Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Oyuncu Olmak İçin Yapılması Gerekenler

 1. #1
  oylum ::.)))
  Guest
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Oyuncu Olmak İçin Yapılması Gerekenler

  Sponsorlu Bağlantı

  ben 8. sınıf öğrencisiyim oyunculuk hakkında çok fazla bilgim yok okullara kaç puanla alınıyor okulu kazanmam için ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz 2. #2
  LaDy

  Yeni Cevap: Oyuncu Olmak İçin Yapılması Gerekenler

  Oyuncu Olmak İçin Yapılması Gerekenler

  Oyuncu Olmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?
  Oyuncu Olmak İçin Neler Yapılması Gerekir


  Oyuncu olabilmek için ilk öncelikle güzel sanatlar lisesine gidebilirsiniz.
  Güzel sanatlar lisesine girebilmek için puan değil, yetenek gerekmektedir. Yerenek sınavlarının tarihini araştırıp sınava girebilirsiniz.
  Eğer konservatuar düşünüyorsanızda aynı durum söz konusudur. Yetenek sınavlarına girip konservatuar okuyabilirsiniz.


  AYRICA

  ''Hangi okula gitmeliyim? ''

  Öncelikle sınav sonucunuzdaki puan yeterli olmalı. En düşük ham puan 160. 185, en üst taban 200/215. (Okullara göre değişiyor) Puan tuttuktan sonra yaş sınırı olup olmadığına dikkat edilmelidir. Okulun oyuncu kontenjanı göz önüne alınmalıdır. Girilecek sınavlarda sınav tarihlerinin çakışmamasına dikkat edilmelidir. Birden fazla yer denenmelidir. Size hitap eden okul, hangisiyse o seçilmeli. Tüm okullardaki kalite aynı olduğu söylenemez. Bu tamamen kişisel bir seçimdir, kesinlikle bir öneri yapılamaz.

  '' Nasıl çalışmalıyım? ''

  Sınavlara kesinlikle kurs eğitimi alarak çalışmalısınız. Altını çizerek söylüyorum. Bir oyuncu adayı eğer kendi başına çalışırsa hatalarını göremez, ne olursa olsun kurs eğitimi şart. Her kurs niteliklimi… hayır. Türkiye’de zaten bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar kaliteli kurs sayısı var. Bunlar araştırılarak bulunabilir. Diğer taraftan, önüne gelen kurs açmış durumda. Bu tür pislik yuvalarında oyuncu adayının, hevesi kaçabilir. Aman dikkat! Gideceğiniz kurs araştırılmalı, yeri görülmeli, eğitmenler soruşturmalıdır.

  Yıllar yılı milli eğitim bakanlığının bu tür yuvalarının araştırılarak bulması gerekir diye bas bas bağırdık. Ne ses çıktı ne seda. Devamlı tiyatro gruplarına kurs verilir diye haberler düşmekte. Gördüğüm yerde bunun tartışmasını yapmaktayız. İki oyunda oynayıp, üçüncü oyunda eğitmenlik kimliğine bürünen nice insanlar tanıdım. Bir mekan sahibi olmanız, yönetmen,oyuncu, eğitmen kimliği kazandırmaz. Ara sokaklarda bar üstü açılan yerler bir erişkin olarak, ne kadar ciddi yapıp yapmadığını anlamanızı sağlar. Bu işler çocuk oyuncağı değil, bir öğrenci adayının hevesini kırmak, olumsuz bir hava bırakmak, yeni başlayanlar için çok kötü bir etki yaratır, kısacası soğutur. Üstelik bir yılını heba eder. (Bilinçsiz açılan, sadece para kazanma amacı güden kurslara sitemimdir.)

  Eğer kursa gitme şansım yok diyenlerdenseniz, ( ki ciddi bir çoğunluk bu şanstan mahrum durumda) evde çalışacaksınız. Başka alternatifiniz yok. Ayna karşısında çalışarak mimik ve jestlerinizi görebilirsiniz. Diksiyonunuza dikkat etmelisiniz. Bol bol kitap okumalı, araştırmacı bir kimliğe sahip olmalısınız. Tirat ne olursa olsun, oyunculuğunuzdur onu ortaya koyan. Klasik yada çağdaş takıntınız olmamalı.

  ''Sınavda ne yapmalıyım? ''

  İşte en sıkıntılı bölüm, sınavda ne yapmalıyım. Tam bir yıl boyunca hazırlanıp, öss de ter döktükten sonra barajı geçip buralara kadar geliyorsunuz. tirat,şiir,öyküde hazır. Ve Kapıda adınız okunuyor. Yavaş adımlarla içeri giriyorsunuz. Kesinlikle rahat olmanızı öneriyorum. Ne olursa olsun, jüri karşısında heyecanlanmamanız gerekiyor. Aşırı heyecan hem unutkanlığa, hem sahnede bocalamaya neden olur. İçinizden geldiği gibi rahat bir oyunculuk sergileyin. Unuttuğunuz zaman doğaçlama yapın. Kesip yeniden izin istemeyin. Unutsanız dahi, emin olun jüri anlayışla karşılayacaktır. Sınav öncesi böyle bir şeyi düşünmeyin. ‘‘ her şey iyide, ya sahnede unutursam ’’ gibi düşüncelerle kafanızı meşgul etmeyin.

  Sınav öncesi, yemek yemeyin…
  En az 2 saat önceden karnınızı doyurun.
  Bir okulda sınavda kullanmak için, bazı arkadaşlar ütü, ütü masası gibi bazı gereçler getirdiğine şahit oldum. Bu tür şeyler hem zaman kaybettirir, hem de jürinin tepkisine neden olabilir. Sade bir şekilde sınava girin.  ''Yardımcı kitaplar? ''

  1.M.E.B. yayınları [ Alıştırmalı diksiyon sanatı] Yazar : Nüzhet ŞENBAY


  2. M.E.B. yayınları [Diksiyon alıştırmaları] Yazar : Murat ATAK (daha detaylı)


  3. Cezmi Koca’nın yazmış olduğu '' Konservatuar sınavlarına hazırlık'' adlı kitap... Adından da anlaşılabileceği üzere sınava girmeden önce neler yapılması gerektiğini,konservatuarı olan okullar,özel okullar, özel kurslar,içeriği,şartları,nelere dikkat edilmesi gerektiği, konservatuara hazırlanırken tiratların nasıl olması gerektiği,nelere dikkat edilmesi gerektiği ve dünya yazarlarından tirat örnekleriyle ilgili (erkek ve kadın olarak ayrılmış şekilde) geniş bir bilgi veriyor.

  İlk defa sınava girecekler için özellikle tavsiye ettiğim kitabin çok fazla faydasını göreceklerdir. Tiyatrocu olmalı mıyım, olmamalı mıyım? Yada neden olmalıyım gibi bir çok soruya cevap verebilecek en güzel kitaplardan birisi..

  4. Özdemir Nutku'nun yazdığı tiyatro tarihi 1ve 2 yi muhakkak alınması gereken bir kitap.

  5. Yılmaz Arıkan'in yazmış olduğu ''Tiyatro eğitimi'' adli kitabı alıp okuyun. Dünya yazarları,ustalar,monologlar,düşünce sanatları,başlattığı akımlar,öncü olduğu konular içeriyor. Tiyatro alanında çok önemli konulara değinmiş bu kitabı almanızda fayda var.


  6. En önemli yardımcı kaynak T. Yılmaz öğüt eseri olan 100 monolog serisi. (toplam 4 kitap) Hem oyunla ilgili kısa özetler, hem de karakterler hakkında küçük bilgiler içeriyor. Özellikle tirat arayan öğrenci adayları için bulunmaz fırsat.

  8. Ha unutmadan… Stanislavski ''Bir aktör hazırlanıyor''…  Sınava girecek adaylara başarılar…

  İhsan Ata


 3. #3
  Misafir
  Guest

  Standart Cevap: Oyuncu Olmak İçin Yapılması Gerekenler

  ya ben lise 1.sınıf öğrencisiyim güzel sanatlara gidemedim ticaret meslekte okuyorum en büyükk hayalim oyuncu olmak oyuncu olabilmem için bana yapmam gerekenleri söylermisiniz

 4. #4
  Misafir
  Guest

  Standart Cevap: Oyuncu Olmak İçin Yapılması Gerekenler

  Ne biliyim ben yha

 5. #5
  ModeratoR

  Standart Cevap: Oyuncu Olmak İçin Yapılması Gerekenler

  Adem Kılıç'tan oyuncu olmak isteyenlere altın değerinde öneriler..

  Merhaba, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
  Merhaba, Mimar Sinan Üniversitesi Sinema Yönetmenliği, ayrıca tiyatro yönetmenliği mezunuyum. Bununla beraber Mehmet Ergen, Engin Alkan ve İngiliz yönetmenlerle yönetmenliği geliştirme şansım oldu. Oyunculuğu geliştirme açısından da Ayla Algan Hanım, Şahika Tekand Hanım gibi çok değerli hocalarla bire bir çalışma şansım oldu, oyuncu yönetimini de detaylı öğrenmiş oldum.

  Neler yaptınız şimdiye kadar?
  1998 yılından beri fiilen tiyatronun içindeyim, Çehovun oyunlarıyla başladık, Gemilerde Talim Var, Boğaziçi Tiyatro Festivali kapsamında Tuncer Cücenoğlu'nun Ziyaretçi adlı oyunu, Necip Fazıl Kısakürek'in Para adlı oyununu 1952'den beri ilk defa sahneleme şansım oldu ve rahmetli Muhsin Ertuğrul'un rolünü oynama şansım oldu, yine Püf Noktasını yıllar sonra ilk defa çok iyi bir kadro ve ilgiyle sahneledik. Daha sonra şu sıralar Oscar adaylığı için gün sayan değerli yönetmenimiz İsmail Güneş'e asistanlık yaptım bir dönem, yine bu zaman diliminde Maltepe Belediye Tiyatrosu kurduk, ilgi çok iyiydi, 300 kişilik başvuru vardı, biz 60 kişi seçebildik.
  ORADA KİMSE VAR MI ADLI OYUNU SAHNELEDİK

  Sonra TV'lerde yönetmenliklerde bulundum. MMC grup da, Mavi Karadeniz TV'ye program çektik. Sonra Tiyatrol Akademi'yi kurduk Maltepe'de, çok değerli oyuncu arkadaşım Vural Eyikan'la.oyuncu eğitimine başladık, ilgi oldukça iyi. Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara danışmanlığında ve Toki sponsorluğunda 1999 depreminin anlatıldığı, medyada çok ses getiren "Orada Kimse Var mı" adlı oyunu sahneledik, Denizli Uluslararası Tiyatro Festivali'nden özel davet aldık ve çok ilgi gördük, öğrencilerimizle kısa filmler çekip festivallere katıldık.
  EĞİTİM ALIP YÖNETMENLİK YAPAN BİRKAÇ KİŞİDEN BİRİYİM

  Yavuz Selim Devlet Hastanesi bünyesinde özel istekle oyun hazırlayıp sahneledik ki çok ilgi görmüştü. Şöyle ki ben öğrenci olduklarını söylememe rağmen konservatuarlı mı diye sormuşlardı. Türkiye'de yönetmenlik eğitimi alarak yapan bir kaç kişiden biri olma şansına sahibim ayrıca. Genelde oyuncular bir müddet sonra 'ne var biz de yaparız yönetmenliği' deyip oyunculuğa soyunuyor ama maalesef iyi işler çok çıkmıyor. Dünyadaysa yönetmenin önemi çok büyük.
  OYUNCULUK BİR MESLEKTİR

  İyi yetiştirmişsiniz demek ki?
  Yönetmenden eğitim almanın avantajları tabi, işimi çok ciddiye alırım. Dışarıdan bakıldığında tiyatro eğitimi çok kolay zannediliyor, aslında çok zevkli ve eğlenceli ama bütün benliğinizle çalışmanızı gerektiren mesleki eğitim süreci.

  Meslek dediniz?
  Evet oyunculuk meslektir, hayat boyu yapıp para kazanabilirsiniz.
  ORTALIK EĞİTİMSİZ KİŞİLERLE DOLU

  Tiyatrodan para kazanılmıyor diye duyuyoruz?
  Birden büyük paralar kazanılmadığı doğru ancak İstanbul'da şu an özel 300 civarında sahne var ve hepsi tam dolu, oynamak isteyen eğitimli oyuncular için her zaman iş ve para var. DOT Tiyatrosu yıllardır kapalı gişe oynuyor, pek çok salonda 50 lira civarında rakamlara bilet satılıyor. Yeter ki oyuncular doğru oynasın ama maalesef ortalık eğitimsiz, sadece kurslara katılmış, eğitim alamamış kişilerle dolu, konservatuarlı oyuncular ya bar tiyatrosu yapıyor ya da direk dizi peşinde yönetmenlerin yapımcıların gözünün içine bakmaya çalışıyor. Aç geziyor, cebinde parası yok ama oynamıyor. Birden büyük paralar kazanma peşinde. Tamam para ihtiyacını ve meslek olarak bundan geçinmeyi anlıyorum da direkt olarak ticari baktığınızda işler çok uzun süreli olmayabiliyor, ticari kaygılarla kişisel hesaplar çarpışıyor, olan tiyatroya oluyor.
  TİYATRODA DİSİPLİN ÇOK ÖNEMLİ

  Ne yapılmalı peki?
  Aslında eğitim vermemin temel sebebi de bu. Kendi oyuncumu yetiştirmek, oyuncu adayı için de öğrendikten sonra nereye gideyim, kimle nasıl çalışırım sorularına maruz bırakmadan, iyi bir ortamda eğitim almasını, gelecek korkusu yaşamamasını sağlıyoruz. Belediye tiyatrosu ya da halk eğitim gibi hafta sonu etkinliği şeklinde tiyatro eğitimi vermiyoruz, daha bire bir ve müşteri gibi görmeyen eğitim verip sektöre bu işin disiplin kısmını da ekliyoruz.

  Disiplin derken?
  Her işte olduğu gibi tiyatroda da disiplin çok önemli, tek başına değilsiniz, sorumlu olduğunuz arkadaşlar var. Birlikte oyun hazırlıyorsunuz, provalara saçma salak bahanelerle gelmemezlikler, oyunu yarıda bırakıp cüzi bir rakam için başka yere gitmek, ego savaşları gibi zaaflar oluşabiliyor. Biz eğitim süresince bunları da şekillendiriyoruz.
  OYUNCULUKTA EĞİTİM GEREKLİ

  Oldukça bilinçli bir eğitim yani?
  Evet tiyatro eğitimi tam anlaşılamıyor toplumumuz açısından maalesef. Çok tembeliz, inanılmaz tembel ve kolaycı, ilanlar veriyoruz, yüzlerce kişi arıyor, "eğitim gerekli mi" diyen de var!!! Oyuncu olmasanız bile ses, nefes, diksiyon, beden dili kullanımını çok iyi bilmeniz gerekiyor, doğru duruş ve yürüyüşle günlük hayattaki konumunuzu kendiniz belirlemeniz gerekiyor. Maalesef dinlemeyi de bilmiyoruz milletçe, dolayısıyla da doğru iletişim kuramıyoruz. Şirketler kendi bünyelerinde bunun eğitimine başladılar kısmen, şirket içi eğitimle personeli daha kaliteli hale getirmenin bilincindeler.
  KAMERA ÖNÜ EĞİTİMİNİN ÖNEMİ

  Tiyatrol Akademi neler yapıyor?
  Tiyatrol Akademi sektöre aranılan, tercih edilen oyuncular yetiştirmeye devam ediyor. Öğrencilerimiz dizilerde, reklamlarda, bilboardlarda, tiyatro festivallerinde aranılan, tercih edilen oyuncular.. Bu da bizim için gurur verici, biz derslere "kamera önü eğitimi" dediğimiz minimal oyunculuğu da ekledik ki tiyatrodan daha farklı, bu daha küçük oynamayı gerektiriyor ve dizi, sinema, reklamlardaki oyunculuk biçimi daha açık ifadeyle, tiyatro eğitimiyle birlikte veriyoruz bunu çünkü o duyguyu tanıyabilmek için bilmek gerekiyor, bu da eğitimsiz mümkün değil, kameraya bakarken sevdiğiniz ya da sevmediğiniz birinin gözünün içine bakar gibi bakabilmeniz için oyuncu olmalısınız yoksa boş boş bakarsınız şimdiki dizilerde olduğu gibi.. Şimdilerde pıtrak gibi çıkıp önüne geleni TV'ye çıkarmayı vaad eden ajanslar arttı, kayıt ücreti ya da fotoğraf ücreti adı altında para alıp umut tacirliği yapılıyor. Birkaç dizide sadece yüzü görünecek şekilde oynayan kişi de cüzi ücrete rağmen kendini oyuncu zannediyor ve iki kelimeyi bir araya getirememesine rağmen "oyuncuyum ben" diyor ama yönetmen biliyor tabiki oyuncu olmadığını. Sadece cüzi ücretle gittiğinden idare ediliyor ama eğitilmesi gerektiğini bilen kişiler hala az maalesef. Ajanslardan parasını alamayanlar da cabası tabi. Biz hem eğitiyor hem de doğru kişilerle çalışmasını sağlıyoruz. Tiyatroda zaten bizimle çalışma avantajı var. Yine hali hazırda oyunumuz var, absürd komedi sahnelerken biz çok eğlendik, seyircinin de çok eğleneceğine inanıyorum. Yine İkizdere Derneği bünyesinde Rize'nin medar-ı iftiharı İpsiz Recep'i sahnelemeye başladık, Mayıs gibi büyük bir gösteri düşünüyoruz. Çok değerli Folklör hocalarımız, kemençe üstadlarımızla birlikte, kaybolan değerlerimiz olan Karadeniz'in folklorik yapısını zeka küpü atma türküler eşliğinde canlandıracağız inşaallah. Karadeniz derneklerini de katılıma bekliyoruz, hepsine açığız. Yine yeri gelmişken belirteyim, Maltepe İkizdere Derneği pek çok ilke imza attı aslında, şöyle ki derneklerin asıl amacı kültürü yaşatmaya çalışmak olmasına rağmen pek çok dernek, lokal gibi çalışıyor. İkizdere Derneği ise içindeki tiyatro, folklor, kemençe, tulum, ebru eğitimleriyle örnek bir dernek. Çalışmalar çok değerli hocalarla ayrıca sadece dernek faaliyeti olsun diye yapılmıyor, akademik seviyedeki eğitimcilerle yapılıyor ve iyi öğrencilerimiz bu yaz Avrupa'daki folklör festivallerinde oynama şansına da sahip olabilecekler. Yine ebru hocamız Amerika'da sergileri olan, 30 yılını vermiş bir üstad..

  Son olarak ne söylemek istersiniz?
  Niye ölüyor muyum? (gülüşmeler) Oyuncu olmak isteyenler mutlaka eğitim almalı, yetenekli sanılmak eğitimin yerine geçmez, sadece daha iyi eğitilmeye yardımcı olur. Bedava ders veren yerler de ciddiye alınmamalı, kurumla ilgili değil yanlış anlaşılmasın ücret ödemeyince öğrenci ciddiye almıyor maalesef, bu da diğer öğrencilerin ciddiyetini etkiliyor, dolayısıyla da kaliteli ve dolu süreci. Böyle yerlerde eğitim gördüğünü söyleyenleri de ne ben, ne de başka yönetmenler de ciddiye almıyor zaten. Çok fahiş ücret ödemenize de gerek yok, oldukça makul ücretle eğitiyoruz, direkt yönetmenden eğitim almanın avantajını yaşıyor öğrenciler.

  Alıntıdır


  Öyle bir zamanına geldim ki yaşamın, ölüme erken sevgiye geç,
  Yine gecikmişim bağışla sevgilim, sevgiye on kala ölüme beş..

  )̲̅ζø̸√̸£ ч̸ø̸µ

 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Oyuncu Olmak İçin Yapılması Gerekenler

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 1 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 5,00 puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09.12.12, 14:46
 2. Boy Uzaması İçin Yapılması Gerekenler
  By mavi_su in forum Sağlık
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12.06.12, 16:50
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08.10.10, 22:20
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06.09.10, 00:10
 5. Güzel Bacaklara Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler
  By LaDyRoSe in forum Güzellik Sırları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02.08.10, 15:47

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.