Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar Hangileridir?

 1. #1
  aslankral123
  Guest
  Sponsorlu Bağlantı

  Icon1 Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar Hangileridir?

  Sponsorlu Bağlantı

  Hangi hayvanlar Kış uykusuna yatar Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar Hangileridir?

  Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar Hangileridir?

  Hangi Hayvanlar Kış uykusuna Yatar
  Kış Uykusu Ne Kadar Süredir
  Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar Nelerdir

 2. #2
  AdministratoR

  Standart Cevap: Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar Hangileridir?

  Alıntı aslankral123 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Hangi hayvanlar Kış uykusuna yatar Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar Hangileridir?

  Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar Hangileridir?

  Hangi Hayvanlar Kış uykusuna Yatar
  Kış Uykusu Ne Kadar Süredir
  Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar Nelerdir


  1- Kurbağaların Kış Uykusu:

  Kurbağaların kış uykusu bazı soğuk yerlerde yaşayan kurbağa türlerinde görülmektedir.

  2- Kaplumbağaların kış uykusu:

  Kaplumbağaların kış uykusu havaların soğumaya başlaması ile birlikte beslenme şartları zorlaşınca başlamaktadır. Kaplumbağalar soğuk aylarda yuvasına çekilir kalp atışları yavaşlar ve kış uykusuna yatarlar.

  3- Ayıların Kış Uykusu:

  Ayıların kış uykusu ayı türlerine göre değişkenlik göstermektedir. Kutup ayısı yedi ay boyunca yuvasında hareket etmeden vücudundaki yağı proteine çevirerek beslenmesini sağlar. Sibirya ayısı da kutup ayısı gibidir ancak kış uykusuna yatma süresi ona göre kısadır. Bazı yerlerde 5 aya kadar düşebilir. Diğer ayı türleri de kış uykusuna yatarlar kış uykusunda geçen süre 4 ay civarındadır.

  4- Yarasada Kış Uykusu:

  Uçan memeli bir hayvan olan yarasa soğuk kış mevsimini yaşamış oldukları mağara ve eski ev çatılarında geçirirler.

  5- Köpekbalıklarının Kış Uykusu:

  Kuzey okyanusta yaşayan iri cüsseli köpekbalıkları okyanusta soğuk aylarda besinlerinin bitmesinden dolayı okyanusun dibine çökerek hareketsiz kalarak kış uykusuna yattıkları bilinmektedir.

  6- Sürüngenlerin Kış Uykusu:

  Sürüngenlerin bir çoğu kış uykusuna yatarlar. Bilindiği gibi bunların başında da yılan gelmektedir. Soğuk kış aylarında yılan toprağın altında kendine bir yer ayarlayarak kış uykusuna yattığı bilinmektedir.

  7- Böceklerin Kış Uykusu:

  Birçok böcekte kış uykusuna yatmaktadır. Ekseriyetle eklembacaklı olarak bildiğimiz hayvanlardan karınca bunların en bilinenidir.

  8- Kemirgenlerde Kış Uykusu:

  Birçok kemirgen hayvanda kış uykusuna yatar.

  Hayvanlarda Kış Uyku Süreleri:

  Kış uykusu süresi hayvanların türlerine göre değişikli gösterdiği bilinmektedir. Ancak genelde her yılın Ekim ayı sonu ile Mart ayı sonuna kadar devam eder. Bu süre iklim şartlarına göre değişebilir.

  Kış uykusu hayvanların soğuktan korunma ve yaşamlarını idame ettirme amaçları genetik yapılarında mevcuttur. Canlılar var olduğu müddetçe bu yaşam böyle devam edecektir.

 3. #3
  ModeratoR

  Standart Cevap: Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar Hangileridir?

  Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar
  Uyku, böceklerden memeli hayvanlara kadar tüm canlılar için doğal bir besindir. Canlılardan bazısı buz üzerinde üç dakika, bazısı bir dala tutunup aralıksız 20 dakika uyuyarak bu besini alır. Aralarında, tek ayak üzerinde, tek gözü açık ve hatta yüzerken uyuyanları bile vardır. Ancak, canlıların birçoğunun kendilerini koruyan bir uykuları var ki, bu uyku haftalarca hatta aylarca sürebilir: Kış uykusu...

  Hayatı Durduran Kış Mevsimi

  Kış mevsimi birçok canlı için hayatın adeta durduğu bir dönemdir. Kış boyunca çoğu bitki büyümeyi durdurur. Yaşamlarını sürdürebilmeleri için bu gerekli bir tedbirdir. Sıcakkanlı hayvanlar içinse durum daha farklıdır onlar bir anlamda hayatlarını durdururlar. Sıcakkanlı canlılar, vücut sıcaklıklarını belli bir aralıkta tutmak zorundadırlar. Ancak vücut sıcaklığını korumak oldukça büyük bir sorundur çünkü memeli hayvanlar ortam sıcaklığından daha yüksek bir vücut sıcaklığına sahiptirler. Bu yüksek sıcaklığı elde edebilmek için de fazladan enerjiye ihtiyaçları vardır ve bunu ancak yiyeceklerden elde edebilirler. Fakat kış mevsimi hayvanlar için yiyeceğin en zor bulunduğu mevsimdir. İşte bu nedenle pek çok kuş türü, Yüce Allah'ın ilhamı ile sonbaharda sıcak iklimin yaşandığı güney bölgelerine göç ederek bu sorundan uzaklaşmaya çalışırlar. Kuşlar gibi bazı büyük otçul memeli hayvanlar da göç ederler. Ama bazı memeliler için bu tip yolculuklar imkansızdır. Bu nedenle de oldukça farklı bir yöntemle kendilerini korumaya çalışırlar, bu yöntem kış uykusudur…

  Kurbağa

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.(Resmi göremiyorsanız üye olunuz) Resmin ismi: Kis Uykusu 2.jpg Görüntüleme: 14044 Büyüklüğü: 173,3 KB (Kilobyte)Bazı kurbağaların kış uykusu sırasında vücutlarında buz kristalleri oluştuğu keşfedilmiştir. Bu kurbağalardan gri ağaç kurbağası ve ilkbahar kurbağası gibi türlerin hepsi, kışları don olaylarının görüldüğü coğrafi bölgelerde yaşarlar.

  Ağaç kurbağası ve diğer canlılardaki en önemli özellik ise bol miktarda glikoz üretebilmeleridir. Glikoz, hücrelerden su çekilmesini önler, bu sayede büzülme olayı da engellenmiş olur. Böylece kurbağanın hücreleri bu donma olayından hiçbir zarar görmez.

  Kaplumbağa

  Ekim ayından itibaren havalar soğudukça ve yiyecekler azaldıkça kaplumbağaların bedensel aktiviteleri azalır ve kendilerini korumak için uyku haline geçerler. Kalp atışları ve solunumları da yavaşlar. Ekim'le Mart arası kış uykusuyla geçer.

  Kutup Ayısı

  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.(Resmi göremiyorsanız üye olunuz) Resmin ismi: Kis Uykusu.jpg Görüntüleme: 6282 Büyüklüğü: 14,2 KB (Kilobyte)Anne adayı kutup ayısı kış uykusuna girdiği dönemde hiç enerji harcamamak ve yavrularının daha iyi beslenmesini sağlamak için met@bolizmasının hızını düşürür. 7 ay boyunca met@bolizmasındaki yağı proteine çevirir ve yavrularının beslenmesini sağlar. Bu 7 aylık süre boyunca kendisi hiç beslenmez. Kalp atışı oranını dakikada 70'den 8'e kadar indirebilir ve met@bolizmasını yavaşlatır. Bu dönemde yemek yemediği gibi doğal ihtiyaçlarını da karşılamaz. Böylelikle yavrularını doğuracağı dönemde fazla enerji harcamamış olur

  Soğuktan Koruyan Kalkan: Kış Uykusu

  Kutuplarda yaşayan canlılar kalın kürklere sahiptirler, bu onları soğuktan korur. Ancak bazı küçük memeliler kalın kürkleri olmasına rağmen çabuk ısı kaybeder ve sonuç olarak da besinlerini hızla yakmak zorunda kalırlar.

  Ayrıca bu canlıların sahip olabileceği kürk kalınlığı sınırlıdır bu nedenle söz konusu canlılar vücutlarını sıcak tutacak kovuklara, toprak altında oluşturdukları tünellere sığınırlar. Sıcak bir mekanın yanısıra besine de ihtiyaçları vardır. Bazı fare türleri bunun için yiyeceğin bol olduğu dönemlerde vücutlarında yağ biriktirirler. Ancak özellikle böceklerle beslenen canlıların böyle bir imkanı yoktur ve yaşayabilmek için enerji tüketimini en aza indirmek zorundadırlar. Bu zor işlemi ise yalnızca kış uykusu sayesinde başarırlar.

  Kış uykusu, vücut sıcaklığının normalin altına (örneğin 38oC'den 10oC'ye) düştüğü ve kalp atışının yavaşladığı (4 saniyede bir kalp atışı gibi) derin bir uyku halidir. Bu uyku sırasında bazı hayvanlar neredeyse ölü gibi görünürler.

  Sibirya Ayısı

  Sibirya boz ayısı sonbaharda şişmanladıktan sonra, yuvasına çekilir ve aylarca (4 ila 7 ay) süren bir uyku dönemine girer. Ayının 37 derece olan vücut ısısı, kış uykusu sırasında 5 ila 6 derece azalır. Buna rağmen, kalp atışı ve nefes alma ritimleri daha yavaşlar. Bu nedenle genel met@bolizmada yüzde 50 ila yüzde 60'a varan düşüşler gözlenir. Ayı, bu devre boyunca yemek-içmek dahil hiçbir hayati fonksiyonunu yerine getirmez. Bununla birlikte su kaybı belirtisi de göstermez. Çünkü uyku esnasında kendi yağını (lipitlerini) başlıca enerji ve su kaynağı olarak kullanır.

  Ayılar

  Ayılar yazın günde yaklaşık 20.000 kalori alırlar. Normal şartlarda günlük aldıkları kalorinin 4000 kaloriyi aşmadığı dikkate alındığında bu oranın ne kadar yüksek olduğu daha iyi anlaşılmaktadır. Özellikle kış uykusuna yatmadan önceki son günlerde reçineli bitkiler gibi hazmı oldukça zor besinleri yemeyi tercih ederler. Ayrıca ayılar kış uykuları boyunca kendi ısılarını ayarlamakta, bunun için de ısılarını belli bir seviyede tutabilmek ve rahat uyuyabilmek için kurumuş çimler ve yapraklardan kendilerine bir yatak yapmaktadırlar. Ayrıca yatış pozisyonları da bu ısıyı korumaya yöneliktir.

  Yarasa

  Gece kuşları olan yarasalar kış mevsimini mağaralarda ya da maden yataklarında geçirirler çünkü bu mekanlar kış uykusu için gerekli olan donma noktasının üzerinde bir ısıya ve nemli ortama sahiptir.

  Yazımız boyunca okuduğunuz kış uykusuna yatan tüm hayvanların ortak özelliği bu mucizevi davranışları sergileyecek bir bilinçlerinin bulunmamasıdır. Oysa bu hayvanların çoğunluğu, adeta yapmaları gerekenin ne olduğunu bilircesine kendi vücutlarını, fazla enerji harcamaktan kurtarmaya çalışırlar.

  Köpek Balıkları

  İri köpek balıkları da denizlerdeki pek çok canlı gibi planktonlarla beslenirler. Kuzey Denizi'nde her Kasım ayında plankton yoğunluğu azaldığı için köpek balıkları besin ararken her zaman harcadıklarından çok daha fazla enerji harcamak zorunda kalırlar. Bu nedenle bir süre sonra güçsüz kaldıkları için yemek aramayı bırakıp, dibe çökerler ve kış uykusuna yatarlar. Okyanusun derinliklerinde aylarca hareket etmeden ve hiç beslenmeden yaşayabilirler. Bu sırada kalpleri sanki çalışmıyormuş gibi oldukça yavaş atar.  Öyle bir zamanına geldim ki yaşamın, ölüme erken sevgiye geç,
  Yine gecikmişim bağışla sevgilim, sevgiye on kala ölüme beş..

  )̲̅ζø̸√̸£ ч̸ø̸µ

+ Cevap Ver
 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar Hangileridir?


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22.12.12, 02:41
 2. Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar Ve Özellikleri‎
  By RedBuLL in forum Hayvanlar Alemi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27.05.12, 01:27
 3. Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar Nasıl Beslenir
  By RedBuLL in forum Hayvanlar Alemi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25.05.12, 02:13
 4. Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar
  By RedBuLL in forum Hayvanlar Alemi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25.05.12, 02:06
 5. Kış Uykusuna Yatan Hayvanlar Hangileridir?
  By LaDyRoSe in forum Soru Cevap
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19.04.10, 21:18

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.