Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Doğu Anadolu Bölgesinin Dağları Ve Ovaları Nelerdir? Doğu Anadolu Bölgesinin Dağları

 1. #1
  Özel Üye
  Sponsorlu Bağlantı

  Icon3 Doğu Anadolu Bölgesinin Dağları Ve Ovaları Nelerdir? Doğu Anadolu Bölgesinin Dağları

  Sponsorlu Bağlantı

  Doğu Anadolu Bölgesinin Dağları Ve Ovaları Nelerdir? Doğu Anadolu Bölgesinin Dağları Ve Ovaları Hakkında Doğu Anadolu Bölgesinin Dağları Ve Ovaları Bilgi Doğu Anadolu Bölgesinin Dağları OvalarI Ve Platoları Doğu Anadolu Bölgesinin Bitki Örtüsü Doğu Anadolu Bölgesinin Dağları Nelerdir? Doğu Anadolu Bölgesinin Ovaları Nelerdir? Doğu Anadolu Bölgesinin Akarsuları Nelerdir? Doğu Anadolu Bölgesinin Gölleri Hangileridir? Doğu Anadolu Bölgesinin İklim Koşulları Hakkında Doğu Anadolu Bölgesinin Bitki Örtüsü
  DAĞLARI: Doğu Anadolu Bölgesi’nde dağlar 3 sıra halinde uzanır. Doğu Anadolu’nun güneyinde; Güneydoğu Toroslar ile Buzul Dağları ortasında Mercan, Karasu, Munzur ve Palandöken dağları, Kuzeyde ise Çimen, Kop, Allahüekber ve Yalnızçam dağları uzanır.
  Ağrı, Tendürek, Süphan ve Nemrut dağları ise volkanik bir yapıya sahiptir.


  Doğu Anadolu Bölgesi'nin Ovaları:
  Doğu Beyazıt Ovası
  Karaköse Eleşkirt Ovası

  Malazgirt Ovası

  Muş Ovası

  Elâzığ ovası veya Uluova

  Elbistan Ovası

  Malatya Ovası

  Bingöl Ovası

  Erzurum Ovası

  Erzincan Ovası

  Tercan Ovası

  Kağızman Ovası

  Pasinler Ovası

  Iğdır Ovası


  Yerşekillerini; sıradağlar,geniş plâtolar ve ovalarla çukur alanlar oluşturur. Ovaların çoğu genç faylarla sınırlandığından deprem alanlarıdır. Doğu Anadolu yüzey şekillerinin ana çizgileri, bölgeyi batıdoğu doğrultusunda boylayan yay biçimindeki dağ sıralarıyla meydana gelir. Bu dağ sıraları, alçak ve dalgalı düzlüklerle birbirinden ayrılırlar. Bu düzlükler üzerinde ayrıca dağ kütleleri yükselir, aralarına da çukur ovaları girer. Yüzey şekillerinin genel doğrultusuna göre, Doğu Anadolu relyefi kuzeyden güneye şöyle takip edilebilir:

  1. Kuzeybatıda Kuzey Anadolu Dağları’nın Doğu Anadolu yaylasına komşu olan iç sırası: bölgenin sınırı içerisinde uzanan Kelkit Çoruh Dağları: Kızıldağ (3.025m), Çimen(2.700m) dağları ve daha ötede Çoruh Oltu havzasındaki dağlar.

  2. Bu dağların gerisinde Erzurum Kars yaylası. Çoğu yerde lav örtüsüyle kaplı; yüksl. 1.5002.000m. Yayla üzerinde basık dağ sıraları: Dumludağ (3.200m), Allahüekber dağı (3.111m),Kısırdağ (3.150m) gibi; yayla içine girmiş çukur ovaları; Erzincan Ovası (yüks:1.200), Erzurum Ovası (yüks: 1.8001.900m), Pasinler Ovası (1.650m), Sürmeliçukur Iğdır Ovası (800900m).

  3. Doğu Anadolu’nun ortasında Karasu (Fırat) ve Aras vadilerine güneyden paralel olarak uzanan büyük sırt: KarasuAras dağları.Bunlar Monzur (3.250m), Mercan (3.463m dağlarıyla başlayıp Palandöken (3.017m), Çakmak (3.060m), Perli (3.200m) dağı üzerinden Ağrı volkan kütlesine kadar uzanır. Büyük Ağrı konisi Türkiye’nin en yüksek doruğudur (5.165m). KarasuAras dağları, güney batıda Uzunyayla yöresindeki kesintiden sonra Orta To roslar’a bağlandığı gibi, doğuda Ağrı volkan kütlesi ötesinde İran 0ortasındaki dağlara devam eder.

  4. Sözü geçen merkezî sırtın güneyinde Van Gölü havzası ve bunun batısında Murat havzası. Her iki havza da güneyde, güneydoğu Toros yayına dayanır; Ağrı Nemrut dağları arasında sıralanan bir sönmüş volkan dizisi ( Tendürek 3.542m, Süphan dağı 1.200.000 ölçekli harita ya göre 4.434m, Nemrut dağı 2.802m) ile birbirinden ayrılır. Van Gölü havzası, doğuda İran sınır dağlarında yüksekliği 3.000m’yi aşan tepelere dayanan yüksek bir yayla (Erk dağı 3.200m) ile batıda Van Gölü’nün kapla dığı geniş bir çukur alandan meydana gelir.Murat hav zasında ise Murat ırmağı boyunca uzanan sıra ovalar arasında Bingöl (3.200m) gibi dağ kütleleri göze çarpar. Doğu Beyazıt ovası (2.000m), KaraköseEleşkirt ovası (1.650m), Malazgirt ovası (1.500m), Muş ovası (1.200m), Elâzığ ovası veya Uluova (1.050m).

  5. Güneydoğu Toroslar, Doğu Anadolu’yu güneyden sınırlayan bir yaydır. Batı kesiminde geniş ve orta derecede yüksek (Malatya dağları; Akdağ 2.605m),orta kesiminde dar ve az yüksek (Maden dağları; Hazarbaba dağı 2.285m), doğuya doğru gitgide geniş ve çok yüksektir.(Bitlis dağları 3.500, Hakkari dağları; Cilo dağının Reşko tepesi 4.168m).Ovalar ve platolar

  Bölgede dağlardan sonra en fazla alan kaplayan yerşekli plâtolardır. Platolar, Fırat ve Aras nehirlerinin kolları tarafından parçalanmıştır. En büyük plâtosu ‘’Erzurum Kars Platosu’’dur. Bölgede yer alan dağ kuşakları arasındaki çöküntü oluklarında ovalar yer almaktadır. Birinci çöküntü kuşağını; Ardahan, Göle ve Çıldır Gölü İkinci çöküntü kuşağını; Erzurum, Erzincan, Pasinler, Horasan ve Iğdır Ovaları Üçüncü çöküntü kuşağını ise; Malatya, Elazığ, Bingöl, Muş ve Van Gölü çanakları ve bunlar içerisinde yer alan ovalar oluşturur.
  Konu YıLKı tarafından (12.05.10 Saat 13:16 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Özel Üye

  Icon3 Cevap: Doğu Anadolu Bölgesinin Dağları Ve Ovaları Nelerdir? Doğu Anadolu Bölgesinin D

  Doğu Anadolu Bölgesi Nehirleri
  Doğu Anadolu Bölgesi Türkiye'nin en geniş ve en verimli akarsu havzalarına sahip bölgelerinden biridir. Doğu Anadolu Bölgesi'nde doğan bölgenin en büyük akarsularından Fırat, Dicle ve Zap ülkemiz sınırları dışına çıkarak Basra Körfezi'ne, Aras ve Kura Nehri ise Hazar Gölü'ne dökülmektedir.
  Bölge akarsularının rejimi düzensizdir. Bunun nedeni; yağış rejiminin düzensizliği ve kış yağışlarının kar şeklinde düşmesidir. Kışın yağan karlar erimeden uzun süre yerde kaldığı için akarsuların debileri azalmaktadır.
  Doğu Anadolu'daki akarsuların yatak eğimleri fazla olduğu için hidroelektrik enerji potansiyelleri de oldukca fazladır.

  Doğu Anadolu Bölgesi'nin Nehirleri:

  Fırat
  Dicle
  Zap
  Aras
  Kura


 3. #3
  Özel Üye

  Icon3 Cevap: Doğu Anadolu Bölgesinin Dağları Ve Ovaları Nelerdir? Doğu Anadolu Bölgesinin D

  Doğu Anadolu Bölgesi Gölleri
  Doğu Anadolu Bölgesindeki fay hatları üzerinde göller oluşmuştur. Yurdumuzun en büyük gölü Van Gölü bu bölgededir ve Van Gölü'nün suyu sodalıdır. Van Gölü, sularını dışarıya akıtamadığı için kapalı havza konumundadır, Türkiye’ nin ikinci büyük kapalı havzasını oluşturur.

  Bölgenin diğer göllerinden Erçek, Nazik, Çıldır, Hazar, Tektonik Göllerdir, Balık, Haçlı ve Nemrut Krater Gölleridir. Ayrıca bölgede Keban ve Karakaya Baraj Gölleri de bulunmaktadır.

  Doğu Anadolu Bölgesi'nin Gölleri:

  Van Göl
  Erçek Gölü
  Hazar Gölü
  Çıldır Gölü
  Nazik Gölü
  Balık Gölü
  Bulanık Gölü
  Haçlı Gölü
  Nemrut Gölü
  Akgöl
  Keban Baraj Gölü
  Karakaya Baraj Gölü

+ Cevap Ver
 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Doğu Anadolu Bölgesinin Dağları Ve Ovaları Nelerdir? Doğu Anadolu Bölgesinin Dağları


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Doğu Anadolu Bölgesinin Dağları
  By mavi_su in forum Doğu Anadolu Bölgesi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27.04.12, 03:31
 2. Doğu Anadolu Bölgesinin Önemli Dağları
  By mavi_su in forum Doğu Anadolu Bölgesi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27.04.12, 03:01
 3. Doğu Anadolu Bölgesinin Dağları
  By mavi_su in forum Doğu Anadolu Bölgesi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 23.04.12, 05:18
 4. Doğu Anadolu Bölgesinin Önemli Dağları Nelerdir
  By mavi_su in forum Doğu Anadolu Bölgesi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 23.04.12, 02:54
 5. Doğu Anadolu Bölgesi'nin dağları ve ovaları nelerdir?
  By ѕυρєяisi in forum Soru Cevap
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 30.10.10, 02:38

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.