Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Ibni Sina Nedir? - Ibni Sina Ne Demektir? - Ibni Sina'nın Anlamı

 1. #1
  ModeratoR
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Ibni Sina Nedir? - Ibni Sina Ne Demektir? - Ibni Sina'nın Anlamı

  Sponsorlu Bağlantı

  Ibni Sina Nedir? - Ibni Sina Ne Demektir? - Ibni Sina'nın Anlamı


  İbni Sina, dini bağımsız bir bilgi alanı olarak ele almış, dinle felsefeyi bağdaştırmaya çabalamış, din felsefesini dört temel konuda toplamıştır: Yaratılış; ahiret; peygamberlik; Tanrı bilgisi. Tasavvuf. Yeni eflatuncu Plotinos'un etkisinde kalan İbni Sina, İslâm ile yeni eflatunculuğu bağdaştırmaya çalışmıştır. Ona göre tasavvufun temeli 'aşk'tır. İnsan aşk aracılığıyla sınırlı varlığında kurtularak sonsuzluğa yükselir. İnsan gerçek kaynağı olan Tanrı'ya feyz ve sudur basamaklarını tırmanarak ulaşabilir; öz kaynağına döner. Her şeyin kaynağı, insan varlığının özünde sürekli bir eylem biçiminde varolan 'aşk'tır. Tasavvuf, 'aşk'ın dışa vuruluşu, belirli bir düzene göre ortaya konuşudur
  İbni Sina felsefesi, düşüncesi, varlık anlayışı bakımından örnek bir Ortaçağ filozofudur. Felsefesinde, deney ve akla dayanan duyularla edinilen akıl verilerini akıl ilkelerine göre değerlendiren, açıklayan bir anlayış görülür. Aristoteles'in görüşlerini benimsemiş, felsefeyi iki bölüme ayırmıştır: Nazari hikmet, ameli hikmet. Nazari (kuramsal) hikmet, doğa felsefesi, matematik ve metafiziğe dayanan felsefeyi içerir. Bu alandaki felsefe dallarının temel konusu bilgidir. Ameli (uygulamaya ilişkin) hikmet, üçe ayrılır: Siyaset ya da medeni hikmet; iktisat ya da ev hikmeti (el-hikmet ül-menzili-ye): ahlaksal hikmet (el-hikmet ül-hulkiye) . Daha çok eyleme dayanan bu üç bölümün konuları ve inceleme alanları ayrıdır.  İbn-i Sina (tam adı Abū ‘Alī al-Husayn ibn ‘Abd Allā h ibn Sī nā al-Balkhī ; Farsça: ا ب و ع ل ى س ي ن ا /پ و ر س ي ن ا ;) (d. 980, Buhara yakınları - ö. 1037, Hemedan) , İranlı filozof ve hekim.

  Samanoğulları sarayı kâtiplerinden Abdullah Bin Sina'nın oğlu olan İbni Sina (asıl adı Ebu Ali el-Hüseyni Bin Abdullah/Bin Sina'dır; Batı'da Avicenna adıyla tanınır) , babasından, ünlü bilgin Natili'den ve İsmail Zahit'den ders aldı. Geometri (özellikle Eukleides geometrisi) , mantık, fıkıh, sarf, nahif, tıp, doğabilim üstüne çalışmalar yaptı. Farabi'nin el-İbane's\ aracılığıyla Aristoteles felsefesini ve metafiziğini öğrenip, hastalanan Buhara prensini iyileştirince (997) saray kütüphanesinden yararlanma olanağına kavuştu. Babası ölünce, Cür-can'da Şirazlı Ebu Muhammet'ten destek gördü, (Tıp Kanunu'nu Cürcan'da yazdı) . Çağında tanınan bütün Yunan filozoflarının Anadolu doğacılarının yapıtlarını incelemiştir.


  Öyle bir zamanına geldim ki yaşamın, ölüme erken sevgiye geç,
  Yine gecikmişim bağışla sevgilim, sevgiye on kala ölüme beş..

  )̲̅ζø̸√̸£ ч̸ø̸µ • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Ibni Sina Nedir? - Ibni Sina Ne Demektir? - Ibni Sina'nın Anlamı


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. İbni Sina En Önemli Eserleri
  By RedBuLL in forum Soru Cevap
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06.03.12, 18:05
 2. İbni Sina Ve Cahit Arf'ın Buluşları Nelerdir?
  By LaDyRoSe in forum Bilim Tarihi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22.11.11, 18:29
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11.06.11, 21:55
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27.01.11, 23:22
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11.03.10, 21:54

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.