Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: İskambil Kağıtlarındaki Şekilleri Ne Anlama Gelir?İskambil İsimlerin Anlamı Nedir

 1. #1
  LaDy
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart İskambil Kağıtlarındaki Şekilleri Ne Anlama Gelir?İskambil İsimlerin Anlamı Nedir

  Sponsorlu Bağlantı

  İskambil Kağıtlarındaki Şekilleri Ne Anlama Gelir?İskambil Kağıtlarındaki İsimlerin Anlamları Nedir?

  Oyun kartlarının nerede ve ne zaman ortaya çıktığı tam olarak bilinmiyor. 7. ve 10. yüzyıllar arasında Çin'de ortaya çıktığı ve 13. yüzyılda Marco Polo tarafından Avrupa'ya getirildiği tahmin ediliyor. Hindistan'dan veya Arabistan'dan geldiğini ileri sürenler de var ama bugünkü şekilleriyle kullanılmalarının 14. yüzyıl Fransa'sına dayandığı kesin gibi.

  O tarihlerde, Fransa'da dört sınıf vardı ve iskambil kağıtlarındaki kupa, maça, karo ve sinek bu dört sınıfı temsil ediyordu. Kupa bir kalkanı andıran şekli ile asil sınıfı ve kiliseyi, maça bir mızrağın ucunu çağrıştıran şekli ile orduyu, karo ticari deniz işletmelerinin eşkenar dörtken kiremitlerinden esinlenerek orta sınıfı, sinek ise yonca yaprağına benzeyen şekli ile köylüyü temsil ediyordu. Bugün briç, poker veya benzeri oyunlarda, kupanın en değerli, sineğin ise en değersiz kart Olmasının nedeni işte bu sınıflamadır.


  Aslında bizde papaz adı verilen kartın adı İngilizce'de kral (king), kızın ise kraliçedir (queen). Vale veya oğlan için ilk zamanlarda düzenbaz anlamına gelen 'knave' kelimesi kullanılırken, günümüzde 'jack' ismi kullanılmaktadır. Yani yabancı kartlarda kral ve kraliçe evli iken, bizde biraz yaşlı görülerek krala papaz adı verilmiş, kraliçeye de 'kız' denilerek oğlana layık görülmüştür.


  Bazı ülkelerde oyun kartlarında değişik isim ve semboller kullanılmasına rağmen, en yaygın olanı Fransızların kullandıklarıdır. Fransızlar 'maça' şeklini mızrağa benzeterek 'pique' adını vermişlerdir. İngilizce'de ise aynı anlamdaki 'spades' kelimesi kullanılmaktadır. Her ne kadar bir kalkanı andırdığı için asil sınıfı temsil ettiği ileri sürülse de 'kupa' klasik bir kalp şeklidir. Bu nedenle Fransızlar ona 'coeur', İngilizler ise 'heart' adını vermişlerdir.


  'Karo' için Fransızca'da kare anlamındaki 'carreau' kullanılırken İngilizler elmas anlamındaki 'diamond'u tercih etmişlerdir. Bizim 'sinek' dediğimiz şekil ise çok açık üç yapraklı bir yoncadır. Fransızlar bu anlamdaki 'trefle' kelimesini kullanırlarken, İngilizler 'club' (kulüp) ismini kullanmışlardır.


  İşte bu nedenle briç oyuncuları 'maça'ya 'pik', 'kupa'ya 'kör', 'sinek'e de 'trefli' derler, zaten aslına uygun olan 'karo'yu da olduğu gibi kullanırlar. Birli, papaz, kız ve oğlan için kullanılan as, rua, dam ve vale isimleri de yine Fransızca karşılıkları As, Roi, Dame ve Valet kelimelerinden dilimize geçmiştir.


  oyun kartlarının anlamı, maça as anlamı, iskambil kartlarının anlamları, karo kızı anlamı ,maca kızının anlamı, kupa kızının anlamı, iskambil kartlarının anlamı, maça papazının anlam, iskambil kartların anlamı maça ne anlama gelir, iskambil kartların anlamları ,iskambilde kupanın anlamı kupa papazının anlamı ,iskambil kartlarının adları ,maça as anlam • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  İskambil Kağıtlarındaki Şekilleri Ne Anlama Gelir?İskambil İsimlerin Anlamı Nedir


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. İstiklâl Marşı Nedir, Ne Anlama Gelir?
  By RedBuLL in forum İlköğretim
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08.03.12, 12:51
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 30.06.11, 17:29
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16.03.11, 22:14
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 21.02.11, 16:16
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28.12.10, 21:19

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.