Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Türkiye Göller Haritası Türkiyedeki Göllerin Haritası

 1. #1
  Mavi Admin
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Türkiye Göller Haritası Türkiyedeki Göllerin Haritası

  Sponsorlu Bağlantı

  Türkiye Göller Haritası Türkiyedeki Göllerin Haritası Türkiyedeki Göller İsimleri Türkiyedeki Göller Kaçtanedir Türkiyedeki Göller Nerelerdedir Türkiyenin Gölleri Türkiyedeki Göller Ve Harita Üzerindeki Gözterimi
  Karalar üzerindeki çukur alanların sularla dolması sonucunda meydana gelen birikintilere göl denir. Başka bir ifade ile karalardaki su alanlarına göl denir.
  Göllerin denizlerle doğrudan bağlantısı bulunmaz. Göller kendiliğinden oluşmuş çanaklarda veya insanlar tarafından önü kapanmış yerlerin gerisinde birikmiş olan sulardır. Göllerin fazla sularını dışarıya boşaltan akarsulara gol ayağı ya da gideğen adı verilir. Gideğeni olan göllerin suları tatlı iken gideğeni olmayan göllerin suları acı, sodalı veya tuzludur.
  Geniş yüz ölçümlerine rağmen Türkiye göller arasından zengin bir ülke değildir. Ülkemizdeki göl ve bataklıkların ( sulak alanların ) toplam yüz ölçümü 10.000 km² dolayındadır. Türkiye’nin:
  En büyük gölü: Van Gölü
  En derin gölü: Çıldır Gölü
  En sığ Gölü: Tuz Gölü’dür.
  Türkiye’deki göller; büyüklük, yükseklik, oluşum biçimleri ve sularının özelliklerine göre çok farklı özellikler göstermektedir.
  Göllerin bazıları çok küçüktür. Bunların yüz ölçümü ancak birkaç km²’dir. Örneğin Türkiye Gürcistan sınırı üzerinde bulunan Aktaş ( Nazapın ) gölü, 14 km²’dir. Buna karşılık bazı göller çok geniş yüzey kaplar. Van Gölü’nün yüz ölçümü 3712 km²’dir.
  Göllerimizin yükseklikleri de çok farklıdır. Bazıları deniz kıyısında, çok alçakta bulunurken ( Çamiçi gölü = 2m, Köyceğiz = 8m ) diğer bir kısım göllerimiz dağların yüksek kesimlerinde ( Nevrut Gölü = 2247,Balık Gölü = 2250m ) yer almaktadır. Hatta bazı küçük göller 3500m yüksekliğe sahiptir.
  Türkiye’deki göllerin suları sıcaklık ve kimyasal yönden farklılıklar gösterir. Göllerin suları genellikle tatlıdır. Beyşehir Gölü ve İznik Gölü bunlara örnektir. Ancak bazı göllerin dışarıya akışı olmadığı için suları sodalı veya tuzludur. Suyu sodalı olan göl Van Gölü’dür. Suları tuzlu olan göller için de Tuz Gölü örnek olarak görünebilir. Türkiye’nin göllerinin oluşumuna neden olan çukur alanların meydana geliş şekline göre üç ( 3 ) büyük guruba ayrılır.
  Eğer bir gün
  dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa,
  Rabb'ine dönüp "benim büyük bir derdim var" deme!

  Derdine dönüp "BENİM ÇOK BÜYÜK BİR RABB'İM VAR!" de!

 2. #2
  Mavi Admin

  Yeni Cevap: Türkiye Göller Haritası Türkiyedeki Göllerin Haritası

  TÜRKİYE’NİN GÖLLERİ VE BÖLGELERE GÖRE DAĞILIŞLARI
  1. Yerli Kaya Gölleri
  a. Tektonik Göller: Yer kabuğunun çökmesi veya kırılması neticesinde meydana gelen çukurluklara suların dolmasıyla oluşurlar. Dünya’nın en derin gölü olan Baykal Gölü (1741 m), Lût Gölü, Hazar Gölü ve Çad Gölü yeryüzündeki başlıca büyük tektonik göllerdir.
  Ülkemizdeki başlıca tektonik göller ise şunlardır:
  Marmara Bölgesi’nde; Sapanca, İznik, Ulubat ve Manyas gölleri,
  Ege Bölgesi’nde; Simav Gölü,
  Göller Yöresi’nde; Beyşehir, Eğirdir, Acıgöl, Burdur, Ilgın (Çavuşçu), Akşehir, Eber, Suğla ve Kovada gölleri,
  İç Anadolu Bölgesi’nde; Tuz, Seyfe ve Tuzla gölleri,
  Doğu Anadolu Bölgesi’nde Hazar, Hozapin ve Van gölleri.
  Türkiye’nin en büyük tabii gölü olan Van Gölü, tektonik bir çukurluğun önünün lavlarla kesilmesi sonucu oluştuğundan volkanik set gölü olarak da bilinir.
  b. Karstik Göller: Bu tür göller, kayatuzu, jips, kalker gibi çözünebilen tabakaların bulunduğu sahalarda meydana gelir. Bazı karstik göllerin oluşumunda tektonik olaylar da etkili olmuştur.
  Karstik göller, ülkemizde en fazla AKDENİZ BÖLGESİ Toros Dağları’nın batı kesiminde bulunur. Buralarda yer alan Kızılören obruk gölü, Kestel, Avlan, Yarışlı ve Salda gölleri tipik birer karstik göldür. Bu göllerimiz sadece, kireçtaşlarının çözülmesiyle oluşan çanaklar üzerinde meydana gelmişlerdir.
  Bununla birlikte, bu alandaki bazı göllerimizin ise oluşumu, tektonik çanaklarda başlamış, karstik olaylarla devam etmiştir. Bu göllerimizin başlıcaları, Beyşehir, Eğirdir, Burdur, Acıgöl, Kovada ve Suğla gölleridir.
  c. Volkanik Göller: Volkanik faaliyetler esnasında oluşan patlama çukurları içerisinde meydana gelen göllerdir. Başlıca volkanik göllerimiz, Meke Gölü, Acıgöl, Nemrut ve Gölcük gölleri ile Süphan Dağı’nın yan kraterlerinden birinde bulunan Aygır Gölü’dür.
  d. Buzul (Sirk) Gölleri: Dağ doruklarında, buzulların aşındırmasıyla oluşan ve sirk adı verilen çukurluklarda meydana gelirler. Ülkemizde Sat, Ağrı, Erciyes, Kaçkar ve Bolkar dağları ile Aladağlar üzerinde yer yer bu türden göller bulunmaktadır.
  2. Set Gölleri
  a. Alüvyal Set Gölleri: Alüvyonlarla akarsuyun önünün kapanması sonucu oluşur. Ülkemizde, Marmara, Çamiçi (Bafa), Köyceğiz, Mogan ve Eymir Gölleri ile Uzungöl bu tür göllerdendir.
  b. Kıyı Set Gölleri: Dalga ve akıntıların taşıdığı malzemeleri koy ve körfezlerin ağız kısmında biriktirmesiyle oluşur. Ülkemizde, Büyük ve Küçük Çekmece gölleri, Durusu (Terkos) gölü, Çukurova deltasındaki Akyatan gölü kıyı set gölleridir.
  c. Heyelan Set Gölleri: Heyelan sonucu bir akarsuyun önünün kapanmasıyla oluşur. Tortum, Sera, Abant, Zinav ve Sülük gölleri ile Yedigöller bu tür göllerdendir.
  Abant Gölü’nün oluşumunda tektonik hareketler ile alüvyal birikimlerin de etkisi oluşmuştur.
  d. Volkanik Set Gölleri: Volkanizma sonucu vadi önlerinin kapanmasıyla meydana gelir. Van, Erçek, Nazik, Çıldır, Haçlı ve Balık gölleri ülkemizdeki volkanik set gölleridir.
  e. Baraj (Yapay) Gölleri: Yapay göllerimizin en büyükleri, Atatürk, Keban, Karakaya ve Hirfanlı barajlarının gerisinde kurulan göllerdir.
  Eğer bir gün
  dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa,
  Rabb'ine dönüp "benim büyük bir derdim var" deme!

  Derdine dönüp "BENİM ÇOK BÜYÜK BİR RABB'İM VAR!" de!

+ Cevap Ver
 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Türkiye Göller Haritası Türkiyedeki Göllerin Haritası

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 1 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 1,00 puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Türkiye Akarsu ve Göller Haritası
  By MaqiwoL in forum Haritalar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 20.10.12, 17:21
 2. Türkiye Dilsiz Göller ve Akarsular Haritası
  By RedBuLL in forum Coğrafya
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.08.12, 03:38
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06.05.12, 15:23
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01.01.12, 16:33
 5. Türkiye Akarsu ve Göller Haritası Büyük Boy
  By LaDyRoSe in forum Performans Çalışmaları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04.11.11, 21:04

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.