Sponsorlu Bağlantı

1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Teröre Karşı Birlikte Mücadele Şart - Terör ve Şiddete Son

 1. #1
  Aşk Meleği
  Sponsorlu Bağlantı

  Teröre Karşı Birlikte Mücadele Şart - Terör ve Şiddete Son

  Sponsorlu Bağlantı

  Üniversiteler toplumların huzur ve mutluluğu için bilginin üretilmesini, yayılmasını ve kullanılmasını sağlayan kurumlardır.
  Üniversiteler; bu işlevleri yerine getirirken toplumumuzun kültür mirasını tanımamızda ve yaratıcılığımızı geliştirmemizde yardımcı olacaktır. Coğrafi konum olarak Dünyanın en kritik bölgelerinden birinde bulunan ülkemizin, karşılaştığı önemli sorunlardan biride terörizmdir. Terörizmin amacı, ülkeleri siyasi, ekonomik, kültürel ve askeri yönden zayıflatmaktır. Ülkemizdeki terör örgütleri ; iç ve dış kaynaklardan destek alarak üniversitelerimizdeki gençleri kendi amaçları doğrultusunda insan kaynağı olarak kullanmaya çalışmaktadır. Bu nedenle terör örgütlerinin eleman kazanmaya yönelik çalışmalarına karşı dikkatli olmanızda yarar vardır.

  Üniversitelerimize sızan terör örgütü mensupları aklını çelmek istedikleri kişinin öncelikle aile yapısı, zaafları, arkadaşları ve gelir düzeyi hakkında bilgi toplamaktadırlar.
  Gerekli bilgi toplandıktan sonra insan psikolojisinin bazı dinamiklerini kullanarak harekete geçen örgüt militanları, hedef seçtikleri kişi ile gerekli diyalogu sağlamaya çalışırlar. Bunun için arkadaş toplantıları, sinema ve konser davetleri, ekonomik sıkıntıdaysa burs, kalacak yer ve kitap temini gibi bir takım insani yaklaşım yöntemlerini kullanmaktadırlar.
  Örgüte kazanılması planlanan kişi, kurulan bu sıcak diyalogdan sonra görünüşte kendini olduğu gibi kabul ederek değer veren. Senaryosu, sahnesi ve oyuncuları önceden planlanmış bir grubun içerisine çekilmektedir.
  İnsan psikolojisinden istifade ile grubun içindeki bireye gruptaki militanlarca genelde aynı yayınevine ve yazarlara ait kitap gazete ve dergiler okutulmaya başlanır. Çünkü davranışların görünmez dünyası düşüncelerdir.

  Düşünceler üzerinde yapılan etki, davranışlar üzerinde yapılmış demektir. Düşünceleri, örgütün hayat felsefesi doğrultusunda beslenen bir kişi ister istemez, grup psikolojisinin de etkisiyle örgütün arzuladığı istikamette davranışlarda bulunmaya baslar.
  Bir sonraki aşamada ise, örgüt militanları kişiyi silahlı eylemlere hazırlamak amacıyla, bildiri dağıtma, afiş asma, yasadışı miting, toplantı ve gösterilere katılma gibi faaliyetlerde görevlendirmektedir.
  Tüm bunlarla birlikte kişiyi güvenlik kuvvetleriyle de karşı karşıya getirerek hissedeceği suçluluk duygusunu kullanıp, içinde yaşadığı toplumla hatta ailesiyle bağlarını koparmaya çalışmaktadır.
  Bu aşamalardan adım adım geçirilen bir kişi artık, silahlı eylemlere yöneltilerek örgütün kirli emellerinde kullandığı, yüreği kin ve nefretle doldurulmuş bir robot haline getirilmektedir.

  Terör örgütleri ideolojileri uğruna militanlarını ölmeye hazır hale getirebilmek için, o kimsenin kişiliğini bedeninden ayırmaktadır. Diğer bir ifadeyle onun kendi gerçek kişiliğine sahip olmasını önlemektedir.
  Unutulmamalıdır ki, terör örgütlerinin en büyük kaynağı insandır. Kendisine hedef olarak genç kesimi seçen terör örgütleri özellikle lise ve üniversite çağındaki gençleri hain emelleri doğrultusunda terörist eylemlere yöneltme amacı taşımaktadır.
  Psikolojinin verileri gençlerin bazı tutarsız davranışları gösterebileceğini ifade etmektedir. Bunlar;
  Fiziki özelliklerinde meydana gelen ani değişikliklerden dolayı kendilerini değersiz hissedebilir ve güvensizlik duygusu taşıyabilirler.
  Duyguları çabuk iniş çıkış gösterdiğinden çabuk sevinebilir, çabuk üzülebilir, birden sinirlenip olur olmaz şeyleri sorun yapabilirler. Bu nedenle tepkilerini önceden kestirmek zordur.
  Alıngan davranış gösterebilir ve bu nedenle anne-babalarını yerli yersiz eleştirebilirler.
  Bencilleşebilir, konan yasakları saçma kendine tanınan hakları yetersiz bulabilirler
  Anne-babadan devlete varana kadar otoriteyi temsil eden her şeye baş kaldırma eğilimi taşıyabilirler.
  Coşkulu ve hayalci olabilir peşin hükümlü sayılabilecek fikirleri ön yargı ve inatla savunabilirler, yaşanan gerçeklere pek aldırmadan toplum düzenini birden değişmesini isteyebilirler.
  Kimse tarafından anlaşılmadıklarını zanneden gençler bundan dolayı kendilerini daima hakli görebilirler.
  Çocuk yerine konur, baskıcı ve katı tutuma maruz kalırsa anlayışsızlık ve hoşgörüsüzlüğün doğal sonucu olarak yeni arayışlara girebilirler
  En sonunda da terör örgütlerinin propagandalarından etkilenip, kendilerini kanıtlamanın en kolay ve en tehlikeli yoluna girerek, öfkeli tahammülsüz, şiddet eğilimine yenik düşmüş gençlerle yazgılarını birleştirebilirler.
  Çatışmalarda veya örgüt içi eğitim sırasında yaralandıklarında tedavileri yapılmakta ve kaderlerine terk edilmektedirler.
  Mağaralarda toplu bulunmaları nedeniyle bulaşıcı hastalıklara, üst solunum yolu, sindirim yolu enfeksiyonlarına, tifo, uyuz gibi hastalıklara yakalanmaktadırlar.
  6 ay ve daha uzun süre banyo yapmamaktadırlar
  Aileleriyle irtibatı kesilmekte, şu yada bu şekilde ailesinden bahsedenler ağır bir şekilde cezalandırılmakta ve bu cezalar ölüme kadar gidebilmektedir.
  Örgütten kaçma girişiminde bulunan veya örgüte uyum sağlayamayan militanlar örgütten dışlanarak, buz üzerinde bekletilerek, aç-susuz bırakılarak, bedenleri üzerinde naylon yakılarak, kafaları tasla ezilerek cezalandırılmaktadır.
  Örgüt liderleri canlarını tehlikeye atmamak için eylemlere katılmaktan ve en önde piyon olarak tuzağa düşürdüklere gençleri kullanmaktadırlar. • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Teröre Karşı Birlikte Mücadele Şart - Terör ve Şiddete Son


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15.10.11, 16:33
 2. Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 06.05.11, 20:03
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06.05.11, 19:39
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03.05.11, 06:38
 5. Mücadele Nedir?
  By YıLKı in forum Nedir
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14.02.11, 23:11

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.