Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Kalça Ağrısı Nasıl Geçer

 1. #1
  basri
  Guest
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Kalça Ağrısı Nasıl Geçer

  Sponsorlu Bağlantı

  kalçam da ağrı var tam eklemde neyapabilirim 2. #2
  AdministratoR

  Standart Cevap: Kalça Ağrısı Nasıl Geçer

  Alıntı basri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  kalçam da ağrı var tam eklemde neyapabilirim  Aşşağıdaki yazılar tamamen bilgilendirmek amaçlıdır kalça ağrılarınızın nedeni birçok sebebe bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Bu nedenden dolayı bir fizik bölümünden randevu alarak fizik doktorlarına görünüp şikayetleriniz hakkında tam bir bilgi edinmelisiniz Geçmiş Olsun...


  maxihayat.net sitesinde Kalça ağrısı sebepleri Kalça ağrısının nedenleri baslikli sayfadasiniz.Bu sayfada Kalça ağrısı sebepleri Kalça ağrısının nedenleri ile ilgili yazi bulunmaktadir.  Kalça ağrısı sebepleri Kalça ağrısının nedenleri
  Kalça ağrısı

  Kalça ağrısı yapan çok çeşitli sebepler vardır. Romatizmal hastalıklar, kalça ekleminde kireçlenme, bazı enfeksiyon hastalıkları, bel fıtıkları, omurga bozuklukları, travma gibi. Sizde çok çeşitli tahliller yapılmış, ancak bir sonuca ulaşamamışsınız. Anlattıklarınız ve çekilen film sonuçları bel fıtığını hatırlatmaktadır. Ağrının kalçalarınıza vurması, o taraftaki bacakta incelme olması da bunu desteklemektedir. Sizin bir beyin cerrahi uzmanına muayene olmanızı tavsiye ederim. Romatizmal hastalıklarda ağrılar yaygın olur. Ateş, halsizlik gibi başka belirtiler de gösterir. Brucelloziste ise terleme, ateş, aşırı halsizlik olur. Sizin yazdıklarınız da bunlara uymamaktadır. Üniversite hastanesi beyin cerrahi bölümünde kontrollerinizi yaptırabilirsiniz.

  Kalça ağrısı Gebeler dengelerini nasıl kaybetmiyor


  Bilim adamları, kadınların dengelerini kaybetmeden ve düşmeden hamileliklerini nasıl sürdürebildiklerine açıklama getirdiler.

  Bilim adamları, erkeklerle kadınların omurgalarının alt kısımlarında ve kalçadaki bir eklemde, kadınların ağırlık merkezini ayarlamalarını sağlayan bazı farklılıklar olduğunu saptadılar.

  Nature dergisinde yayımlanan araştırmada, bu ince evrim mühendisliğinin sadece insanlarda ve insanoğlunun yakın atalarında görüldüğü, şempanze ve maymunlarda bulunmadığı belirtildi.

  Harvard antropoloji araştırmacısı Katherine Whitcomb, kadınlar ve erkekler arasında, şimdiye kadar dikkatlerden kaçan iki fiziki farklılık saptadı. Whitcomb, bu farklardan birinin, kadınların bel omurlarının alt kısmının kama biçiminde, erkeklerinse daha dik olması; diğerininse, kadınlarda önemli bir kalça kemiği bağlantısının erkeklere kıyasla yüzde 14 daha büyük olması olduğunu bildirdi.
  Araştırmacılar, bu ufak farklılıkların kadınlara, fazladan ve giderek artan yükü düşmeden taşıma ve taşırken sırt ağrısı çekmeme imkan sağladığını belirttiler.

  Kalça ağrısı Evrimsel olarak iki ayak üstünde yürümenin bazı avantajları olsa da, özellikle gebeler açısından dört ayaklılara nispeten bazı dezavantajlar yarattığına dikkat çekiliyor. Ancak Harvard antropoloji profesörü Daniel Liberman, kadınların omurgalarındaki bu farklılığın, iki ayak üstünde yürümenin dezavantajını ortadan kaldırmak için evrim süreci içinde geliştiğinin düşünüldüğünü belirtti.

  Kundak, kalça çıkığına yol açıyor

  Harran Üniversitesi (HRÜ) Tıp Fakültesi Ortopedi Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Uğur Işıkan, bebeklerde kundak uygulamasının kalça çıkığına yol açtığını söyledi. Prof. Dr. Işıkan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bebeklerin, düzgün bir omurga yapısına sahip olmaları için doğumdan sonraki aylarda kundağa sarıldığını ifade etti.
  Bebeklerde, sıkı kundak uygulamasının ciddi sakatlanmalara yol açtığını belirten Işıkan, “Anneden geçen hormonların etkisiyle eklemlerde gevşeklik olur. Anne karnında yeterli gelişim gösteremeyen bebeklerin, doğumdan sonra kundağa sarılması kalça çıkığına yol açıyor. Bu tür durumlarda zaman kaybetmeden hekime başvurulmalı ve tedaviye başlanılmalıdır. Erken teşhis sakatlık riskini azaltır. Aksi halde cerrahi müdahale gerekebilir.”
  Prof. Dr. Işıkan, bebeklerde kalça çıkığını önlemek için kundak uygulamasından vazgeçilmesi gerektiğini belirterek, “Bebeklere, içinde rahat edebilecekleri giysiler giydirilmeli” dedi

  Kırık kalçada ölüm riski!..

  Dünya nüfusunun giderek yaşlanması, yaşlılığa bağlı sağlık problemlerini daha çok gündeme getiriyor. Bu problemler arasında yaygın olarak gözlenen kalça kırıkları ve kireçlenmeler de mutlaka tedavi edilmesi gerekenler olarak gösteriliyor. Kalça kireçlenmeleri kişinin hayat kalitesini düşürürken, kalça kırıkları ise yaşlı hastanın hayatını kaybetmesine dahi sebep olabiliyor. Araştırmalara göre, kadınlarda osteoporoza (kemik erimesi) bağlı kalça kırıkları, hâlâ ölüm sebeplerinde ‘ilk’ sıralarda yer alıyor. 70’li yaşlarda başarılı bir şekilde ameliyat yapılsa dahi yaşlıların yüzde 50’si 2 yıl içinde kaybedilebiliyor. Çünkü kalça kırıkları organ iflasının ilk belirtisi olarak kabul ediliyor.

  Kalça ağrısı Protez şart...
  Kalça kırıkları ve kireçlenmelerin tedavisinde protezlerin yaygın bir yeri bulunuyor. Ancak protez her zaman kullanılmıyor. Hangi protezin kullanılacağı ise hastanın yaşına ve kemik yoğunluğuna göre değişiyor. Anadolu Sağlık Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Dr. Aydın Yücetürk, kalça kırığının oluştuğu durumlarda hastaya mümkün olduğunca kısa süre içinde protez uygulanarak ayağa kalkmasının sağlandığını söyledi. Kireçlenmelerde ise önce fizik ve ilaç tedavisi uygulandığını belirten Yücetürk, “Eğer kişi ‘100 metre mesafeyi yürüyemiyorum’ ve ‘ağrı nedeniyle gündelik ihtiyaçlarımı dahi karşılayamıyorum’ diyorsa o zaman bu hastaya kalça protezi takılır. Kırık durumunda ise zaman geçirmeden protez uygulanır” şeklinde konuştu.

  Kalça ağrısı Gecikmeden...
  Yücetürk, ayrıca kalça protezi operasyonunun gerçekleşebilmesi için hastanın anestezi alabilecek durumda olması gerektiğini kaydedek “Ameliyat dışında bu hastaların başka tedavisi yok. Bu hastaları ameliyat etmediğiniz taktirde ölüme terk etmiş oluyorsunuz” dedi. Ameliyatın genel anestezi altında ya da belden uyuşturma şeklinde yapıldığını, hastaların uzun süre yattıkları zaman ayağa kaldırmanın çok zor olduğunu ifade eden Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı Doç. Dr. Semih Takka da, “Bu sebeple hastayı mümkün olduğu
  kadar kısa süre içinde
  gündelik hayatlarına geri döndürmek gerekiyor.
  Kalça kırıklarında hastaların
  çok kısa süre içinde ameliyat
  edilmesi son derece önemli. Yatalak duruma gelmiş bir hastayı tekrar ayağa kaldırmak çok zordur” diye konuştu.
  Yaşlıları kurtaran tedbirler
  KALÇA kırıkları osteoporozun da etkisiyle 3’te 2 oranında kadınlarda daha faza görülüyor. 65 yaşın üzerinde her üç kadından birinde el bileği, omurga, kalça kırığı riski varken, erkeklerde bu oran daha da düşüyor. Riskleri en aza indirmek için gündelik hayatta mümkün olduğu kadar düşmeleri önleyici tedbirler gerekiyor. Uzmanlar hayat kurtaran bu tedbirleri şöyle sıralıyor:
  Yaşlıların yatağının ucunda mutlaka sehpa lambası olmalı.
  Geceleri tuvalet problemine karşı, yatak odası ile banyo arasının muhakkak iyi ışıklandırılmış olması gerekir.
  Kaygan zeminlerde kullanılan malzemelere dikkat edilmeli.
  Küvete girip çıkmak için dengelerini kaybetme riski olduğundan, yaşlıların banyosunda mümkün olduğunca küvet olmamalı.
  Eğer evde basamaklı bir yer varsa buraların da açık renk halıyla döşenmesi ve aydınlatılması iyi yapılmalı.
  Yaşadıkları ortamlarda ortalıkta sehpa, gazetelik gibi eşyalar mümkün olduğu kadar bulundurulmamalı. Takılıp düşmeleri önlemek için de ortalıkta telefon, bilgisayar, televizyon gibi elektronik eşyaların kabloları olmamalı.
  Halılar kaymayacak şekilde desteklenmeli.

  Kalça ağrısı Sorular Cevaplar

  50 yaşındayım ve 2 yıldır gittikçe artan bir şekilde belimde ve kalçamda beni rahatsız eden ağrılar oluyor. Gittiğim hekim romatizmamın olmadığını fakat kemiklerimde erime olabileceğini söyledi. Ne yapmalıyım?

  Menopoz tedavisi görmeyen kadınların maalesef karşılaştıkları en sık ve en rahatsız edici problem kemik erimesine (Osteoporoz) bağlı oluşan ağrılar, kırıklar ve hareket kısıtlanmalarıdır. Menopozun başlaması ile kadınlık hormonları vücutta azalır ve kemik kaybı hızlı bir şekilde artar. Bu kayıplar en belirgin bir şekilde bel kemiği (omurga) ve kalça kemiklerinde ortaya çıkar. Sonuçta belde kamburlaşma, bel ve eklem ağrıları, kırıklar ortaya çıkabilir. Önemli olan kemik kaybının bu düzeye gelmeden menopoz başlar başlamaz hemen tedaviye başlamaktır. Fakat sizin durumunuzda olduğu gibi tedavi için geç kalınmış olsa da bu ağrılarınızı azaltmak ve kemik kaybını durdurmak için değişik tedavi yöntemleri vardır.. Öncelikle kemik kaybınızın Kemik Dansitometrisi cihazı ile ölçülmesi gerekmektedir. Size önerim menopoz ve fizik tedavi kliniği olan bir hastaneye veya bizim hastanemize başvurmanız ve bir dizi araştırmadan sonra size bir fizik tedavi uzmanı ve bir kadın doğum uzmanının vereceği ilaçları almanızdır. Ağrılarınızın daha hızlı bir şekilde kaybolması için gerekirse size verilecek fizik tedavi egzersizlerini sabırla uygulamanız gerekecektir. Belirli bir süre sonra ağrılarınızın azaldığını ve kendinizi daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz.


  Kalça ağrısı"Bundan 2.5 yıl önce kalçamda başlıyan ağrı sebebi ile doktora gittim. Muayene edip film çekildi. Çekilen filmler sonucunda kalçanda aralık var deyip ilaçlar verdiler. Faydasını görmedim. Çarpma, ağır kaldırma olmadı. Ağrı birdenbire başladı. Verilen ilaçları kullandım ancak bu tedaviden fayda görmeyince özel doktora gittim. Doktor tomografi çektirdi. Tomografilere bakarak adale ağrısı olduğunu söyleyip ilaçlar verdi. Ağrılarım geçmeyince işten ayrıldım, istirahat etmeye başladım. Daha sonra başka bir hastaneye gittim, burada yapılan kan tahlilleri sonucunda sende bruselloz hastalığı var dediler ve süt ürünlerini kestiler. Memleketime döndüm. Burada eş-dost kemikleri hasta olana süt ürünleri yasaklanır mı bu yanlış dediler ve başka bir doktora götürdüler. MR çektirdik. Senin bel kemiğin kalçaya giden sinire baskı yapıyor dedi ve çelik korse verdi. Korseyi üç ay devamlı kullandım ve kontrole gittim. Daha önce bana bakan ve korse kullanmamı tavsiye eden doktorun tayini çıkmış başka biri gelmiş. O da filmlere baktı ve senin hastalığın doğuştan dedi. Şikayetlerim geçmeyince başka bir hastaneye gittim, orada yapılan tahliller sonucunda sende romatizma var deyip bir fakülte hastanesinin romatoloji bölümüne gönderdiler. Ne yapacağımı şaşırdım, bana bir yol gösterirseniz memnun olurum."


  Bacağınızdaki ağrı kendiliğinden başladığına göre bel fıtığı ihtimali çok az. Çünkü herhangi bir darbe, ağır yük kaldırma, ani hareket etme tarif etmiyorsunuz. Üstelik çekilen tomografi ve MR'da da bel fıtığı belli olurdu.
  Kalça ekleminde açıklıktan neyi kastettiklerini anlayamadım. Yumuşak doku ve adale hastalıklarında da ağrılar olabilir. Bunların düzelmesi biraz zaman alır. Bel kemiğinde doğuştan darlık var ise sinire baskı yaparak ağrıya yol açabilir. Beyin cerrahi uzmanına gitmenizi tavsiye ederim.
  Bruselloz hastalığında yüksek ateş,terleme, yaygın vücud ve eklem ağrıları olur. Böyle bir şikayet tarif etmiyorsunuz. Bu hastalık da ilaç tedavisi ile düzelir. Kan tahlillerinde romatizma çıkması ağrınızı izah edebilir. Romatizmal hastalıklarda eklem ve bacak ağrıları olabilir. Romatoloji bölümünde muayene ve tetkik yaptırmanız, bir de beyin cerrahına muayene olmanız iyi olur.

  Kalça ağrısıMeskenlerdeki modern tuzaklar
  İnsanların hayatlarında önemli yeri olan konut ve işyerlerinde, çocuklar, hastalar ve yaşlılarda kırık oluşturabilecek bir çok modern tuzak bulunduğu bildirildi.


  Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Kutlu, inşaat mevsiminin başladığı şu günlerde, konut ve işyerlerinin mimari planlamalarında estetik özellikler yanında, fonksiyonel olmalarının da önemli olduğunu belirtti. Prof. Dr. Kutlu, şöyle dedi:

  BALKONA DİKKAT

  "Konutlar ve işyerleri inşa edilirken, insan sağlığını tehdit eden unsurlar gözönünde bulundurulmalıdır. Her gün genellikle çocuk ve yaşlılardan oluşan birçok kişi, modern tuzaklar dediğimiz merdiven, kaygan zemin, eşik, yüksek lavabo ve özellikle de balkondan düşme olayı sonucu vücudunun muhtelif yerleri kırılmış olarak kliniğimize başvurmaktadır."

  Estetik amaçlı yapılan bazı kesimlerin, özellikle yaşlı insanlar için birer tuzak niteliği taşıdığına dikkati çeken Prof. Dr. Kutlu, şöyle devam etti:

  YAŞLILAR DÜŞÜNÜLMÜYOR

  "Kliniğimizde 454 yaşlı hasta kalça kırığından dolayı tedavi görmektedir. Bu hastalardan 136'sında görülen kalça kırığının, hane içindeki mimarî kusurlara maruz kalarak düşme sonucu meydana geldiği tespit edilmiştir. Yapıların planlamalarında sadece genç ve sağlıklı çocuklar değil yaşlı, sakat ve hasta kişiler de düşünülmelidir.''

  Ev girişlerinde ve içeride merdiven, basamak ve eşik gibi engellere mümkün olduğu kadar az yer verilmesi gerektiğini de bildiren Prof. Dr. Kutlu, balkonların çocuklar için büyük tehlike oluşturduğunu, ailelerin bu konuda çocuklarına dikkat etmeleri gerektiğini kaydetti.

  Hamilelikte Kalça Ağrısı

  Soru: 26 yaşında bir bayanım. Şu anda 8 ay 10 günlük hamileyim. Yaklaşık 1 ay önce sol kalçamda bir ağrı vardı. Fakat yürümeme pek engel değildi. 4 gün önce sağ kalçamda başlayan ağrı yüzünden yürüme, yatma ve oturmada problemlerim oluyor. Doktorum çocuğun ağırlığından dolayı bel kayması olabileceğini söyledi, bu tip bir rahatsızlık doğum anında beni nasıl etkiler? Vereceğiniz yanıtlar için şimdiden teşekkürler.

  Cevap:

  Doğum anında sizin etkilenmeniz az olasılıktır. Bebeği daha rahat dışarı çıkartabilmek için eklemleriniz bir miktar gevşemiştir. Ağrılarınız doğum sonrasında ortadan kalkacaktır.

  Geçmeyen Ağrılar İçin Öneriniz?

  Soru: hocam benim sorunum kalçamda 3-4 aydır geçmeyen ağrı .ilk başta ağrı sağ baldırımdaydı arka kısmında sonra bel ve kasığıma geçti kasık ağrımda azaldı.şimdi ise bel ve özellikle kalçamda ağrı devam ediyor.yeri tam sol kalçamın üstü belin altı ile kalçanın üst kısmı .bir türlü geçmiyor.yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevap:

  3-4 ay süren kalça ağrısı mutlaka araştırılmalıdır. Ağrı bel kaynaklı olabileceği gibi kalça kemiğini tutan bir dizi hastalıktan dolayı olabilir. Mutlaka ortopedi muayenesi gerekir.
  Kalça ağrısı sebepleri Kalça ağrısının nedenleri Kalça ağrısı sebepleri Kalça ağrısının nedenleri hakkinda aciklamalar Kalça ağrısı sebepleri Kalça ağrısının nedenleri konusunda bilgiler.

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Kalça Ağrısı Nasıl Geçer


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01.08.12, 21:26
 2. Diş Ağrısı Nasıl Geçer - Diş Ağrısı Nasıl Geçirilir
  By RedBuLL in forum Ağız ve Diş Sağlığı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08.05.12, 18:37
 3. Diş Eti Ağrısı Nasıl Geçer - Diş Eti Ağrısı Nasıl Giderilir
  By RedBuLL in forum Ağız ve Diş Sağlığı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08.05.12, 15:19
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25.12.11, 18:42
 5. Bel Ağrısı Nasıl Geçer
  By ArchAngeL in forum Sağlık
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03.08.11, 18:28

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.