Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Tohum Nedir Tohum Çeşitleri

 1. #1
  AdministratoR
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Tohum Nedir Tohum Çeşitleri

  Sponsorlu Bağlantı


  Tohum Nedir Tohum Çeşitleri
  ve Tohumun yapısı özellikleri
  TOHUM

  Tohum genellikle bazı depolanmış gıdalar ile tohum kabuğu denilen bir örtü içine küçük bir embriyonik bitki parçasıdır. Ana bitkinin uygun gübreleme ve yetiştirilmesinden sonra meydana gelen gymnosperm ve angiospermin olgunlaşmış ovul ürünüdür. Tohum oluşumu(çiçek ve döllenme gelişimi ile başlayan oluşum süreci) ovulde oluşan zigot ve tohum kabuğunun embriyo ile gelişmeşiyle tamamlanır.
  Tohum ve tohum çeşitlerinin yayılmasında en önemli etkenler çiçekli bitkilerin yayılmaları ve çoğaltılmalarıdır. Karayosunları, eğrelti otları gibi daha ilkel primitif bitkiler tohum oluşturamadığından daha az yayılmışlardır. Bunun örneğini sıcak ve soğuk iklimlerde tohumlu olan bitkilerden oluşan ormanlıkların yayılmasına bakarakta görebiliriz.
  Genel olarak sezonluk tohumlarda yukarda bahsettiklerimizden önce oluşur – Ekildiği bitkiden o sezon alınabilir tohumlar, örneğin : patates tohumu, mısır veya ayçiçeği tohumu gibi. Patates yumru iken, ayçiçeği ve mısır "tohum" durumunda, ekilebilir.

  İçindekiler
  1 Tohum yapısı
  1.1 Tohumların çeşitleri
  2. Tohumluk üretimi
  2.1 Tohum gelişimi
  2.2 Tohum büyüklüğü ve tohum seti
  3. Tohum fonksiyonları
  3.1 Embriyo beslenme
  3.2 Tohum dağılımı
  3.2.1 Rüzgar yoluyla (anemochory)
  3.2.2 Su yoluyla (hydrochory)
  3.2.3 Hayvanlar yoluyla (zoochory)
  3.3 Çimlenme engeli (tohumda dormansi)
  3.4 Tohum devamlılığı ve tohum bankaları
  4 Tohum çimlenmesi
  4.1 Çimlenme gücünü arttırma
  5 Kökeni ve Evrimi
  6 Ekonomik önemi
  6.1 Yenilebilir tohumlar
  6.2 Zehir ve gıda güvenliği
  6.3 Diğer kullanımları
  7 Tohum kayıtları
  8 Ayrıca bakınız
  9 Referanslar
  10 Dış bağlantılar
  Tohum yapısı
  Tipik bir tohum üç temel bölümden içerir.
  (1) embriyo, (2) embriyo için besin sağlayıcı, ve (3) bir tohum kabuğu

  Resim : Tohum kabuğu, endosperm ve embriyo gösteren bir avokado tohumu (bir dikotil) bölümleri.

  Embriyo, uygun koşulları bulduğunda büyüyecek olan olgunlaşmamış yeni bir bitki parçasıdır. Embriyo, Monocotyledonlarda: bir kotiledon veya tohum yaprağına, Dicotyledonlarda hemen hemen tümünde iki kotiledon ve açık tohumlularda ise iki ya da daha fazla kotiledona sahiptir. Radikula embriyonik bir köktür . Plumule embriyonik sürgündür. Kotiledon eklenme noktasını üzerinde embriyonik sap (lar) epicotyl vardır. Hipokotilin bağlanma noktasının altında embriyonik kök vardır.
  Tohum içinde, orada genellikle embriyodan büyüyecek fide için besin deposu bulunur. Depolanmış beslenme formu bitkinin türüne bağlı olarak değişir. Bir doku çift döllenme yoluyla ana bitkiden elde edilir endosperm denilen gibi tohumlu, saklı gıda başlar. Genellikle triploid endosperm yağ veya nişasta ve protein bakımından zengindir. Böyle kozalaklı ağaçlar gibi açıktohumluların, in, gıda depolama dokusu (aynı zamanda endosperm olarak da adlandırılır) dişi gametofit, bir doku haploid bir parçasıdır. Bazı türlerde, embriyo fide germination.In başkalarına kullanacak endosperm ya da erkek gametofit, gömülü, endosperm ikincisi gelişmekte olan tohum içinde büyüdükçe embriyo tarafından emilir ve embriyo kotiledon dolu hale edilir Bu saklanan gıda ile. Olgunluk, bu türlerin tohumları hiçbir endosperm var ve exalbuminous tohum denir. Bazı exalbuminous tohumları fasulye, bezelye, meşe, ceviz, kabak, ayçiçeği ve turp vardır. Vadesi bir Endospermalı Tohumlar albüminli tohum denir. En biçeneklilerin (örneğin otlar ve avuç içi) ve birçok ikiçeneklilerin (örneğin brezilya fıstığı ve hint fasulye) albüminli tohumları var. Bütün gymnosperm tohumu albüminli vardır.
  Tohum kabuğu (ya da testa) başlangıçta ovul çevreleyen doku, deri, gelişir. Olgun tohum tohum kaplama, kağıt-ince bir tabaka olması (örneğin yerfıstığı) veya daha fazla önemli bir şey (örneğin kalın ve sert bal keçiboynuzu ve hindistan cevizi olarak). Yapabilirsiniz Tohum kaplama mekanik yaralanma ve kuruması embriyo korunmasına yardımcı olur.
  Üç temel tohumu parça ek olarak, bazı tohumu gibi bir aril (yew ve hindistan cevizi gibi) veya bir elaiosome (Corydalis gibi) veya tüy (pamuk gibi), tohum kabuğu bir kulakçığın sahiptir. Ayrıca hilusu adlandırılan tohum kabuğu bir yara izi var, olabilir; tohum kordon tarafından over duvara bağlı olduğu yerdir.

  Tohum çeşitleri
  Genelde "tohum" olarak adlandırılan yapıların gerçekte çok kuru meyvelerdir. Hala tohum ulaşmak için yarıldığını gerekir meyve, sabit duvarla çevrili iken Ayçiçeği tohumu ticari olarak satılmaktadır. Bitkilerin farklı gruplara ve gerçek tohumu çevreleyen kaynaşmış bir sertleşmiş meyve katman (endocarp) sahip diğer değişiklikler, sözde çekirdekli meyveler (örneğin şeftali gibi) var. Fındık gibi bir meşe palamudu veya fındık gibi bir indehiscent tohum, bazı bitkilerin bir numaralı seribaşı, sert kabuklu meyveler, vardır.


  Tohumluk üretimi


  Olgunlaşmamış Elm tohumları.  Tohumlar birkaç bitki ilgili grup üretilen ve üretim onların şekilde açıktohumluların gelen tohumlu ("kapalı tohum") ("çıplak tohum") ayırt edilir. Angiosperm tohum tohum, adından da kapsayan bir meyve olarak adlandırılan bir sabit ya da etli yapıda üretilmektedir. (Bazı meyveler sert ve etli hem de malzeme katmanları var). Açıktohumluların, hiçbir özel yapısı koni bracts kendi kalkınma "çıplak" başlar tohumlar, içine geliştirir. Ancak, tohumların kozalaklı bazı türlerde geliştirmek gibi koni ölçekler kapsamında olabilirim.
  Doğal bitki nüfus Tohumluk üretim tesisleri kendi içlerinde hava değişkenler, böcekler ve hastalıklar ve iç döngüleri yanıt olarak yılbaşından yıl büyük ölçüde değişmektedir. 20 yıllık bir dönemde, örneğin, ormanlar 0 hektar başına yaklaşık 5 milyon ses çam tohumu için üretilen Loblolly çam ve shortleaf çam oluşmaktadır. [1] Bu dönemde, altı tampon tohumlar, beş kötü tohum bitkileri, ve vardı doğal orman üreme için yeterli fidan üretimi açısından değerlendirildiğinde dokuz iyi tohum bitkileri,.  Tohum gelişimi


  Iyi gelişmiş bir embriyo, besi dokusu (megagametophyte) ve çevresindeki tohum kabuğu bir bit gösteren bir Ginkgo tohum içimde,.  Bir dikotil tohum ve embriyo iç yapısı Diyagramı. (A) tohum kaplama, (b) endosperm, (c) kotiledon, (d) hipokotil.  Büyümenin iki nokta (biri diğer kökleri kaynaklanıyor oluşturan) ile embriyo değildir tohumu, bazı gıda rezervi olan bir tohum kabuğu içine alınır. Angiosperm tohumların üç genetik olarak farklı bileşenleri içerir: (1) zygote oluşan embriyo, (2) dokudan normal triploid olduğu endosperm, (3) tohum kaplama ovul maternal dokudan türetilmiş. Angiospermlerde, tohum geliştirme sürecini çift döllenme ile başlar ve zigot içine yumurta ve sperm çekirdeklerinin füzyon içerir. Bu sürecin ikinci bölümü böylece birincil endosperm oluşturan, ikinci bir sperm hücre çekirdeğine sahip kutup çekirdeklerinin füzyon. Sağ Döllenmeden sonra, zigot çok etkin ancak birincil endosperm endosperm dokusu oluşturma hızla böler. Bu doku kökleri çimlenme sonrası gelişen veya sert bir tohum kabuğu içine geliştirir kadar genç bitki tüketir yiyecek haline gelir. İki ya da integuments annenin bitkisinden doku türetmek ovul, hücrelerin dış tabakadan tohum kaplama formları, iç kabuk Teğmenden ve dış formları testa oluşturur. Tohum kaplama sadece tek bir katmandan meydana zaman da testa denir, ancak bu tür tüm testa sonraki bir türden gelen homolog değildir.
  Açıktohumluların olarak, polen transfer iki sperm hücresi çift döllenme ile tohum geliştirmek değil ama bir sperm çekirdeğinin yumurta çekirdeği ile birleştiren ve diğer sperm kullanılmaz. [2] Bazen her Sperm bir yumurta hücresi döller ve bir zigot daha sonra ise gelişimin erken dönemlerinde kesilmesi veya emilir. [3] Embriyo tohumu (döllenme sonucu) ve ayrıca Çam ve Ladin gibi kozalaklı bitkilerde tohumun çevresinde bir koni oluşturacak anne bitki doku oluşur.
  Ovül Döllenmeden sonra tohum haline; ovul ana parçalar göbek bağı vardır; plasenta, tohum nüvesi için ovül atfetmektedir ki; ovul ana bölgeye kese gelişen embriyo, micropyle vardı; küçük bir boşluk veya açıklık polen tüp genellikle döllenme işlemi sırasında girer ovul ve iç göbek içerisinde;. derisine ve tohum nüvesi birleştirilir micropyle, ters ovul tabanı [4]
  Bunlar geliştikçe ovül şekli genellikle tohumların final şekli de etkiler. Bitkiler genellikle dört şekillerin ovül üretmek: en yaygın şekli kavisli bir şekle sahip, anatropous olarak adlandırılır. Orthotropous ovül bir uncurved tohum üreten, uzun bir sıra olarak dizilmiş ovul tüm parçaları ile düz. Campylotropous ovül genellikle tohum sıkı bir "c" şekil veren kavisli bir embriyo kesesi var. Son ovul şekli ovul kısmen ters olduğu, amphitropous olarak adlandırılır ve geri onun sapı veya kordon 90 derece açıktır.
  Çiçekli bitkilerin çoğunda, zigot ilk bölümü uzun eksenine göre enine odaklı ve bu embriyonun polarite kurar. Düşük veya mikropiler kutup micropyle verdiği sap gibi suspensor üretir iken üst veya chalazal kutuplu, embriyonun büyüme ana alanı olur. Suspensor embriyolar büyüme sırasında kullanılmaktadır endospermden emer ve üreticileri besin. [5]
  Embriyo farklı bölümden oluşmaktadır; epicotyle sürgün içine büyüyecek, radikula primer kök içine büyür, hipokotil epicotyle ve radikula bağlayan, kotiledon testa veya tohum kılıfının dış kaplama oluşturur, tohum yaprakları oluşturacak tohum. Mısır gibi tek çenekli bitkiler, diğer yapılar var; yerine hypocotyle-epicotyle nedeniyle, ilk yaprağı oluşturan koleoptil sahiptir ve iki birincil kök ve köklere formu bağlanır coleorhiza bağlanır. Mısır tohumları bu yapılar ile inşa edilir; perikarp, kalkan gibi organ (tek büyük kotiledon) endosperm, endosperm, plumule, radikula, koleoptil ve coleorhiza besinlerin emer ki - bu son iki yapı kılıf-gibi ve plumule ve radikula içine vardır, koruyucu bir kaplama olarak hareket. Biçeneklilerin ve ikiçeneklilerin hem testa veya tohum kabukları genellikle desen ve dokulu işaretler ile işaretlenmiş veya saç kanatları veya tutamlar var.


  Tohum büyüklüğü ve tohum seti


  Çeşitli sebze ve ot tohumları koleksiyonu
  Tohumlar boyutu çok çeşitlidir. Orkide tohum gibi toz gram başına yaklaşık bir milyon tohum küçük, onlar olgunlaşmamış embriyo ve önemli enerji rezervlerine sahip genellikle embriyonik tohumlardır. Orkide ve bitkilerin birkaç diğer gruplar çimlenmesi esnasında beslenme ve fide erken büyümesi için mikorizal fungusların bağlıdır myco-heterotrof vardır. Bazı karasal Orkide fide, aslında, mantar enerji kaynaklanan hayatlarının ilk birkaç yıl geçirmek ve yeşil yaprak yoktur. [6] üzerinde 20 kg ağırlığında, büyük tohum Coco de mer olduğunu. Büyük tohum bitkilerinden o tohumlar içine daha çok yatırım ve normalde daha az tohum üretirken küçük tohum üretmek bitkiler, çiçek başına çok daha fazla tohum oluşturabilir. Küçük tohumlar olgunlaşmaya daha hızlı ve çabuk dağınık olabilir, bu yüzden bitkiler genellikle küçük tohumları çiçeklenme düşer. Pek çok yıllık bitkiler küçük tohumların büyük miktarlarda üretmek, bu en azından birkaç büyüme için elverişli bir yerde sona erecek sağlamaya yardımcı olur. Uzun ömürlü, otsu ve odunsu bitkilerin çoğu zaman uzun yıllar boyunca tohum üretebilir, daha büyük tohumlar var, ve daha büyük tohum çimlenmesi ve fide büyümesi için daha fazla enerji rezervlerine sahip ve çimlenme sonrası daha büyük, daha kuruldu fidan üretmek. [7] [8]

  Tohum fonksiyonları
  Tohumlar bunları üretmek bitkiler için birkaç işlev sunar. Bu fonksiyonlar arasında Key elverişsiz koşullarında embriyonun beslenme, yeni bir yere yayılma ve dinlenme vardır. Tohumlar temelde üreme aracı olan ve en tohumlar genetik materyal ve doğal seleksiyon hareket ettiğini fenotip değişkenliğinin bir Remixing üreten cinsel üreme ürünüdür.
  Embriyo besin
  Tohumlar korumak ve embriyo veya genç bitki besler. Tohumlar genellikle çünkü tohum büyük gıda rezervleri ve kapalı embriyonun multicellularity, bir spor bir sporeling daha hızlı bir başlangıç bir fide verir.
  Tohum dağılımı
  Ana madde: Tohum dağılımı
  Hayvanların aksine, bitki yaşam ve büyüme için uygun koşulları ararlar yeteneği sınırlıdır. Sonuç olarak, bitkiler (ayrıca vejetatif üreme bakınız) tohumlarını dağıtarak yavrularına dağıtmak için pek çok yolları geliştirmişlerdir. Bir tohum nasılsa bir yerde "varmak" ve çimlenme ve büyüme için olumlu bir anda olmalıdır. Meyve açmak ve düzenli bir şekilde tohumlarını bıraktığınızda, bu bitki ile ilgili grupları için genellikle farklı olduğunu açılır, denir, bu meyveler arasında; Kapsüller, foliküller, baklagiller, silicles ve siliques. Meyve açmak ve düzenli bir şekilde tohumlarını bırakmayın ettiklerinde meyve achenes caryopsis, fındık, Samaras ve utricles dahil indehiscent, denir. [9]
  Tohum dağılımı meyve en açık görülür; kendi yayılma bununla birlikte çok sayıda tohum yardımı. Tohum Bazı türlü sonra açılır veya tohumları serbest bırakmak için parçalanan bir meyve veya koni içinde iken halen dağınık. Diğer tohumlar dağılma öncesi meyve ihraç veya serbest bırakılır. Örneğin, milkweeds bir kökü olarak bilinen bir meyve tipi, üretmek, [10] tohumların serbest bırakmak için bir tarafı boyunca açık böler. İris kapsül tohumlarını çıkarmak için üç "vanalar" ayrılır. [11]
  Rüzgar By [değiştir] (anemochory)
  Karahindiba tohumlarını rüzgarla uzun mesafelere taşınabilir achenes, içinde yer alır.
  Sütlü özsuyu olan bir bitki tohumu bakla (Asclepias syriaca)
  Bazı tohumlar (örneğin çam) rüzgar dağılımı yardımcı olduğu bir kanat var.
  Orkide dustlike tohumlarını rüzgarla verimli yapılmaktadır.
  Bazı tohumlar, (örneğin sütlü özsuyu olan bir bitki, kavak) kıllar var rüzgar dağılma yardım. [12]
  Diğer tohumlar benzer yollarla yardımın rüzgar dağılımı meyve yapıları içine alınır:
  Karahindiba achenes kıllar var.
  Maple Samaras iki kanat var.
  Su By [değiştir] (hydrochory)
  Böyle Mucuna ve Dioclea gibi bazı bitkilerde, okyanuslara nehirler uçuyorlar ve plajlarda yıkamak, çünkü deniz-fasulye veya sürüklenme tohum olarak adlandırdığı batmaz tohumları üretmek. [13]
  Hayvanlar kadar [değiştir] (zoochory)
  Hayvan kürk, tüy takmak ve daha sonra düşüyorlar barbuslar kanca veya (örneğin acaena, dulavratotu, dock) ile tohumlar (çapak).
  Bir etli kaplama (örneğin elma, kiraz, ardıç) ile tohumlar daha sonra dışkıları bu tohumları dağıtmak hayvanlar (kuşlar, memeliler, sürüngenler, balıklar) tarafından yenilmektedir.
  Tohumlar ebeveyn bitki biraz uzakta saklanır ve hayvan bunları unutursa bazı kaçış yenen; hayvanlar için cazip bir uzun vadeli depolanabilir gıda kaynağı (örneğin meşe palamudu, fındık, ceviz) olan tohumlar (fındık).
  Myrmecochory karıncalar tarafından tohumların dağılması olduğunu. Toplayıcılık karıncalar elaiosomes [14] (örneğin bloodroot, trilliums, Acacias ve Proteaceae birçok türü) uzantıları çağırdım tohumları dağıttı. Elaiosomes onları yemek hayvanlar için besin içeren yumuşak, etli yapılardır. Karıncalar elaiosomes yenir yuvalarını, geri, bu tohumlar taşır. Sert ve karıncalar yenilmeyen olan tohum, geri kalanı, o yuva içinde veya tohum karıncalar tarafından iptal edildi bir kaldırma yerinde ya filizlenir. [15] Bu dağılma ilişki yana karşılıkçılığın bir örnektir karıncalar yiyecek bitkilerin tohumları bağlıdır ise bitki, tohum dağıtmak için karıncalar bağlıdır. Bunun sonucu olarak, bir ortak sayısında bir damla diğer başarısını azaltabilir. Güney Afrika, Arjantin karıncası (Linepithema humile) işgal etti ve karıncalar yerli türlerin yerini almıştır. Yerli karınca türlerinin aksine, Arjantin karıncaları Mimetes cucullatus tohumlarını toplamak veya elaiosomes yemezler. Bu karıncalar işgal bölgelerinde, Mimetes fidan sayıları düştü. [16]

  Katlama
  Ana madde: Çimlenme engeli
  Çimlenme engeli iki ana işlevi vardır: İlk çıkan fide hayatta kalmak için optimal koşullarda çimlenme eşitliyor, ikinci böylece zamanla tohum toplu çimlenmesi yayılıyor çimlenme sonrası bir felaket (örneğin geç donları, kuraklık, herbivory) bir bitki (bahis-hedging) tüm yavruların ölümüne neden olmaz. [17] Katlama ortamının uygun toprak ile uygun bir sıcaklıkta normalde olduğunda, çimlenme için en uygun çevre koşulları altında çimlenmeye başarısız bir tohum olarak tanımlanır nem. Bu doğru dinlenmesi veya doğuştan dinlenmesi nedenle çimlenme önlemek tohum içinde koşullarından kaynaklanır. Dış çevre koşullarından çok karanlık olması çoğunlukla koşulları karşısında, çimlenmesi için uygun değildir, çünkü bir tohum çimlenmeye başarısız olduğunda Böylece dinlenme değil çevre, tohum bir durumdur. [18] İsteyerek dinlenmesi, zorla dinlenmesi veya tohum sessizliğini oluşur ya da çok soğuk veya sıcak, ışık, ya da çok kuru.
  Çimlenme engeli, toprak ya da bitki tohum kalıcılık aynı olsa bile bilimsel yayın dinlenmesi ve sebat içinde sıkça karıştırılan ya da eşanlamlı olarak kullanılır değildir. [19]
  Genellikle tohum dinlenmesi dört ana kategoriye ayrılır: eksojen; endojen, kombinasyonel ve ikincil. . Morfolojik, fizyolojik, morphophysiological, fiziksel ve birleşimsel dinlenmesi [20]: daha yeni bir sistem dormansi beş sınıfa ayırır
  Eksojen dormancy dahil embriyonun dış koşullar nedeniyle oluşur:
  Tohumlar su geçirmez olduğunuzda Fiziksel engeli veya sabit tohum kabukları oluşur. Dinlenmesi azından bir özel yapı kırmak, 'su boşluğu', özellikle sıcaklığı, çevresel kuyrukları yanıt olarak bozulur, böylece su girebilir ve tohum çimlenmesi oluşabilir. Fiziksel engeli oluşur Bitki aileler Anacardiaceae, Cannaceae, Convulvulaceae, Fabaceae ve Malvaceae sayılabilir. [21]
  Kimyasal dinlenmesi fizyolojik dormansi yoksun türler dikkate alır, ancak kimyasal bir çimlenme engeller nerede. Bu kimyasal yağmur veya kar. [22] yağmur suyu ile tohumdan kimyasal inhibitör liçi genellikle, çöl bitkileri tohumları dormansi sürümü önemli bir nedeni olarak gösterilen ancak çok az erir veya bir şekilde devre dışı bırakılabilir tarafından tohum süzülen edilebilir kanıtlar bu iddiayı desteklemek için vardır. [23]
  Endojen dinlenmesi dahil olmak üzere, embriyo kendi içinde koşullar neden olmaktadır:
  Çimlenme embriyonun morfolojik özellikleri nedeniyle engellenmektedir Morfolojik dinlenmesi. Tohumlar dağınık olduğunda embriyonun sadece bir hücre kitlesi olan bazı türler, bu farklılık değil. Çimlenme yer alabilir önce farklılaşma ve embriyonun büyüme hem de meydana zorunda. Çimlenme oluşabilir önce diğer türlerde embriyo ayrılır ancak tam kadar bir türün belirli uzunlukta dağılma ve embriyonun büyüme de (az gelişmiş) yetiştirilmemiş gereklidir. Morfolojik dormancy oluşur bitki ailelerinin örnekleri Apiaceae, Cycadaceae, Liliaceae, Magnoliaceae ve Ranunculaceae vardır. [24] [25]
  Ek olarak gelişmemiş embriyo ve hangi ile Morphophysiological dinlenmesi tohum dinlenmesi için fizyolojik bileşenleri var. Bu tohumlar bu nedenle dinlenmesi kıran uygulamalarının yanı sıra tam olarak gelişmiş bir embriyo geliştirmek için bir süre gerektirir. Diğer plumule etkiler ise morphophysiological dinlenmesi include Apiaceae, Aquifoliaceae, Liliaceae, Magnoliaceae, Papaveraceae ve Asarum veya Trillium türleri gibi morphophysiological dinlenmesi ile Ranunculaceae. [24] Bazı bitkiler oluşur Bitki ailelerin dinlenmesi çok tip var, bir radikula (kök) büyüme etkiler (ateş) büyüme. Terimleri "çift dinlenmesi" ve "2-yıl tohumu" olan tohumların çimlenmesini tamamlanması ya da en az iki kış ve bir yaz için iki yıl gerekir türler için kullanılır. Sürgün tomurcuk dormansi ikinci kış aylarında kırık ise radikula dormansi (fide kök) dağılması sonrası ilk kış aylarında bozuldu. [24]
  Fizyolojik dinlenme embriyo, fizyolojik nedenlere bağlı, tohum kabuğu, endosperm veya diğer kapsayan yapıları kırmak için yeterli güç üretmek anlamına gelir. Dormansi genellikle serin, ıslak, sıcak ıslak veya sıcak, kuru koşullarda bozuldu. Absisik asit genellikle tohumların büyümesini önleyici ve üretim hafif etkilenebilir.
  Kurutma; otlar ve mevsim kurak bölgelerinden gelenler de dahil olmak üzere bazı bitkiler de çimlenmeye vermeden önce kuruma bir süre gerekir. Tohumları serbest bırakıldı ancak çimlenme başlamadan önce daha düşük bir nem içeriğine sahip ihtiyacımız var. Tohumların dağılması sonrasında nemli kalırsa, çimlenme aylarca hatta yıllarca gecikebilir. Ilıman iklim bölgelerinde çok sayıda otsu bitki tohumlarının kurutulması ile kaybolur fizyolojik dormansi var. Diğer türler, sadece çok dar sıcaklık aralıklarında altında dağılma sonra çimlenmeye, ancak tohumları kuru olarak daha geniş bir sıcaklık aralığında çimlenmeye edebiliyoruz. [26]
  Kombinasyonel dormancy tohum veya meyve kat tohumları Birleşimsel dinlenmesi su geçirmez ve embriyonun fizyolojik dinlenmesi vardır. Türlerin fiziksel dinlenmesi bağlı olarak bozuldu önce veya fizyolojik dormansi sonra kırılabilir. [25]
  Olmayan atıl tohum çok sık çimlenme için elverişli olmayan koşullarda, yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında tohumu dağıtılmış ve bazı tohumlar oluşur sonra İkincil dinlenmesi * koşullarından kaynaklanır. İkincil dormansi mekanizmaları henüz tam olarak anlaşılmış değildir ama plazma membranında reseptör duyarlılığı kaybına neden olabilir. [27]
  Tohum dinlenmesi aşağıdaki şekillerde kesinlikle çimlenme eksikliği değil tohum kendisi (Çimlenme bakınız) özelliklerine göre çevre tarafından engellendiğinden söz dinlenmesi tohum içermeyen:
  Photodormancy veya ışık hassasiyeti, bazı tohumların çimlenmesi etkiler. Bu photoblastic tohumlar karanlıkta veya çimlenmeye ışık bir süre gerekir. Ince tohum kabukları ile türlerde, hafif uykuda embriyo nüfuz etmek mümkün olabilir. Işık veya ışık yokluğu varlığı çimlenme süreci tetikleyebilir, bazı tohumların çimlenmesi inhibe çok derin veya toprağa gömülü değil başkaları gömüldü.
  Thermodormancy sıcak ya da soğuğa tohum hassasiyetidir. Toprak sıcaklığı ılık olduğu zaman pıtrağı ve amaranth yüksek sıcaklıklarda (30C veya 86F) yaz ortalarında erken filizlenmeye o tohum var birçok bitkinin sadece çimlenmeye dahil olmak üzere bazı tohumlar thermodormancy ve çimlenme var. Kereviz gibi diğerleri toprak sıcaklıkları çok sıcak olduğunda inhibe ederken diğer tohumlar çimlenmeye serin topraklarda gerekir. Genellikle thermodormancy gereksinimleri tohum veya yaşı kurudukça kaybolur.
  Tüm tohumların dormansi bir süre geçmektedir. Bazı mangrov tohumları vivipardır, hala üst takılıyken çimlenmeye başlar. Büyük, ağır kökü düştüğünde tohum toprağa nüfuz sağlar. Birçok bahçe bitkileri de su var ve onların yabani ataları bu kültür bitkilerinin tohum dinlenmesi eksikliği, dinlenmesi olmuş olabilir ama, yeterince sıcak kısa sürede kolayca çimlenir edecek tohumları var. Bitki yetiştiricileri ve bahçıvanlar tarafından seçici basınç nesiller sonra dinlenmesi dışarı seçilmiştir.
  Yıllıklar için, tohumlar, kuru ya da soğuk mevsimlerde hayatta kalmak için türler için bir yoldur. Kısa ömürlü bitkiler genellikle tohumdan kadar az altı hafta içinde tohum gidebilirsiniz yıllıkları vardır. [28]
  [Değiştir] Tohum kalıcılık ve tohum bankaları
  Ayrıntılı bilgi için: Tohum uyku
  [Değiştir] Tohum çimlenme
  Ayçiçeği fidelerinin Çimlenmesi.
  Ana maddeler: Fide ve Çimlenme
  Çimlenme bir tohum embriyo bir fide halinde geliştiği bir süreçtir. Bu büyüme ve radikula veya tohum kök ve plumule veya sürgün ortaya çıkmasına yol açan metabolik yolların reaktivasyonu içerir. Toprak yüzeyinden fide çıkışı bitki büyüme bir sonraki aşaması olan ve fide kurulması denir. [29]
  Çimlenme oluşabilir önce üç temel koşulların geçerli olması gerekir. (1) embriyo canlı, sözde tohum canlılığı olmalıdır. (2) çimlenmeyi engelleyen her türlü dinlenme gereksinimlerini aşılmalı. (3) uygun çevre koşullarını çimlenme için mevcut olması gerekir.
  Tohum canlılığı çimlenmeye embriyonun yeteneği ve farklı bir dizi koşul etkilenir. Bazı bitkiler fonksiyonel tam embriyo varsa veya tohum çoğunlukla boş tohumları denilen, hiç embriyo olabilir tohum üretmek değil. O meyve ya da dağınık sonra hala sıcakken predatör ve patojen tohum zarar veya öldürebilir. Sel ya da ısı gibi olumsuz çevresel şartlara çimlenme sırasında veya daha önce tohum öldürebilir. Tohum yaşı sağlığı ve çimlenme yeteneğini etkiler: tohum hücreleri ölür zaman içinde yaşayan bir embriyo, vardır ve değiştirilemez yana. Ölmeden önce, diğerleri sadece dağılması sonrasında kısa bir süre için yaşayabilir Bazı tohumlar, çimlenme öncesi uzun süre yaşayabilir.
  Tohum gücü tohum kalitesinin bir ölçüsüdür ve tohum canlılığı içerir, çimlenme yüzdesi, çimlenme oranı ve fidan gücü üretilir. [30]
  Çimlenme yüzdesi sadece büyüme için uygun koşulları tabi tüm tohumları filizlenmeye tohumların oranıdır. Çimlenme oranı da çimlenmeye tohumları için gereken zaman uzunluğudur. Çimlenme yüzdeler ve oranlar tohum canlılığı, tohum ve fide o etki dinlenmesi ve çevresel etkiler etkilenir. Tarım ve bahçecilik kaliteli tohum çimlenme yüzdesi artı çimlenme oranı ile ölçülen yüksek canlılığı var. Bu, bir zaman belirli bir miktar içinde çimlenmesi yüzdesi, 20 gün içinde% 90 çimlenmesi, örneğin olarak verilir. 'Dormansi' yukarıdaki kaplıdır; birçok bitki dormansi değişen derecelerde tohum üreten ve aynı meyve farklı tohumların dormansi farklı derecelerde olabilir [31] Onlar hemen dağılmış olması halinde herhangi dinlenmesi ile tohum olması mümkündür ve yapılacak. değil kuru (tohumlar kurumaya eğer onlar fizyolojik dormansi gider). Orada bitkiler arasında büyük farklılıklar ve sönmüş bir tohum çimlenme oranı hala çok düşük de olsa uygun bir tohum olduğunu.
  Tohum çimlenmesini etkileyen çevre koşulları arasında; su, oksijen, sıcaklık ve ışık.
  Tohum çimlenmesi üç farklı aşamadan oluşur: Su emme; lag fazı ve radikula ortaya çıkması.
  Bölünmüş tohum kaplama için için, embriyo hangi, yarma tohum kabuğu şişmeye neden olur, (su banyosu) içine çekmek olduğunu gerekir. Ancak, tohum kaplama doğası su nüfuz ve daha sonra çimlenme başlatabilir ne kadar hızlı belirler. Emme oranı tohum kaplama, ortamda su miktarı ve tohum su kaynağına sahip temas alanının geçirgenliği bağlıdır. Bazı tohumlar için, çok hızlı çok fazla su imbibing tohum öldürebilir. Bazı tohumlar için, su çimlenme süreci imbibed durdurulur ve sonra kurutulmasıyla ölümcül olur edilemez. Diğer tohumlar içine çekmek olduğunu ve su kaybetmek birkaç kez kötü etkilere neden olmadan, ancak kurutma ikincil dinlenmesi neden olabilir.
  İndükleyici çimlenme
  Farklı stratejilerin bir dizi bahçıvanlar ve tohum dinlenmesi kırmak için bahçıvanlar tarafından kullanılır.
  Su ve gazlar tohum içine nüfuz sağlar çizerek, hangi fiziksel sabit tohum kabukları kırmak ya da kimyasalların onları yumuşatmak yöntemleri içerir. Kazıma araçları sıcak su çekerek veya bir iğne ile tohum delik alay veya zımpara bunları sürtünme veya bir basın ya da çekiç ile çatlama vardır. Çözücü veya asitler tohumların Islanma da birçok tohumu için etkilidir. Tohumları hala olgunlaşmamış ve tohum kabuğu geçirimsiz hale gelmeden tohum kabuğu tamamen gelişmiş ve hemen ekilen değilken Bazen meyve hasat edilir. Doğal koşullar altında tohum kabukları tohum çiğneme kemirgenler tarafından aşınmışsa, dondurma geçiren ve yüzey su çözülme, ya da bir hayvanın sindirim yolu geçerek kayalar (tohum rüzgar ya da su akıntıları ile taşınır), sürtünerek tohumları. Genellikle embriyonun bu çok ebeveyn bitkiden (gübre biraz ile birlikte) tevdi aldığında filiz hazır olduğu gibi tohum kabuğu zayıflatırken İkinci durumda, tohum kabuğu, sindirim gelen tohum korur. Mikroorganizmalar genellikle sabit tohum kabukları kırmada etkili olduğunu ve bazen bir tedavi olarak insanlar tarafından kullanılan, tohumları steril olmayan şartlarda birkaç ay için nemli sıcak kumlu ortamda saklanır.
  Ayrıca, nemli-soğutma denir Tabakalaşma fizyolojik dormansi kırmak için bir yöntem olduğunu ve suyun içine çekmek olduğunu ve daha sonra tohumlar nemli sonrası olgunlaştırmak için embriyo ürpertici bir süre tabidir yüzden tohumlar nem ek içerir. Yaz sonu ve sonbaharda ve serin koşullarda dışında kışlamak için izin dışında ekim tohumları sınıflandırmaktı etkili bir yoldur, bazı tohumların doğal çevrenin bir parçası olan sıcaklıklar salınan dönemleri daha olumlu cevap verir.
  Su sızdırma ya da iliklerine çimlenmesini engeller bazı tohumların kimyasal inhibitörleri kaldırır. Yağmur ve eriyen kar doğal olarak bu görevi başarmak. Bahçelerde ekilen tohumların için, akan su en iyi - bir konteyner içinde sırılsıklam eğer, iliklerine 12 ila 24 saat yeterlidir. Özellikle değişmez durgun suda, uzun iliklerine oksijen açlığı ve tohum ölümle sonuçlanabilir. Sert tohum kabukları ile çekirdekleri su alımı önlemek geçirimsiz hücre katmanları açık kırmak için sıcak su ile ıslatılmış olabilir.
  Dormansi var tohumların çimlenme yardımcı olmak için kullanılan diğer yöntemler, prechilling Ön kurutma, sıcaklık günlük değişim, ışığa maruz kalma, potasyum nitrat, gibberellinler, sitokininler, etilen, tiyoüre, sodyum hipoklorit artı diğerleri gibi bitki büyüme düzenleyicilerinin kullanımını içerir. [ 32] diğer tohumlar, kimyasal dormansi duman varlığına tepki olarak kırık ise bazı tohumların yangın sabit tohum kabukları çatlaklar için bazı tohumlar, bir yangından sonra iyi çimlenir, sıvı duman genellikle bu türlerin çimlenme yardımcı bahçıvanlar tarafından kullanılır. [33]
  Kökeni ve Evrim
  Tohumlu bitkilerin kökeni hala çözülmemiş kalan bir sorundur. Bununla birlikte, daha fazla veri orta Devoniyen bu kökenli yerleştirmek eğilimindedir. Belçika Givetiyen içinde proto-tohum Runcaria heinzelinii 2004 yılında açıklamasına tohum bitkilerinin bu antik kökenli bir göstergesidir. Modern eğrelti otları gibi, en çok kara bitkileri havaya sporlar göndererek çoğaltılamaz bu süreden önce, bu tamamen yeni bitki ve arazi olacak.
  Ilk "gerçek" tohum muhtemelen gerçek ilk evrimsel radyasyon tiyatrosu üst Devoniyen gelen açıklanmıştır. Tohumlu bitkiler giderek neredeyse tüm ekosistemlerin en önemli unsurlarından biri haline geldi.


  Ekonomik önemi
  Fasulyesi tohumu çeşitli.
  [Değiştir] Yenilebilir tohumları
  Ayrıntılı bilgi için: yenilebilir tohumları Listesi
  Birçok tohum yenilebilir ve insan kalori çoğunluğu tohum geliyor, [34] özellikle hububat, baklagiller ve fındık 2. #2
  yılmaz
  Guest

  Standart Cevap: Tohum Nedir Tohum Çeşitleri

  Üzgünüm.Hesabın kapattık.
  Sistem Hesabınızı anormal davranış olduğunu tespit eder.bize ulaşayabilirsiniz.Mail adres:pokerprofeedback@gmail.com.
  boyle yazıyla karsılastım lutgen yardım cı olabılırmsın

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Tohum Nedir Tohum Çeşitleri


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Tohum Nedir Tohumun Yapısı
  By MaqiwoL in forum Nedir
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15.01.13, 14:26
 2. Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 02.11.11, 19:44
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10.06.11, 11:40
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07.02.11, 22:48
 5. Minik Tohum
  By Sword_of_HeLL in forum Çocuklar İçin Oyunlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02.04.09, 23:02

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.