Sponsorlu Bağlantı

1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Türkiyedeki Kaplıcalar Ve Faydaları

 1. #1
  Moderator
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Türkiyedeki Kaplıcalar Ve Faydaları

  Sponsorlu Bağlantı

  Türkiyedeki Kaplıcalar Ve Faydaları

  Türkiyedeki Kaplıcalar Ve Faydaları
  Türkiyedeki Kaplıcalar Ve Faydaları Nelerdir
  Türkiyedeki Kaplıcalar
  Türkiyedeki Kaplıca Faydaları


  Kaplıca, sıcak yeraltı sularından yararlanmak için yeryüzüne çıktıkları kaynakların çevresine kurulan hamam görünümündeki tesislere verilen isimdir. İnsan sağlığı açısından yararlı olduğu, bazı hastalıkları iyileştirici özelliği bulunduğu bilinen kaplıcalar, turizm açısından da önem taşırlar.  • Solunum Sistemi Hastalıkları


  Astma bronşiyal, Aronik bronşit, Alerjik üst solunum yolu hastalıkları, Pnömokonyoz'dır. Bu tür hastalıklarda daha çok klimaterapi uygulanmaktadır.


  • Cilt Hastalıkları


  Egzema, Akne, Psöriasis, Nörodermit, Kronik rezidüel ürtiker.


  • Kas- İskelet Sistemi Hastalıkları  Dejeneratif eklem hastalıkları(Kireçlenmeler), Yumuşak doku romatizmaları, Bazı inflamatuar romatizmal hastalıklar (örneğin Ankilozan Spondilit, Romatoid Artrit), Ortopedik girişimler sonrası, Travmalar sonrası'dır. Bu tür hastalıklarda daha çok banyo kürleri uygulanmaktadır.


  • Kalp-Dolaşım Sistemi Hastalıkları


  Kompanse kalp yetmezliği, Fonksiyonel dolaşım bozukluğu, Esansiyel hipertansiyon, Varisler, Periferik arter hastalıkları, Esansiyel hipontansiyon (özellikle ortostatik)'dır. Bu tür hastalıklarda daha çok banyo ve iklim kürleri uygulanmaktadır.  • Mide-Bağırsak- Metabolizma Hastalıkları  Mide hastalıkları, Şeker hastalığı, Obesite, Gut, Karaciğer-Safra kesesi fonksiyonel yetmezlikleri'dir. Bu tür hastalıklarda içme kürleri ve şifalı çamur ağırlıklı olarak uygulanmaktadır.  • Böbrek ve İdrar Yoları Hastalıkları  Kronik piyelonefrit, Kronik sistit, Kronik prostatit, Böbrek taşları, Fonsiyonel yetmezlik. Bu tür hastalıklarda içme kürü, şifalı çamur ve banyo kürü ağırlıklı olarak uygulanmaktadır.  • Kadın-Doğum Hastalıkları  Genital organların müzmin hastalıkları, Vejetatif over yetmezliği, Fonksiyonel sterilite (kısırlık), Ameliyatlar sonrası adhezyon profilaksisi, Dismenore, Fluor. Bu tür hastalıklarda daha çok banyo kürü uygulanmaktadır.  • Nörolojik Hastalıklar  Merkezi ve periferik kronik inflamatuar hastalıklar, Omurga hastalıkları, Travmatik lezyonlar, Spastik paraliziler, Nöro ve myopatiler, Vasküler nörolojik hastalıklar, inme rehabilitasyonu, Nöro-vejetatif distoni'dir.


  Etkin Bir Kaplıca Tedavisi Nasıl Olmalıdır?  Etkin bir kaplıca tedavisi, konu ile ilgili uzman doktorun yönlendirmesi ve yetkili doktorun gözetiminde yapılmalıdır. Kaplıca kür tedavisi yetkili olan doktor tarafından düzenlenmeli ve takip edilmelidir. Ayrıca aşağıda belirtilen genel mahiyetteki hususlar tavsiye edilmektedir.

  • Banyo suyunun sıcaklığı 34-36 ºC, 36-38 ºC, 40-42 ºC olmalıdır.
  • Banyo sayısı haftada 3-6 gün arasında değişebilir.
  • Günde tek veya iki banyo uygulanabilir.
  • Yeterli sıvı desteği sağlanmalıdır.
  • Kürde toplam banyo sayısı 15-20 arasında olabilir. Banyo kürünün süresi en az 2, en çok 6 hafta sürer.
  • Termal havuz içinde yüzülmemeli, fazla hareket etmeden dik veya oturur pozisyonda durulmalıdır.
  • Su içi egzersiz yapılacaksa vücudun ne sıcak ne de soğuk hissettiği 34-35 ºC veya daha düşük sıcaklıklarda sular kullanılmalıdır. Kesinlikle daha sıcak sularda egzersiz yapılmamalıdır.
  • Kişi banyodan sonra mutlaka iyice kurulanmalı ve termal konfor koşullarına uygun ısıtılmış (24-25 ºC) bir odada yarım ile bir saat kadar dinlenmelidir.
  • Dinlenmeden sonra kişi masaj ve egzersize alınabilir veya sportif aktivitelere katılabilir.

  1.Pamukkale


  Ege Bölgesi’ nde sıcak maden suyu kaynaklarıdır Denizli ilinin

  Merkez ilçesine bağlı Pamukkale köyünün kuzeydoğusuna düşer..

  Yaklaşık 400 m yükseklikteki Pamukkale travertenleri yakınında bulunan antik Hierapolis kenti kalıntılarının çevresinde yer alır

  Doğu-batı doğrultusunda uzanan bir kırık (fay) boyunca breşler ara-sından çıkan kaplıca suyu bikarbonatlı acı maden sularındandır Sülfat
  kalsiyum, sodyum, magnezyum ve karbon de dioksit içeren bu şifalı suların sıcaklığı 33-355 derece arasında değişir Eskiden Hierapolis
  kentinin içinde bulunduğu anlaşılan kaynarcalardan çıkan maden sula-
  rının sıcaklığının 19 yy başlarında 80 derece olduğuna ilişkin tarihsel
  kayıtlar vardır .Daha sonra oluşan bazı tektonik olaylar sonucunda kaynarcaların yer değiştirdiği sanılmaktadır Toplam debileri yaklaşık 330 lt/sn’ dir Pamukkale maden sularından sindirim sistemi, solunum, dolaşım ve romatizma hastalıklarının tedavisinde yaralanılır.

  2.Kızılcahamam Kaplıcaları


  Kızılcahamam turizm yönünden Ankara’nın en hareketli ilçelerinden biridir.Hititlere, Friglere, Lidyalılara, Rumlara ait tarihi kalıntılar, mağaralar ve tarihi eserlerden de anlaşılacağı üzere Kızılcahamam değişik medeniyetlere sahne olmuştur.

  İlçenin genel özelliklerini Kaplıcaları ve Milli Parkı belirlemektedir İçinde bulunan şifalı kaplıcalarıyla Kaplıcalar Diyarı adını haketmiştir Doğal güzellikleri,ormanları çamur banyoları, tarihi eserleri maden ve memba suları ile meşhurdur Kaplıcalar ile maden suları dünya çapında üne sahiptir
  Tatil yapmak,dinlenmek,tedavi olmak amacıyla yurt içi ve dışından özellikle Ankara’dan gelen konuklar için yakın olması nedeniyle tercih sebebidir Kızılcahamam’da konaklama tesislerinin yatak kapasitesi yaklaşık 2500 civarındadır.

  Festivalleri, kültürel ve sanatsal programları gezinti yerleri,ormanları piknik alanları, insanının cana yakınlığı,termal tesisleri ve ulaşım kolaylığı ile önemli bir turizm merkezidir

  İlçe ekonomisine büyük katkısı olan kaplıcaların Romatizmal, Dermatolojik, Ortopedik, Nörolojik ve Alerjik bazı hastalıkları tedavi ettiği bilinmektedir • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Türkiyedeki Kaplıcalar Ve Faydaları


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11.03.11, 01:12
 2. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 28.04.10, 20:49
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19.02.10, 00:10
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02.02.10, 00:29
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13.09.09, 18:45

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.