Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Friglerde Kültür ve Sanat,, frigya alfabesi, friglerin siyasi yapısı,friglerde madde

 1. #1
  Özel Üye
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Friglerde Kültür ve Sanat,, frigya alfabesi, friglerin siyasi yapısı,friglerde madde

  Sponsorlu Bağlantı

  Friglerde Kültür ve Sanat,, frigya alfabesi, friglerin siyasi yapısı,friglerde madde

  FRİGLER


  İlkçağ Anadolu’sunda devlet kurmuş kavimlerden biri olan Frigler’in Trak kökenli oldukları sanılmaktadır. İ.Ö. 1250’lerde Balkanlar’ın kuzeyinden gelen Frigler, Batı ve Orta Anadolu’nun içlerine kadar ilerlediler. Frigler Anadolu’ya geldiklerinde Doğu’da Urartular, Orta Anadolu’da ise Hititler vardı. Çeşitli kavimlerin saldırılarıyla güçsüz düşmüş olan Hititler, Frig akınlarıyla İÖ. 12.yy sonunda ortadan kalktı. Sakarya Irmağı yayı çevresi ile Gediz ve Büyük Menderes’in yukarı vadileri Batı Frigya, Kızılırmak yayı çevresi ile tuz Gölü dolayları Doğu Frigya adını aldı. ion yayılması sırasında, İÖ 9.yy’ın sonu ile İÖ 8.yy’ın başlarında Frigler doğuyla çekildiler. Frigler, Urartular ve Asur İmparatorluğu ile yakın ilişkiler kurdular. Frig Devleti’nin başlıca yerleşim merkezleri Gordion, Ankira (Ankara), Pessinus (Balhisar), Timbre (Eskişehir), İkonium (Konya), Kelainai (Dinar), ve Koleses kentleridir.
  Frig Devleti’nin siyasal tarihi karanlıktadır. Önemli kralı söylencelere konu olmuş Midas’tır. İÖ 8.yy’ın ilk yarısında tahta geçen Midas’ın egemenlik yılları, Frig Devleti’nin en parlak dönemidir. Frigler, İÖ. 700’de Kafkaslar’dan gelen Kimmeler’in saldırılarıyla karşıkarşıya kaldılar. Antik kaynaklar, Kral Midas’ın Kimmerler’ule yapılan son savaşta yenildiği için kendini öldürdüğünü yazmaktadır. Kral Midas’ın İÖ. 7.yy’ın başında ölümüyle Frigler siyasal varlıklarını yitirdiler.
  Frigler’in siyasal tarihi gibi devlet ve toplum yapısı da karanlıktadır. Çağının sayılı tarım toplumlarından biri olan Frigler, devlet gelirlerinini büyük bölümünü bualandan elde ediyorlarda. Bağ ve bahçe tarımı, hayvancılık, özellikle at yetiştiriciliği, maden işçiliği ve dokumacılık da gelişkindi.
  Friglerde Kültür ve Sanat
  Frig kültürünün en önemli merkezleri Gordion ile Pessinus’tur. Öte yandan Alişar, Alacahöyük ve Boğazköy gibi Hitit uygarlığının önemli merkezlerinde de Frig kültürünün etkileri görülür.
  İS. 2. Ve 3. Yy’a değin
  Frigya bölgesinde konuşulmuş olan Frig dilinin kökeni tartışmalıdır. Frig alfabesi ise İÖ. 5. yy’a değin kullanıldı. Frig dili daha sonraki dönemlerde Yunanca ile karıştı.
  Frig dininde, Hitit dininin etkileri kesindir. Öyle ki kadınlığı ve üremeyi simgeleyen ikinci dereceden bir Hitit tanrıçası olan Kubaba-Frigler’in adlandırmasıyla Kubaba – Frigler’in adlandırmasıyla Kubile- bir Frig tanrıçası olarak bilinmektedir. Ne var ki Kubile, Hitit dinindeki önemsizliğine karşın Frigler’in baş tanrısıdır. Önemli bir Frig yerleşmesi olan Pessinus’ta gökten indiğine inanılan siyah bir idole tapınılıyordu. Üçgen alınlıklı duvarlardan oluşan kır tapınakları yaygındır. Bu tapınakların tümü doğuya dönüktür ve kimilerinin de duvara oyulmuş bir bir niş ve nişin içinde tanrıça heykeli yer almaktadır.
  Frig mimarisinde Balkan etkisi görülür. Kentler, genellikle ova kıyılarında yada kayalıklarda kuruludur. Kentler kerpiç surlarla çevrilidir. Kente üstü açık, uzun, dar bir koridordan girilmektedir. Bu koridor ve kapının iki yanındaki kuleler savunmayı kolaylaştırmaktadır. Yönetici ya da beylerin sarayları, kentin en yüksek yerindedir. Saraylar çift avluludur ve duvarlarla çevrilidir. Megaron planlı olan bu bu saraylar, ahşap sütunlarla bölümlere ayrılır. Konutlar ise kerpiç, ahşap ve taştır. Megaron planlı olan evler ağaç kütüklerden yapılmış ve dışlarında pişmiş toprak levhalarla kaplanmıştır. Bu levhalar, geometrik motifler, insan ve hayvan figürleriyle bezelidir


  frig alfabesi frigler, frigya alfabesi, friglerin siyasi yapısı ,friglerde maden işçiliği, frigler devlet yapısı,firigya devleti sonu ,frigyalılar madencilik ,,frigle alfabesi frigler maden işçiliği frigler siyasi yapı,friglerin maden işçiliği, frigya devletinin sonu, friglerin dini yapısı • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Friglerde Kültür ve Sanat,, frigya alfabesi, friglerin siyasi yapısı,friglerde madde

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 3 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 3,67 puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04.01.11, 13:27
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22.03.10, 20:19
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14.11.09, 23:28
 4. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 07.10.09, 22:36
 5. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 23.03.09, 01:45

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.