Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Cumhuriyetimizin Temel Nitelikleri Nelerdir,Cumhuriyetimizin Temel Nitelikleri Nedir,

 1. #1
  Özel Üye
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Cumhuriyetimizin Temel Nitelikleri Nelerdir,Cumhuriyetimizin Temel Nitelikleri Nedir,

  Sponsorlu Bağlantı

  Cumhuriyetimizin Temel Nitelikleri Nelerdir,Cumhuriyetimizin Temel Nitelikleri Nedir,


  Cumhuriyetimizin Temel Nitelikleri Şunlardır ;


  # Anayasanın başlangıçtaki esaslara dayanması,
  # Toplum huzuru milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde insan haklarına saygılı,
  # Atatürk milliyetçiliğine bağlı,
  # Demokratik devlet olması,
  # Laik devlet olması,
  # Sosyal devlet olması,
  # Hukuk devleti olması.
  1. ANAYASANIN BAªTAKİ ESASLARA UYMASI

  Yasama iºlevi denince, nesnel ve emredici hukuk kuralları koyma işlevi anlaşılmaktadır. Bu işlevin yerine getirilmesinde en önemli araç ise yasa yapma işlevidir.

  Anayasaya göre yasama yetkisi TBMM'nindir. Ancak TBMM'ye verilen yasama yetkisi yalnızca yasa yapmaktan ibaret de değildir. Yasama organının bunun dışında yürütme organını denetleme, bazı görevler için seçim yapma, savaş ilan etme vb. gibi yasa yapma işlerinden ayrı önemli görev ve yetkileri de vardır.


  2. TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

  1982 anayasası yapılırken, siyaset ve hukuk çerçevelerinin üzerinde görüş birliği sağladıkları ender koşulların başında, Türkiye'de 1961 Anayasası öncesi olduğu gibi, tek meclisli bir sisteme dönüş geliyordu. Bunun nedeni, ülkenin parlamento desteği zayıf hükümetlerle yönetildiği 1973-1980 döneminde yaşama sürecinde ortaya çıkan tıkanıklıkların bir ölçüde de parlamentonun iki meclisli yapısından kaynaklanmış olmasıydı.

  TBMM'nin seçim dönemi beº yıldır. Ancak meclis isterse bu süre dolmadan seçimlerin yenilenmesine karar verebileceği gibi bazı koşullara bağlı olarak cumhurbaşkanı da seçimlerin yenilenmesine karar verebilir. Anayasaya göre yenilenmesine karar verilen meclisin yetkilileri yeni meclisin seçilmesine kadar sürecek böylece ülkede kısa da olsa meclissiz bir dönem söz konusu olmayacaktır.

  Öte yandan savaº sebebiyle seçimlerin yapılmasına imkan görülmezse TBMM, seçimleri koşula bağlı olmaksızın öne alabildiği halde seçimlerin geri bırakılması savaş gibi ağır bir durumun varlığına bağlı tutulmaktadır.

  3. İNSAN HAKLARINA SAYGILI

  Haklar ve özgürlükler alanı için kullanılan terimler çeşitlilik göstermektedir. Bu terimlerden en geniş kapsamlı olanı "İnsan Hakları" dır. Çağımızda uluslar arası bir boyut kazanan bu terim, insanın en üstün değer kabul edilmesinden kaynaklanan ve tüm insanların sahip olması gereken hakları içeren bir kavramı anlatır. Birleşmiş milletler genel kurulunca 1948 yılında kabul edilen "İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi"nin sözleriyle bu kavram "Irk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir ayrım gözetilmeksizin" tüm insanların yararlanabileceği bir haklar ve özgürlükler idealini dile getirir.

  "Kamu özgürlükleri" terimi daha çok bu insan haklarından pozitif hukuka girmiş olanlarını içerir. Bu nedenle ülkeden ülkeye değişebilen bir kapsama sahiptir. Burada anayasa ve yasalarca düzenlenmiş, kullanım olanakları oluşturulmuş ve güvenceye bağlanmış, yani gerçekleştirilmiş hak ve özgürlükler söz konusudur.

  "Kiºi hakları ve özgürlükleri" terimi ise 1789 büyük Fransız devriminin ürünü olan "İnsan ve vatandaş hakları bildirisi"nde en özlü ifadesini bulan ve 18.yy bireyci insan hakları doktrininin üçüncü olan "Klasik" hakları anlatmak için kullanılmaktadır. Dolayısıyla çağdaş insan haklarının yalnızca kişiye dokunulmaz bir alan sağlamaya yönelik kesimini ifade eder. Bizim anayasamızda kullanılan "Temel haklar ve özgürlükler" terimi ise Alman hukukundan kaynaklanmaktadır. Bu terim hem "İdeal" olanı hem de "Gerçekleşmiş" durumu kapsayıcı olarak kullanılmaya daha elverişli. 1961 anayasa 'sının yapılışından sonra Türkiye'de bu terimin giderek yaygınlaştığı görülüyor.  Kiºilerin sahip oldukları hak ve özgürlükler, üç grupta ele alınabilirler ;

  MİLLİYETÇİLİK

  Milliyetçilik ilkesinin dayanağı millettir. Atatürk'e göre millet dil, kültür ve ülkü birliği ile birbirine bağlı vatandaşların oluşturduğu bir siyasi ve sosyal toplumdur. Ayrıca bu topluluk vatanın maddi ve manevi değerlerine sahip çıkan aralarında dil, kültür tarihi ve duygu birliği olan insanlardan oluşur.

  Atatürk her ºart altında güç kaynağı olarak milleri görmüştür. Kurtuluş savaşında buna sıkı sıkıya bağlı kalmıştır.

  Gücünü milletten alarak engelleri birer birer aºmıştır. O, vatanı ve milleti ilgilendiren her konuda millete ve onun temsilcilerinin düşüncelerine başvurmuştur.

  Milliyetçilik ilkesi toparlayıcı ve birleştiricidir. Çünkü ırkçılık esasına dayanmaz. Mezhebi dili ne olursa olsun kendini Türk bilen ve Türk hisseden her insan Türk'tür. Atatürk bu inancını 10 yıl nutkunda "Ne Mutlu Türküm Diyene!" diyerek belirtmiştir.

  Atatürk'ün milliyetçilik anlayışı başka milletlerin varlığına saygı gösteren barışçı akılcı ve çağdaş bir anlayıştır. Atatürk bu anlayışı şu sözlerle dile getirmiştir : "Türk milliyetçiliği ilerleme ve gelişme yolunda ve uluslar arası ilişkilerde bütün çağdaş milletlere paralel ve onlarla bir uyum içinde yürümekle beraber Türk toplumunun özel karakterini ve başlı başına bağımsız kimliğini korumaktır.

  Atatürk maliyetçiliğinin temel amaçlarından biri milli birlik ve beraberliktir. Atatürk milli birlik ve beraberliğin önemini şu sözlerle vurgulamıştır. << Bir yurdun en değerli varlığı vatandaşlar arasında milli birlik, iyi geçinme ve çalışkanlık, duygu ve yeteklerinin olgunluğudur. >>

  Milli birlik her ºeyden önce toplumsal dayanışmayı güçlendirir. Milli birlik ordumuzun manevi gücünü oluşturur. Nitekim kurtuluş savaşımız bu güçle kazanılmıştır.

  Milletimizin milli birlik ve beraberlik içinde yaºayabilmesi için bize düºen önemli görevler vardır. Her şeyden önce Atatürk'ün milliyetçilik ilkesine bağlı olmalıyız. Tarihimize sahip çıkmalı, en değerli varlığımız olan dilimizi geliştirmeliyiz. Çünkü dil ve tarih birliği milli kültürümüzün gelişmesini sağlayan temel değerlerdir. • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Cumhuriyetimizin Temel Nitelikleri Nelerdir,Cumhuriyetimizin Temel Nitelikleri Nedir,

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 2 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 4,00 puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05.07.11, 10:04
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04.03.11, 12:40
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06.01.11, 20:39
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27.01.10, 01:24
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04.01.10, 15:35

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.