. Bu kişilerin yeniden sürücü belgesi alabilmesi için yeniden sürücü kurslarında eğitim görüp yapılan sınavları başarıyla tamamlamaları gerekecek.

  Stajyer sürücü belgesi iptal edilip tekrar almak isteyenlerin, psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı tarafından muayene edilerek olumlu rapor almaları da gerekecek. İkinci defa iptal olursa, yine aynı hükümler uygulanacak.

  Stajyer sürücü belgesi alanlar 2 yıl içinde belirtilen kuralları ihlal etmezse, asıl sürücü belgesini almaya hak kazanacaklar.

  Sürücü belgesi sahibi olanlar 50 yaşına kadar 10 yılda bir, 50-65 yaş arası 5 yılda bir, 65 yaşından sonra 3 yılda bir sağlık kontrolünden geçecekler.

  HASARLI TRAFİK KAZALARINA POLİS BAKMAYACAK...

  Yeni düzenlemeyle, hasarlı trafik kazalarına artık trafik zabıtası değil sigorta şirketlerinin eksperleri bakacak. Türkiye Reasürans Şirketler Birliği ve bu birliğe bağlı sigorta şirketlerinde görev yapan eksperlerin hazırlayacakları raporlar, kaza tespit tutanağı yerine geçecek. Kazalarla ilgili istatistiki bilgiler, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı'na gönderilecek.

  Hasarlı trafik kazalarında gecikmenin mahsurlu olduğu haller ile trafik güvenliğinin etkilenmesi durumunda, trafik zabıtasının müdahale hakkı korunuyor. Bu tip kazalarda adli kovuşturma yapılmayacak. Uygulama, yönetmelikle düzenlenecek.

  Sigorta şirketlerinin yeni uygulamaya geçebilmeleri için 2 yıllık bir süre tanınacak. Gerekirse, bu süre İçişleri Bakanlığı'nın onayıyla bir yıl daha uzatılabilecek.

  Yasanın gerekçesinde özellikle metropol kentlerde yağışlı havalarda çok sayıda kaza olması nedeniyle trafik polislerinin müdahalesinde yetersiz kalındığı ifade edilerek, Avrupa ülkelerinde de benzer düzenlemenin olduğu ifade ediliyor.

  ALKOL VE HIZ, ASLİ KUSUR

  Trafik kazalarının asli kusurlarına artık alkollü araç kullanma, hız sınırını ihlal, sürücü belgesi olmadan araç kullanma ve tek yönlü yollarda geri geri gitme de eklendi. Halen yürürlükteki yasada alkollü araç kullananlar, hız limitini aşanlar ve belgesiz araç kullananlar asli kusurlu sayılmıyor ve sadece para cezasına çarptırılıyordu.
  Kamyon, çekici ve otobüs türünde ağır vasıta kullanan sürücülerin kullanma sürelerini aşmaları durumunda sürücüye uygulanan 8.5 milyon liralık ceza 265 milyon 300 bin liraya yükseltilecek. Sürücü mal sahibi değilse sahibine, işleten firma ve teşebbüse de aynı miktarda para cezası düzenlenecek.

  KORSAN PARKÇILAR YANDI...

  Özellikle büyük şehirlerde ''korsan parkçı'' olarak nitelenen ve yetkisiz oldukları halde araç park ettirenlere 3 aydan 6 aya kadar hafif hapis cezası ile 265 milyon 300 bin lira ile 2 milyon 600 bin lira para cezası verilecek.
  Halen uygulanan yasada korsan parkçılara 32 milyon 100 bin lira para cezası veriliyor.

  POLİS, PEŞİN PARA CEZASI KESEMEYECEK...
  Yeni düzenlemeyle, bundan böyle trafik zabıtası yalnızca suç veya ceza tutanağı düzenleyebilecek. Tutanağın bir sureti ilgiliye, diğer sureti de tahsil edilmesi amacıyla ''yetkili mal sandığına'' gönderilecek. Para cezasının takibi ve tahsilini Maliye Bakanlığı yapacak.
  Para cezaları, tebliğ tarihini takiben 30 gün içinde ödenecek. Bu süre içinde ödenmeyen cezalar iki katına çıkarılarak 30 gün daha süre tanınacak. Bu süre içinde de ödenmezse, öngörülen ceza üç katına çıkacak.

  EĞİTİM PROGRAMLARI ERKEN YAYINLANACAK...

  Haftada en az yarım saat olan trafik eğitimi ile ilgili zorunlu programların televizyon ve radyolarda geç saatlerde yayınlanmasının da önüne geçiliyor. Buna göre, radyo ve televizyonlar, trafikle ilgili eğitim programlarını saat 18.00-22.00 arasında yayınlayacaklar. Bu hükme uymayan yayın kuruluşları hakkında 3984 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkındaki Kanun'un hükümleri uygulanacak.

  Trafikle ilgili basılı kağıt ve plakaların fiyatları; İçişleri, Bayındırlık ve İskan ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu'nun temsilcileri tarafından tespit edilecek. Fiyat, İçişleri Bakanı tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek. Bu fiyata aykırı davranılması durumunda, 1 milyar 332 milyon 800 bin ila 2 milyar 1 milyon 100 bin lira para cezası ile birlikte 2 aydan 6 aya kadar hafif hapis cezası verilecek. Hapis cezası paraya çevrilemeyecek.

  TRAFİK MÜŞAVİRLİĞİ KURULUYOR...

  Yeni düzenlemeye konulan bir ek maddede, trafik işlemleriyle ilgili iş takibi yapan kişiler ''trafik müşaviri'' olarak adlandırılıyor. Trafik müşavirlerinin faaliyetlerine, mülki amirin onayıyla izin verilecek. Bu kişiler vatandaşların işlerini noterden alacakları vekaletler karşılığında yürütebilecekler. Trafik müşavirlerinin görevlerini kötüye kullanmaları durumunda, işledikleri fiil başka bir suçu oluşturmuyorsa, 6 aydan bir yıla kadar hafif hapisle cezalandırılacaklar ve mülki amir tarafından yetkileri iptal edilecek.

  TRAFİK UZMANLARI...

  Yasa, 50'den fazla sürücünün çalıştığı özel kurum ve kuruluşlara, bu sürücülerin eğitimi ve denetlenmesini sağlamak amacıyla trafik uzmanı istihdamı zorunluluğu getiriyor. Trafik eğitimi alan, 2 yıl fiilen trafik hizmetlerinde çalışan ve yüksekokul mezunu olan kişiler, trafik uzmanı sayılacak. Trafik uzmanı istihdam etmeyenlere, 1 milyar 332 milyon 800 bin ile 2 milyar 1 milyon 100 bin lira arasında para cezası verilecek. Bu konudaki uygulama, yönetmelikle düzenlenecek.
  Emniyet Genel Müdürlüğü, trafik sorununun çözümü için geliştirdiği uygulamaları yürürlüğe koydu. Projede şu önlemler yer alıyor...

  2008 trafikte devrim yılı olacak. Emniyet Müdürlüğü’nün yeni projesiyle kaza yapan araçlar sigorta aracılığıyla aralarında anlaşacak, kavşaklara sivil polisler yerleşecek..
  Emniyet Genel Müdürlüğü, trafik sorununun çözümü ve vatandaşın güvenli bir şekilde seyahat etmesini sağlamak için geliştirdiği uygulamaları yürürlüğe koydu. İçişleri Bakanlığı Toplantı Salonu’nda Bakan Beşir Atalay’ın da katıldığı toplantıda, proje kapsamında alınacak önlemler ve yapılacak çalışmalar anlatıldı. Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkan Yardımcısı Nevzat Önder, hazırladığı ve sinevizyon ile tanıttığı 113 sayfalık projenin sunumunu yaptı. Projede şu önlemler yer alıyor.
  ‘Çarptığınla anlaş’ dönemi başlıyor
  *Her yıl sürücülerin en az 3’te 1’i alkol kontrolünden geçirilecek.

  *Radar, alkol, hız ve kırmızı ışık denetimlerinin yanı sıra kural ihlali ve kazaların yoğun olarak meydana geldiği kavşaklara sivil polisler yerleştirilecek.

  * Sivil ve resmi polislerin gerçek ve tüzel kişilere ait araçlara binerek kara yollarında da ihbarlı denetim yapacak.

  * Elektronik ceza tutanağı düzenleme cihazları geliştirilecek

  * Otobüs, kamyon ve çekici sınıfı araçlarda hız sınırlayıcı cihaz bulundurulması ve kullanılması zorunluluğu getirilecek,

  * Sürücülerin 60 yaşına kadar 10 yılda bir, 60 yaşından sonra 5 yılda bir sağlık kontrolünden geçirilmesi sağlanacak,

  * İlk defa sürücü belgesi alan sürücülere 2 yıllık stajyerlik uygulaması getirilecek,

  * 1 yıl içerisinde kırmızı ışık kuralını 5 defa ihlal edenlerin sürücü belgeleri 1 yıl süre ile geri alınacak,

  * Maddi hasarlı trafik kazalarının tespiti ve değerlendirilmesi işlemleri, sigorta şirketleri tarafından yerine getirilecek.

  * 3 yıl içinde araç tescil ve sürücü belgesi işlemleri tek merkezden yapılarak, araç tescil ve sürücü belgeleri posta yoluyla ilgililerin adreslerine ulaştırılacak.

  * Proje ile sadece maddi hasarla sonuçlanan ve tarafların anlaştığı trafik kazalarına trafik zabıtalarının müdahil olmaları uygulamalarına son verilecek. Kazaya karışanlar, polisi beklemeden tutanaklarını kendileri düzenleyecek ve kaza yerinden ayrılabilecek.


  Stajer sürücü belgesi başlamadan sürücü belgenizi alın.......
  İlköğretim 6,7,8 sınıfından terk etmiş olanlarla ilgili yönetmelik düzenlendi.Sürücü kurslarına kayıtları artık yapılabilmektedir..

  İlkokul mezunlarının Sürücü belgesi için müracaatları 5 yıl süre ile alınmaya başlamıştır

  İlköğretim 6,7 veya 8'i terk etmiş olanlar ehliyet almaya başlamıştır.

  Tek Gözü Görmeyenler ve Renk Körlüğü olanlar ehliyet almaya başladı

  Yurtdışından almış olduğum ehliyet, Türkiye'de geçerli midir? Değilse ne yapabilirim?

  Türk vatandaşları ile ilgili kanunlar ve ikili ve çok taraflı anlaşma hükümleri saklı kalmak üzere yabancı kişiler, dış ülkelerden alınmış, cinsi için geçerli sürücü belgeleri ile ülkemizde yabancı ve Türk plakalı araçları sürebilirler.

  Ancak; turistler ve geçici bir süre için gelenler dışında herhangi bir iş, hizmet veya eğitim amacıyla ülkemizde bulunan yabancıların ise konsolosluk veya noter tarafından tercüme edilmiş tasdikli sürücü belgesi örneklerini sürücü belgesi ile birlikte yanlarında bulundurmaları mecburidir. Türk vatandaşları yurda kesin dönüşlerinde, 1 yıl içerisinde sürücü belgelerinin değiştirmedikleri takdirde ,değiştirinceye kadar araç kullanamazlar.

  Yabancı Sürücü Belgelerinin Ülkemiz Sürücü Belgesine Dönüştürülmesi:

  1-Sürücü belgesinin noterden veya elçilikten tasdikli tercümesi,
  2-Şoförler Derneğinden dosya,
  3-Nüfus cüzdanının aslı ve 1 adet fotokopisi (Yabancı uyruklular için ikametgah tezkeresi),
  4-3 Adet fotoğraf,
  5-Sabıka kaydı (Aslı ) (1 yıl geçerli),
  6-Sağlık raporu (Aslı) (Devlet Hastanesi veya özel sağlık kuruluşlarından)(1 yıl geçerli)
  7-Kan grubu Belgesi,
  8- Yabancı Sürücü Belgesi Aslı (İşlemden sonra iade edilmek üzere),
  9- Maliyeden harç Makbuzu (Sürücü Belgesi Sınıfına göre ödenecektir.),
  10-Sürücü Belgesi ücreti, • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Stajyer Ehliyet Yasası Yürürlüğe Girdi Mi?


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Yeni 2012 Ehliyet Yasası Yürürlüğe Girdi mi
  By LaDyRoSe in forum Soru Cevap
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 01.05.12, 22:53
 2. Stajyer Ehliyet Hakkında Merak Edilenler
  By RedBuLL in forum Soru Cevap
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06.03.12, 17:23
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06.03.12, 16:42
 4. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 06.03.12, 16:38
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01.12.11, 19:51

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.