Sponsorlu Bağlantı

1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Ülkemizin Kültürel Özellikleri

 1. #1
  Moderator
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Ülkemizin Kültürel Özellikleri

  Sponsorlu Bağlantı

  Ülkemizin Kültürel Özellikleri

  Türk Kültürü ve genel özellikleri
  Türkiyenin çeşitli yerlerinde kültür özellikleri

  Türk kültürünün ocağı yani ilk ortaya çıktığı bölge Orta Asya'dır.


  Bu bölge; kuzeyde Sibirya, güneyde Himalayalar, doğuda Kingan Dağları ve batıda Hazar Denizi ile çevrelenen geniş bir bölgedir.Türkler, çeşitli bölgelere göç etmişlerdir.
  Bu göçler sonucunda Türk boylarının önemli bir bölümü Anadolu'ya gelmiş ve yeni kültürlere komşu olmuşlardır.Bu kültürler; İslâm kültürü, Yunan kültürü ve

  İran - Pers kültürüdür.  Türkler, tarih boyunca asla esaret altında yaşamayı kabul etmemiş ve 16 bağımsız devlet kurmuş bir millettir.Türklerin İslâmiyet ile şekillenen karakterinin en dikkat çeken özelliği, haksızlığa ve zulme karşı olan tepkisidir.Türk halkı, tarih boyunca birçok imparatorluklar ve süper devletler kurmuş, üç kıtaya nizam vermiştir.
  Tarih sahnesinde Müslüman Türkler hemen her dönemde, yönetici vasıflarıyla boy göstermişler, adaletli ve merhametli yönetimleriyle örnek teşkil etmişlerdir. Farklı kültürlere ve inançlara sahip, farklı dilleri konuşan birçok milleti aynı bayrak altında ve büyük bir hoşgörü çerçevesinde sevgi ve saygı hudutları içinde yaşatabilmişlerdir.
  Orta Asya'daki göçebe hayat tarzından kalma Türk kültür simgelerini günümüzde de görmek mümkündür. Çadır, at, halı ve kilim dokumacılığı o dönemlerden günümüze ait simgelerdir. Ancak daha sonraları Orta Asya'dan çeşitli bölgelere göç eden Türkler yerleşik hayata geçerek şehirler ve devletler kurmuş ve yerleştikleri bölgelerde pek çok sanat eserleri yapmışlardır.Köprüler, çeşmeler, kervansaraylar, hanlar, hamamlar, camilere yüzyıllar öncesinde yapılmış eserlere günümüzde de rastlanabilmektedir
  TÜRK KÜLTÜRÜNÜN GENEL ÖZELLİKLERİ


  Türk kültürü çok eski ve köklü bir kültürdür.


  Türk kültürü hem göçebe hem de yerleşik özellikler taşır.


  Türk kültürü karasal özelliklerin etkisinde kalmıştır.


  Türk kültürü, yayılış alanının coğrafi konumu nedeniyle birçok


  kültürden etkilenmiş ve bu kültürleri etkilemiştir.


  1-Türk Kültürünün Yaşandığı Bağımsız Türk Devletleri


  Türkiye Cumhuriyeti


  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti


  Azerbaycan


  Türkmenistan


  Özbekistan


  Kazakistan


  Kırgızistan


  Tacikistan


  2-Türklerin yaşadığı bölgelerde iklim şartları ve yer şekillerinin Türk Kültürü üzerindeki Etkileri:  İKLİM


  Türk kültürünün ocağı Orta Asya’nın iklim şartları, Türk Kültürüne şekil veren en önemli etkendir. Orta Asya’nın yarı kurak iklim şartları ve iklime bağlı bozkır bitki örtüsü, Türklerde ana geçim kaynağının küçükbaş hayvancılık olmasını zorunlu kılmıştır.Göçebe ve yarı göçebe yaşam tarzına bağlı olarak Türk Kültürü doğmuş ve bütün Dünya’ya yayılmıştır.


  İklimin etkilerine ait birkaç örnek;


  Sıcak yerlerde ince giyisiler, soğuk yerlerde kalıngiyisiler kullanılır.Yetişen ürünleri ve yemekleri belirler.Sıcak bölgelerdeki erkeklerin başını örtü ile örtmesiTürklerde düğünlerin iklim nedeniyle sonbaharda yapılması.Orta Asya kültüründe zeytinyağı ve pirinç olmaması


  SU ÖZELLİKLERİ


  Bölgede mevcut olan su şartları bu bir akarsu göl olabilir o bölgede yaşayan insanların geçim kaynakları yaşam tarzları üzerinde etkili olabilir tarımsal faaliyetleri destekleyebilir su kaynakları deniz olarak düşünülürse bölge halkının kültüründe deniz ürünleri ön plana çıkabilir yine denize kıyısı olan ülke insanlarının kişilik özelliklerinde farklı özellikler ön plana çıkabilir.


  TOPRAK VE ARAZİ YAPISI


  Yerleşmenin toplu veya dağınık olmasını arazi belirler.Bölgedeki toprak , taş ve madenler el sanatı ve takıları etkiler(çini,gümüş,oltu).Düzlüklerde hayvancılığın gelişmesine bağlı olarak dokuma ve kilim üretiminin yaygın olması.Dağların uzanışı nedeniyle İç Anadolu ile kıyılardaki kültürlerin birbirlerinden etkilenmemeleri.Yine bölge ekonomisi için arazinin engebeli olduğu yerler ile düzlük alanlar arasında farklılıklar görülebilir.
 • Bu konuyu beğendiniz mi?

  Ülkemizin Kültürel Özellikleri

  Güncel Beğeni


  Değerlendirme: Toplam 6 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi 2,33 puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 26.12.13, 21:38
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 17.02.11, 20:47
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03.01.11, 22:30
 4. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 12.05.10, 23:35
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12.03.10, 20:10

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.