Sponsorlu Bağlantı

1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Türkiyedeki Ovalar ve Yerleri

 1. #1
  Moderator
  Sponsorlu Bağlantı

  Standart Türkiyedeki Ovalar ve Yerleri

  Sponsorlu Bağlantı

  Türkiyedeki Ovalar ve Yerleri

  türkiyedeki ovalar,türkiyedeki ovaların yerleri,türkiyedeki ovalar nerede,türkiyedeki ovaların isimleri,türkiyenin ovaları,türkiyedeki önemli ovalar ve platolar,

  Türkiyedeki ovalar ve yerleri


  Akarsular tarafından derin olarak yarılmamış üzerinde kabarıklar bulunmayan ve eğimi oldukça az olan düzlüklere Ova denir.Bu düzlüklerde akarsular genellikle, salınımlar yaparak yatakları boyunca akarlar Bafra Sakarya Konya Büyük Menderes ovaları gibi ovalar bulundukları yerlere göre ikiye ayrılırlar; çukur ovalar yüksek ovalar..


  Çukur Ovalar

  deniz yüzeyinden olan yüksekliği az ovalara çukur ova denir Çukur ovalar deniz kıyıları boyunca uzanırlarÇukur ovaların denizden yüksekliği en çok 500 m’ye değin olur Çukurova Sakarya Antalya Ege Bölgesi ve Harranovası gibi ovalar birer çukur ovadır.

  Yüksek Ova

  Deniz yüzeyinden olan yüksekliği çok ovalara yüksek ova denir Başka bir deyişle deniz yüzeyinden olan yüksekliği 500 m’den çok ovalar yüksek ova adını alır Bunlar genellikle iç bölgelerde bulunurlar.Konya Doğubeyazıt Muş ovaları gibi ovalar yüksek ovadır.Ovalarda da diğer yeryüzü şekilleri gibi oluşum bakımından çeşitlilik gösterirler Bu özellikler ile dört grupta toplanırlar:

  Aşıntı (Yontulma) Ovaları

  Aşınmalar sonucu oluşmuş ovalardır Dış güçler yontukdüz ve kabarıklıkları aşındırarak bu ovaları oluştururlar.

  Çöküntü Ovaları

  Kırılma olayları sonucu oluşmuş ovalardır Yerkabuğundaki kırılmalardan sonra oluşan çöküntü hendekleri dış güçlerin birikintileri ile dolar ve düzleştirilirse çöküntü ovaları oluşur Batı Anadolu’daki Gediz Bakırçay Küçük ve Büyük Menderes Hatay’ın Amik ovaları gibi.

  Birikinti Ovaları

  Dış güçlerin taşıyıp getirdiği birikintilerle oluşmuş ovalardır Genellikle akarsu biriktirmesi ile oluşurlar Birikinti konileri gibi Akarsular taşıdıkları kum çakıl kil gibi dağınık Maddeleri hızlarının ya azaldığı ya da bittiği yerde biriktirerek bu ovaları doğururlar Buraları genellikle yamaçların eteği akarsuların genişleyen vadi tabanları ve ağızlarına yakın olan bölümleridir.

  Alüvyal Ovalar

  Akarsuların taşıdığı alüvyonların deniz ve göl kıyılarında sığ yerleri de dolduracak biçimde biriktirilmesi ile oluşmuş ovalardır Gel-git genliği az iç denizlere dökülen akarsular taşıdıkları sürüntüleri döküldükleri göl ya da denizin kıyısında biriktirmeğe başlarlar Zamanla bu birikinti kıyının sığ yerlerini de doldurarak geniş düzlükler oluştururlar Böylece oluşan ovalara alüvyal ovalar adı verilir Çukurova Çarşamba ovaları gibi.

  Muş Ovası


  Muş ilindeki vadiler Murat ırmağı ve kollarınca açılmıştır. Bu vadilerin en önemlisi Murat Vadisidir. Muş il alanının yüzde 27.2'sini ovalar oluşturur. En önemlisi Muş, Bulanık, Malazgirt ve Liz Ovalarıdır.


  1- Murat Vadisi

  İl alanının kuzey batısında başlar. Başlangıçta kuzey güney doğrultulu derin bir boğaz biçiminde olan vadi sonra batıya döner. Bulanık ovasına girer. Vadi tavanı Muş ovasında genişler. Ovanın çıkışında yeniden derinleşir. Murat Vadisi Ulukaya Köyünün güneyinde il sınırlarının dışına çıkar.

  2- Muş Ovası

  Türkiye'nin en büyük ovalarından biridir. Alanı yaklaşık 1650 km2'dır. Uzunluğu 80 km, genişliği ise 30 km' yi bulur. Basamaklı bir yapı gösterir. Ovanın güneyini Haçreş Dağları çevirir. Kuzeyde ise Şerafettin Dağları ve bu sıranın uzantıları vardır. Muş ovasının doğu ucunda Nemrut Dağı yer alır. Batı ucunda ise dağlık alanlar vardır. Muş ovası 3. Jeolojik zamanın miyosen dönemi ortalarına kadar bir birikinti iken yer kabuğu hareketleri sonucu bir çöküntü alanına dönüşmüştür. Bu alan sonraki jeolojik dönemlerde yeni alüvyonlarla da örtülerek verimli bir alan durumuna gelmiştir.

  3- Bulanık Ovası

  İlin doğusundadır. Yüzölçümü 525,2 km2'dır. Bu ova Murat ırmağı boyunca uzanan ince bir şerit görünümündedir. Genişliği ancak birkaç km. olan ovanın uzunluğu yaklaşık 20 km. kadardır. Bulanık ovasında genellikle tahıl ve bol miktarda koyun ve sığır yetiştirilmektedir.

  4- Liz Ovası

  Bilican Dağlarının güneyinden başlar Murat Irmağına kadar uzanır. Yüzölçümü 160 km2'dır. Dalgalı bir yapı gösterir. Rakım Murat Irmağına doğru artar. Geniş kesimi mera olan Liz Ovasında tahıl, koyun ve sığır yetiştirilir.

  5- Malazgirt Ovası

  Muş il alanının doğusunda yer alır. Yüzölçümü yaklaşık 450 km2'dir. Murat ırmağı ovanının kuzeybatısında geçer. Malazgirt ovası güneyde Süphan Dağı ve uzantıları ile Van Gölünden ayrılır. Yer yer bu dağlardan inen aKarsularca yarılmış olan ova geniş bir bozkır görünümündedir. • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Türkiyedeki Ovalar ve Yerleri


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Türkiyedeki Mağaralar ve Yerleri
  By mavi_su in forum Türkiyemiz
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06.05.12, 23:28
 2. Türkiyedeki Enerji Kaynakları Ve Yerleri
  By mavi_su in forum Türkiyemiz
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06.05.12, 23:11
 3. Türkiyedeki Dağlar Ve Yerleri
  By mavi_su in forum Türkiyemiz
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06.05.12, 00:48
 4. Türkiye Ovalar Haritası Türkiyedeki Ovalar Haritası
  By Sword_of_HeLL in forum Türkiye Coğrafyası
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 21.11.10, 14:08
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15.02.10, 01:26

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.