Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Türklerin kullandığı takvim çeşitleri,Türklerin Kullandıkları Takvimlerin Adı Nedir?

 1. #1
  Özel Üye
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Türklerin kullandığı takvim çeşitleri,Türklerin Kullandıkları Takvimlerin Adı Nedir?

  Sponsorlu Bağlantı

  Türklerin kullandığı takvim çeşitleri,Türklerin Kullandıkları Takvimlerin Adı Nedir?


  eskiden kullanılan takvimler
  , eski saat ve takvimler ,takvim adları ,eski takvim ve saatler ,türklerin kullandığı takvim çeşitleri, takvimlerin adları ,eski takvimler ve saatler, türklerin kullandığı saatler,eskiden kullanılan takvim ve saat ,eski takvim yeni takvim ,türklerin günümüze kadar kullandığı takvimler ,celali takvim resimleri ,eski saatler ve takvimler e,ski takvimlerin isimleri eski takvim resimleri


  a.12 Hayvanlı Türk Takvimler


  Türklerin kullandığı en eski takvim 12 hayvanlı Türk takvimidir.Türkler tarafından bulunan bu takvimde Güneş temel olarak alınmıştır.Bu takvim 12 yıllık bir süre içerir ve her yıl,bir hayvan adı ile isimlendirilir. Bir yıl 365 gün 5 saat olarak hesaplanmış ve 12 aya ayrılmıştı.

  Türkler,12 hayvanlı takvimi güneş yılı hesabına göre düzenlemişlerdi.Bu takvim Hunlar,Uygurlar ve daha sonra diğer bazı Türk devletleri tarafından kullanılmıştır.
  b.Hicri Takvim

  Türkler, İslamiyeti kabul ettikten sonra hicri takvimi kullanmaya başladılar.Hicri takvimde zaman ölçüsü Ay yılıdır.Buna göre bir yıl,Dünya’nın uydusu olan Ay’ın,Dünya etrafında 12 defa dönmesi için geçen zamandır.Bir yıl 364 gün olup Güneş yılı ile arasında 11 gün fark vardır.Takvim başlangıcı olarak Hz.Muhammed’in Mekke’den Medine’ye göç ettiği (Hicret) 622 yılı kabul edilmiştir.
  Ülkemizde 1 Ocak 1926’da yürürlükten kaldırılan hicri takvimden,sadece dini günlerin belirlenmesinde yararlanılmaktadır.Günümüzde İran,Pakistan,Afganistan,Suudi Arabistan ve diğer Arap ülkelerinde bu takvim kullanılmaktadır.
  c.Celali takvim

  Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah adına düzenlenmiş bir takvimdir.Güneş yılına göre hazırlanmıştır.Melikşah’ın birinci adıdan dolayı bu takvime Celali takvim adı verilmiştir.Melikşah’ın ölümünden sonra terk edilmiştir.

  Ç.Rumi Takvim

  Osmanlı Devleti’nde hicri takvim kullanılıyordu.Ancak Güneş ve Ay yılları arasındaki on bir günlük bir fark olması devlet işlerinde karışıklıklara neden oluyordu.Vergilerin toplanmasında ve dış ticaretteki zorlukları gidermek düşüncesiyle, hicri takvimde değişiklik yapılması gereksinimi duyuldu.1739 yılında mali işlerde kullanılmak üzere,Güneş yılı esasın dayanan yeni bir takvim yapıldı.Bu takvimde de başlangıç yılı hicret kabul edildi.Yılbaşı ise 1 Mart oldu.Ancak,bu değişiklik de yeterli olmadı.Hicri 1255 yılında,Jülyen takvimine dayanan ve başlangıcı yine hicret olan yeni bir düzenleme yapıldı.Bu takvime Rumi takvim denildi.

  d.Miladi Takvim

  Diğer bir adı Gregoryen takvimi olan bu takvim,günümüzde hemen hemen tüm dünyada kullanılmaktadır.Bu takvim,1926 yılında Türkiye’de kabul edilmiş ve Miladi takvim adını almıştır.Milat,doğum demektir.Bu takvim,Hz.İsa’nın doğumundan 7 gün sonraki 1 Ocak gününü başlangıç olarak almıştır.Dünya’nın Güneş etrafındaki dönme süresi olan 365 gün 6 saat, bir yıl olarak kabul edilmiştir.Başlangıç tarihinden önceki döneme Milattan Önce (M.Ö.),sonraki döneme de Milattan Sonra (M.S.) denilir.26 Aralık 1925 yılında çıkarılan bir kanunla Türkiye’de de zaman ölçüsü olarak miladi takvim kabul edildi ve 1 Ocak 1926’dan itibaren kullanılmaya başlandı. 2. #2
  Misafir
  Guest

  Standart Cevap: Türklerin kullandığı takvim çeşitleri,Türklerin Kullandıkları Takvimlerin Adı Nedir?

  Çok şağolun.Çok yardımcı oldunuz...
  :D

 3. #3
  ModeratoR

  Standart Cevap: Türklerin kullandığı takvim çeşitleri,Türklerin Kullandıkları Takvimlerin Adı Nedir?  Öyle bir zamanına geldim ki yaşamın, ölüme erken sevgiye geç,
  Yine gecikmişim bağışla sevgilim, sevgiye on kala ölüme beş..

  )̲̅ζø̸√̸£ ч̸ø̸µ

 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Türklerin kullandığı takvim çeşitleri,Türklerin Kullandıkları Takvimlerin Adı Nedir?

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 9 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 3,67 puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 26.02.13, 13:25
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 26.02.13, 13:24
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 26.02.13, 13:23
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.02.12, 01:53
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05.01.11, 01:11

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.