Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Kulak Çınlaması ve Nedenleri Nedir? Kulak Çınlaması Hakkında-Çınlama Sebepi Nelerdir?

 1. #1
  LaDy
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Kulak Çınlaması ve Nedenleri Nedir? Kulak Çınlaması Hakkında-Çınlama Sebepi Nelerdir?

  Sponsorlu Bağlantı

  Kulak Çınlaması ve Nedenleri Nedir? Kulak Çınlaması Hakkında-Çınlama Sebepi Nelerdir?


  Kulak Çınlaması ve Nedenleri

  Kulak çınlamaları, sadece biri bizi andığında değil, bazı patolojik değişikliklerden de olabilir. Kafa içinde ki bu seslere genel olarak tinnitus denilir ve çok yaygındır. Tinnitus zaman zaman ortaya çıkabilir veya siz sürekli olarak bir ses duyabilirsiniz. Çok kalın veya çok ince olabilir, tek kulağınızda veya her iki kulağınızda da duyabilirsiniz. Zil sesi sürekli olduğunda bu kişiyi çok rahatsız edebilir. Hatta bu rahatsızlık kişilerin normal hayatlarını etkileyecek boyuta kadar çıkabilir.
  Nedenleri ve yaklaşık görülme yüzdeleri şöyledir:

  1-Kulaktan kaynaklanan sorunlar: (%10)

  Küçük bir kulak kiri bile geçici bir süre tinnitus yapabilir. Bunun yanında enfeksiyon, kulak zarında delinme, orta kulakta sıvı birikmesi ve orta kulaktaki kemiklerin eklem yerlerinin sertleşmesi gibi daha önemli nedenler de olabilir.


  2-Beyin veya beyincikten kaynaklanan sorunlar: (%1)


  Tinnitus baş ve boyun bölgesindeki damar genişlemeleri (anevrizma) veya denge ve işitmeyi sağlayan sinirden kaynaklanan bir tümörden (akustik nörinom) dolayı da olabilir. Bu problemlerde işitme kaybı da vardır. Akustik nörinom, denge sinirinde en sık oluşan selim tümöre verilen isimdir. Tümör, çok yavaş büyür, bu yüzden şikayetler belirgin olmadan yıllar boyu sürüyor olabilir."Baş dönmesi", genellikle görülmez, çünkü tümör yavaş yavaş büyür, beyin ve diğer kulak, onun görevini üstüne alır. Bunun yerine hasta, dengesizlik hissine kapılabilir. Ortaya çıkan ilk şikayet "kulak çınlaması" olabilir. Çınlama, büyüyen tümörün siniri uyarmasıyla ortaya çıkar. Tümör büyüdükçe sinirin işitme bölümü de etkilenir ve işitme azlığı ortaya çıkar. Teşhis, bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonanslı tetkikler ile konur. Tedavi, tümörün operasyonla çıkartılmasıdır.

  3-Metabolik hastalıklardan kaynaklanan sorunlar: (%3)


  Allerji, yüksek veya düşük tansiyon, tümör, şeker hastalığı, tiroit problemleri kulak çınlamasına sebep olabilir.

  4-Travmalar: (%1)


  Baş ve boyun bölgesine gelen darbeler

  5-İlaçlardan kaynaklanan sorunlar: (%5)


  Bazı romatizma ilaçlan, bazı antibiyotikler, sakinleştirici ilaçlar ve aspirin tinnitusa neden olabilir.

  6-Boyun düzleşmesinden kaynaklanan sorunlar: (%80)


  Boyunda en sık rastlanılan problem boyundaki kasların aşırı gerilmesi ile oluşan aks düzleşmesidir. Normalde �C� harfi şeklinde olan boyun düz bir çizgi şeklini alır. Boyun düzleşince beyine giden dört damardan ikisi (vertebral arterler) gerilir ve beyine yeterince kan gidemez, kişide baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, unutkanlık, tedavi edilmezse daha ileri safhalarda dengesizlik, konsantrasyon bozukluğu, ileri derecede alınganlık, isteksizlik oluşur. Boyun gerginliği teşhisi için uygulanacak en iyi yöntemler fiziksel muayene ve MR filmi çekimidir. MR ile hastalığın ne derece ilerlediği de saptanır.Boyun gerginliği çok ilerlememiş, henüz başlangıç safhasında ise kas gevşetici ilaçlar, sıcak uygulama, gürültüsüz ve az ışıklı yerlerde istirahat ile önlenebilir. Fakat boyun gerginliği ilerlemiş, ağrılar kollara da yayılıyorsa tedaviye fizik tedavinin de eklenmesi gerekir. Eğer mevcut hastalığa eklenen ileri derecede bir boyun fıtığı da varsa cerrahi müdahale de gerekebilir.


  Ne yapmalı?


  Kulak çınlamasında önce bir KBB uzmanına, eğer o her hangi bir sorun bulamazsa bir beyin cerrahisi uzmanına gidilmelidir. 2. #2

  Standart Cevap: Kulak Çınlaması ve Nedenleri Nedir? Kulak Çınlaması Hakkında-Çınlama Sebepi Ne

  Kulak Neden Çınlar ?

  Genellikle kısa süreli kulak çınlamalarını birinin bizi

  anmasına bağlarız.Bunların bir zararı yok tabii.

  Ama sık ve daha uzun süreli ciddi sorunlarla

  ilgili olabilir.

  Pek önemsemediğimiz bir sağlık sorunu olan kulak çınlaması tıp dilinde''kulağın aynı sesi durmaksızın duyması'' olarak tanımlanıyor.Bu ses sabit tonda ince veya kalın ya da karışık seslerden oluşabiliyor.Bazen ritmik bazen de karmaşık olabiliyor.
  Çınlama Neden Olur?

  Kulak çınlamasının nedenleri klinik testlerle araştırılıp ortaya konulabiliyor.Bazen yapılan testler normal çıkabiliyor ve çınlama sebebi belirsiz kalabiliyor.Bu durumda çınlama daha çok psikolojik bir olay olarak değerlendiriliyor.

  Kulak çınlaması genellikle dışarıdan duyulmuyor.Dışarıdan duyulması halinde ise kulak çınlaması''objektiflik'' kazanmış oluyor.

  Çınlama ister nesnel ister öznel olsun,bir idrak olayıdır.Bir sestir.Çınlamada düzenli,düzensiz,ritmik,kaotik sesler duyulabilir.Sesin niteliği genellikle hastalığın önemi ile ilgili değildir.Sesin verdiği rahatsızlık,kişinin psikolojik direnci veya dağınıklığı ile ilgilidir.Bu yönleriyle çınlama,ağrı ile benzerlik gösterir.Ancak ne yazık ki,ağrı kesici benzeri bir çınlama kesici henüz bulunamamıştır.


  Yaşın Etkisi Var mı?

  İstatistiki manada elbette yaş ilerledikçe çınlayan bir kulağa sahip olma beklentisi artar.Ancak bebklerin kulakları çınlar mı bilmiyoruz.Yinede çınlama doğal olarak bebeklerde olmaz.Eğer olsaydı,büyüdüklerinde de devam eder ve çocuklar bundan söz ederlerdi.Zira çınlama yine,istatistiki olarak,çoğunlukla düzelmeyen bir rahatsızlıktır.


  Çınlamayı yetişkinler fark edip söyleyebiliyor.Peki çocuklar için ne yapmak gerekiyor?

  Burada görev anne babalara düşüyor.Anne ve babalar çocuklarının kulaklarını çok önemsemelidirler.Kulak rahatsızlıkları çocuklarda kendini ele vermeyebilir.Sinsi ve saklı ilerleyebilir.Hiçbir şikayet olmasa da çocuk hekimlerince yürütülen çocuk gelişimi takiplerinin bir parçası da kulak muayenesidir.

  Hemen hemen herkes yaşamının herhangi bir bölümünde kulak çınlamasıyla tanışıyor.Bu bir rahatsızlık mı?

  Bazı vakalarda başlı başına bir rahatsızlık bazılarında değil.Çınlama,kulak kiri ,dış kulak yolu iltihabı,kulak zarı deliği,orta kulak iltihabı,kulak kireçlenmesi ve en sık olarak ta iç kulak hastalığı gibi sorunların belirtisi olabilir.Ancak belirlenen bir sebep olmadan da çınlama olabilir.Çınlama bir kulal siniri tümörünün habercisi olabilir.Yüksek tansiyonun ,bir tokat sonrası orta veya iç kulak hasarının habercisi de olabilir.Çınlama stresinde habercisi olabilir.

  Hayatı Nasıl Etkiler ?


  İleri haldeki çınlamanın kişinin hayatını olumsuz etkilediği biliniyor.Kişinin normal şartlardaki yaşam düzenini bozacak kadar rahatsızlık verebilir.Çınlama kişinin tolere edebilme ve direnç gücüne bağlı olarak birkaç ay içerisinde hafifleyebilir hatta hiç hissedilmeyebilir.Bazen de kişiyi intihara kadar götürebilir.

  Tanı ve Tedavisi

  Kulak çınlaması durumunda hekime başvurulması muhtemel olumsuzlukların önlenmesi açısından önem taşıyor.Bazı çınlama nedenleri ise ortadan kaldırılamıyor.

  Mutlaka işitme testleri yapılmalı,bir kulak hastalığına bağlı olup olmadığı belirlenmelidir.Sıklıkla iç kulak hasarına bağlı olabilir.Ancak bu hasarın pek çok nedenden olabileceğini söylemenin ötesinde tedavi konusunda yardımcı olunamaz.Sebebi bilinse bile pek çok kez işitme hasarı ve çınlama düzeltilemez.

  Nedene bağlı olarak bazı çınlamalara ilaç tedavisi uygulanıyor.Çınlamanın tedavisinde psikoterapiden yararlanılıyor ve damar genişletici ilaçlarla hücre yaşlanmasının etkilerini azalttığı iddia edilen ilaçlar kullanılıyor.

  Önlemler


  Stresten uzak durmalı
  Sigara içmemeli
  Enfeksiyonlarda zamanında ve etkin tedavi yapılmalı
  Ayrıca kalp ve damar hastalıklarının önlenmesi ve tedavisine yönelik çabalarda çınlamayı önleyici etkenler arasında sayılıyor.

 3. #3
  Senior Member

  Standart Cevap: Kulak Çınlaması ve Nedenleri Nedir? Kulak Çınlaması Hakkında-Çınlama Sebepi Ne

  Kafa gürültüsü veya kulaklardaki çınlama (tinitus) yaygın görülür. Tinitus, Latince ’çınlamak’ anlamındaki tinnire’den gelmektedir. Tinitus hastalık değildir. Bir dizi sağlık sorununun neden olabildiği bir semptomdur. Tinitus, yaşla bağlantılı işitme kaybı veya kulak yaralanmasının sonucu olabilir ya da dolaşım sisteminizdeki bir hastalığın göstergesi de olabilir. Çoğu insan, tinitusu denetim altına alarak veya altında yatan nedenleri tedavi ederek semptomlarının zaman içerisinde iyileştirilebileceğini bulmuştur. Tinitusun yarattığı ses rahatsız edici olabilse de, hastalığın, ciddi bir sorunun uyarısı olmasına ender rastlanır.

  Bulgu ve Belirtiler

  Tinitus, hiçbir dış ses olmadığı zaman kulağınızda sesler duymaya dair sinir bozucu bir hissi beraberinde getirir. Belirtileri ve bulguları şunlardır: • Kulağınızda, çınlama, vızıltı, ıslık veya tıslama sesi • İşitme kaybı Gürültü, ton açısından, alçak sesle kükremeden, yüksek sesle çığlık atmaya kadar farklılık gösterebilir. Bazı durumlarda, ses o kadar yüksek olabilir ki, düzgün biçimde konsantre olma veya duyma yetinizi etkileyebilir. Kulak kirinin birikmesi, tinitusu kötüleştirebilir. Kulak kanalınızda fazla pislik olması, dış sesleri duyma ve iç sesleri büyütme yetinizi azaltabilir.

  Sebepleri

  İç kulağınızın içerisinde, binlerce işitme hücresi bir elektrik yükü taşır. Mikroskobik kıllar, her duyu hücresinin yüzeyinde bir kenar oluşturur. Bu kıllar sağlıklı olduğu zaman, ses dalgalarının basıncına uygun olarak hareket eder. Hareket, bu hücreleri tetikleyerek, işitme hücresi aracılığıyla elektrik boşaltmalarını sağlar. Beyniniz bu sinyalleri, ses olarak yorumlar.

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Kulak Çınlaması ve Nedenleri Nedir? Kulak Çınlaması Hakkında-Çınlama Sebepi Nelerdir?


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Kulak Çınlaması Tedavisi
  By mavi_su in forum Sağlık
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11.06.12, 16:21
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25.12.11, 20:27
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25.12.11, 20:22
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24.06.09, 16:25
 5. Kulak Çınlaması - Kulak Çınlamasının Nedenleri - Kulak Çınlaması Nedeni
  By mehmet__ibili in forum Kulak & Burun & Boğaz Sağlığı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09.05.08, 07:36

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.