Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Halifeliğin Kaldırılması Hangi ilke ile ilgilidir, saltanatın kaldırılması ayrıntılı

 1. #1
  Özel Üye
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Halifeliğin Kaldırılması Hangi ilke ile ilgilidir, saltanatın kaldırılması ayrıntılı

  Sponsorlu Bağlantı

  halifeliğin kaldırılması hangi ilke ile ilgilidir, saltanatın kaldırılması ayrıntılı


  Halifeliğin kaldırılması (
  ), son olarak elinde bulunan halifelik sıfatının, tarafından kaldırılması olayıdır. Devletin laikleştirilmesi yolunda yapılmış siyasi bir devrimdir.

  Sebepleri

  Halifeliğin birleştirici bir fonksiyonu olması gerekirken bu durum tarihte pratik olarak başarılamamıştır. Çoğu zaman birkaç yerde birden hilafet görülmüştü. Örneğin, Osmanlı'nın hilafetini bazı devletler tanımamış kendi halifeliklerini ilan etmişlerdir.
  Halifenin padişah olması teokratik bir yapıya yol açmıştır. Bu teokratik yapı 'de Saltanatın kaldırılması ve cumhuriyetin ilanı ile kısmen son bulmuştu ama zamanından beri 'ni bir din devleti haline getiren halifelik devam etmekteydi. Halife de bu durumdan istifade ederek cumhuriyet rejiminin karşısında ayrı bir kuvvetmiş görüntüsü verip, 'da devletten izinsiz resmi törenler düzenliyor, devlet bütçesinden kendisine ayrılan parayı az görüyordu. Halife "Halife-i Müslimin" ünvanından başka sıfat ve ünvanlar da taşıyor, sık sık Cumhuriyet hükümetinin talimatı dışına çıkıyordu.
  Halifenin bu tutumu ve varlığı, devrime karşı olan eski düzen yanlılarını cesaretlendirdiği gibi, devrimler için de büyük bir engel teşkil etmekteydi. Bazı basın kuruluşları da halife yanlısı bir tutum sergilemeleri halifeliği rejim karşısında giderek tehlikeli bir güç haline getirmeye başlamıştı.
  Tüm bu sebeplere ilave olarak halifeliğin sembolik bir makam ya da bir dini liderlik makamı olması gerekirken devlet karşısında siyasi bir güç olmaya başlaması, açısından ileride doğabilecek büyük sorunların habercisi niteliğindeydi.
  En önemli sebep ise halife mevcut oldukça 'nde yapılması zorunlu olan sosyal ve laik karakterdeki devrimlerin yapılamayacağı idi.

  Tarihçesi

  Halife sözcüğü Arapça kökenli olup Peygamber'in dünya işlerine vekaletini anlatır. (veya Halifelik), İslami siyasi ve hukuki yönetim makamına ve yönetime verilen isimdir.

  16. yüzyılın başında
  'in 'a son vermesiyle birlikte halifelik 'ne taşınmıştı. Bu tarihten sonra dini esaslarla yani şeriatla idare edilmeye başladı.
  kaldırılmasından ve 'in (Padişah Vahdettin) 'dan ayrılmasından sonra, 'nin 'de halife seçmiş olduğu , eski rejim yanlılarının tek umudu haline gelmiş, bundan güç alan de, yeniden törenler düzenlemeye, demeçler vermeye, bazı ülkelerinin kendisine bağlılık bildirmeleri üstüne, 'nın siyasi bir önderi gibi davranmaya başlamıştı.
  Bu durumun yeni kurulmuş cumhuriyet yönetimi için tehlikeli olabileceğini kavrayan , 'deki ordu tatbikatları sırasında ordu komutanlarına hilafetin kaldırılması konusunda düşüncesini açıklayıp, yasanın meclis gündemine getirilmesini kararlaştırdı. 'teki bütçe görüşmelerinde halifeye ve verilecek ödenek konusunun gündeme getirilmesinden sonra, 'te kabul edilen yasayla, halifelik kaldırılıp, ileride saltanat ve halifelik iddiasında bulunmamaları için hanedan üyelerinin de yurt dışına çıkarılmaları kabul edildi. sabahı ailesiyle birlikte Türk topraklarından ayrıldı.
  yürürlükte kalsın iddasını savunanlara karşı , hilafet kalırsa bir gün saltanatın dirilme ihtimalinin olduğunu söyleyecekti.

  Halifeliğin Kaldırıldığı Gün
  • Osmanlı hanedanın yurt dışına çıkarılması kararlaştırıldı.
  • kabul edildi
  • kaldırıldı, yerine Diyanet İşleri Başkanlığı kuruldu.
  • Vekâleti kaldırıldı.

  Sonuçları

  Abdülmecid Efendi ve saltanat ailesi mensupları, toplam 155 kişi yurtdışına çıkarıldı.

  Halifeliğin kaldırılışından hemen sonra kendisini Halife ilan etti ve ardından 9 ülkenin yöneticisi daha kendilerini halife ilan ettiler.
  Halifeliğin kaldırılmasıyla laik düzene geçiş kolaylaştı. Devrimlere karşı dinin istismar edilmesi engellendi. Daha bağımsız bir dış politika izleme imkanı doğdu.
  Halifeliğin kaldırılması, eski rejim taraftarlarını etkisizleştirmiş, iç ve dış politikada bağımsızlığın sağlanmasına, Avrupa ile aynı prensiplerde buluşulmasına yardımcı olmuştur.

  Bağlantılı Diğer Reformlar

  Halifeliğin kaldırılmasıyla bağlantılı olarak Şeriye ve Evkaf Vekaleti (Diyanet İşleri ve Vakıflar Bakanlığı) kaldırılarak yerine
  ve kuruldu. Şeriye ve Evkaf Vekaleti'nin kaldırılması sonucu, bu vekalet tarafından yönetilen okullar ve medreseler de kaldırılmıştır.
  Ayrıca aynı gün, Erkan-ı Harbiye-i Umumiye vekaleti de kaldırıldı. Böylece ordu siyaset çatışmasının da önüne geçilmiş oldu. Tevhid-i Tedrisat kanunu da o gün kabul edilmişti.
  1928'de yapılan bir değişiklikle " Türkiye Devleti'nin dini İslamdır" ibaresi kaldırılmış; cumhurbaşkanı ve milletvekillerinin yemin şekli yeniden düzenlenmişti.
  Devletin tüm inançlara saygılı ve eşit mesafede olması, tüm vatandaşlarının vicdan ve inanç özgürlüğünü tarafsızca koruması, vatandaşlarını dini baskılardan uzak tutması anlamına gelen , 'de Türkiye Cumhuriyeti'nin temel ilkelerinden biri olarak Anayasa'da yer aldı ve devlet politikası haline geldi.


  halifeliğin kaldırılması hangi ilke ile ilgilidir, saltanatın kaldırılması ayrıntılı, halifeliğin tarihçesi,halifeliğin kaldırılmasının resimli anlatımı, halifeliğin kaldırılması sonuçları, saltanat ve halifeligin kaldırılması ile ilgili bilgi, halifelik ne zaman kaldirildi yıllık ödev, halifeliğin kaldırılması ödev, halifeliğin kaldirilmasi ilgili ayrintili bilgi, halifelik kaldirilmasi hangi ilke ,şeriyye evkaf vekÃletianin kaldırılması,halifeliğin kaldırılması ayrıntılı ,yıllık ödev osmanlı devletinde halifeliğin kaldırılması, halifeliğin kaldırılması ayrıntılı bilgi, halifeliğin kaldırılması ile ilgili ayrıntılı bilgi • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Halifeliğin Kaldırılması Hangi ilke ile ilgilidir, saltanatın kaldırılması ayrıntılı

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 1 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 1,00 puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 20.03.11, 21:17
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24.08.10, 12:27
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.03.10, 01:36
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 21.03.10, 22:49
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18.03.10, 21:15

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.