Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Hz. Ebubekir'in Hayatı - Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında

 1. #1
  ModeratoR
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Hz. Ebubekir'in Hayatı - Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında

  Sponsorlu Bağlantı

  Hz. Ebubekir'in Hayatı - Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında


  Hz. Ebubekir'in Hayatı
  Hz. Ebu Bekir (Arapça: عبد الله بن أبي قحافة عثمان بن كعب التيمي القرشي أبو بكر الصديق - Abdullah bin Kuhafe bin Kaab et-Teym el-Kureyş, Ebu Bekir es-sıddık) , d. 573 - ö. 23 Ağustos 634),


  Sünni inanışına göre ilk halife. Müslümanlıktan önceki ismi Abdülkâbe´dir. Müslüman olduktan sonra Hz. Muhammed (sav) Ebu Bekir'i Abdullah olarak anmıştır.


  En yaygın kullanılan lakaplarından olan es-Sıddîk (sadık, iffetli) sebebiyle sık sık Ebu Bekir es-Sıddîk olarak anılır. Sıddîk lakabını Mirac olayını kendisine haber eden dönemin müşriklerine "Eğer olayı bildiren peygamberse doğru bildirmiştir" şeklinde cevap vermesinden sonra almıştır.


  Muhammed bin Abdullah'ın, kızı Aişe ile hicret öncesinde Mekke'de evlenmesinden dolayı kayınpederidir. Halifeliği sırasında Kuran'ı mushaf haline getirtmiştir.


  Sünni inanışına göre İslâm'a giren hür erkeklerin; Raşit Halifelerin (Dört Halife) (632-634), aşere-i mübeşşere'nin ilkidir. Şii inanışına göre ilk müslüman Hz, Ali'dir.

  Hz.Ebu Bekir, Benu Teym'lerin Kureyş kabilesindendir, Mekke'de doğmuştur. Babası Ebû Kuhafe, annesi Ümmü'l-Hayr Selma'dır.

  Müslüman oluşu


  Peygamber ilk vahyi kendisine haber verdiğinde Müslüman olmuştur.
  İlk Müslüman tarihçilere göre tüccardı. Kazancının büyük bir bölümünü İslam dini için harcadığı yer alan Ebu Bekir ayrıca ilk Müslümanların İslama davet edilmesinde önemli rol almıştır. Muhammed 622 yılında Mekke'den Medine'ye giderken (Hicret) Ebu Bekir ona eşlik etmiştir. Bu konudan Kuran-ı Kerim'de Tevbe suresi 40. ayetde bahsedilmiştir:

  "Eğer siz ona (Peygamber’e) yardım etmezseniz, (biliyorsunuz ki) inkar edenler onu iki kişiden biri olarak (Mekke’den) çıkardıkları zaman, ona bizzat Allah yardım etmişti. Hani onlar mağarada bulunuyorlardı. Hani o arkadaşına, “Üzülme, çünkü Allah bizimle berâber” diyordu. Allah da onun üzerine güven duygusu ve huzur indirmiş, sizin kendilerini görmediğiniz bir takım ordularla onu desteklemiş, böylece inkar edenlerin sözünü alçaltmıştı. Allah’ın sözü ise en yücedir. Allah mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir." (Tevbe, 9/40)


  Fahreddin Razi, Leyl Suresi'nin "Temizlenmek üzere malını hayra veren takva sahibi, ondan (ateşten) uzak tutulur. Yüce Rabbinin rızasını istemekten başka onun nezdinde şükranla karşılanacak bir nimet yoktur. Ve o (buna kavuşarak) hoşnut olacaktır." mealindeki 17-21. ayetlerinin, özel olarak Ebu Bekir'den bahsettiğini ve bunun Ebu Bekir'in müslümanların en üstünü olduğu fikrini desteklediğini ifade eder.

  Halifeliği


  Hicret sonrasında Medine'de Mescid-i Nebevî'nin inşasına katılmış, yardımcı olmuştur. Bundan sonra birçok gazveye katılmış, Bedir Savaşı'nda oğlu Abdurrahman'a karşı savaşmak zorunda kalmıştır.


  Muhammed'in 632'deki vefatı sonrası yapılan çeşitli müzakerelerde Hz.Ebu Bekir'e bey'at edilmiş, kendisi halife olarak seçilmiştir. Müslüman toplumunun bir kısmı Ebu Bekir'in halifeliğini tanımamıştır.


  Muhammed'in vefatı sonrası ortaya çıkan dinden dönme hareketlerine ve kendisini peygamber ilan eden çeşitli şahıslara karşı savaşmıştır.

  Kur'an'ın mushaf haline getirilişi


  Hz. Ebu Bekir, hafızların bir bir öldürülmesi üzerine tedbir olarak Kur'an'ı mushaf olarak toplatmıştır.

  Yaklaşık iki yıllık süren halifeliği hastalanıp vefat etmesiyle son bulmuştur. Son günlerinde yerine imam olarak Ömer'i atamış daha sonra çeşitli istişareler sonrası kendisinden sonra Hz.Ömer'i halife tayin eden ahitnameyi Hz.Osman'a yazdırmıştır.

  Çocukları


  Hz.Ebu Bekir'in Ümmi Rüman adlı bir kadından dört çocuğu olmuştur. İsimleri Abdullah, Aişe, Esma ve Abdurrahman'dır. Abdurrahman, savaşlarda müşrik saflarına girmiştir  Öyle bir zamanına geldim ki yaşamın, ölüme erken sevgiye geç,
  Yine gecikmişim bağışla sevgilim, sevgiye on kala ölüme beş..

  )̲̅ζø̸√̸£ ч̸ø̸µ • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Hz. Ebubekir'in Hayatı - Hz. Ebubekir'in Hayatı Hakkında


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Hz Ebubekir'in Duası
  By mavi_su in forum Dua ve Sureler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 21.06.12, 23:36
 2. Hz. Ebubekir( ra) Fazileti
  By cohndoe in forum Sahabeler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16.06.12, 12:42
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08.06.12, 05:28
 4. Hz Ebubekir Döneminin Önemi
  By Hırs Adamı in forum İslamiyet
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01.04.12, 00:06
 5. Ebubekir Hazim Tepeyran (Ebubekir Hazim Tepeyran Hakkında)
  By MaqiwoL in forum Türkiye'den Biyografiler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18.01.09, 23:48

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.