Sponsorlu Bağlantı

1 sonuçtan 1 ile 1 arası

Konu: Karadenİz teknİk Ünİversİtesİ

 1. #1
  Mavi Admin
  Sponsorlu Bağlantı

  Karadenİz teknİk Ünİversİtesİ

  Sponsorlu Bağlantı

  KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 20. 05. 1955
  Rektör: Prof. Dr. Türkay Tüdes
  İletişim bilgileri: Karadeniz Teknik Üniversitesi Trabzon
  Tel: 0 462 325 31 63
  İnternet Adresi www.ktu.edu.tr
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 16
  Bölüm: 129
  Enstitü: 3
  YO: 12 (2 yıllık) + 2 (4 yıllık)
  Öğrenci sayısı: 30.002
  Akademik personel: 1365

  Rektör Prof. Dr. Türkay Tüdeş : "KTÜ, Ünye'den Hopa'ya kadar Karadeniz kıyısı boyunca ülkemizin en önemli ve en büyük üniversitelerinden biridir. Üniversitemiz tüm Doğu Karadeniz bölgesine hizmet veriyor. Bu nedenle fakülte ve meslek yüksekokulları çok geniş bir alana yayılmıs durumdadır."
  Tarihçe: Karadeniz Teknik Üniversitesi 1955 yılında kurulan ülkemizin en eski dördüncü üniversitesidir. Üniversitede eğitim öğretime Trabzon Atatürk İlkögretim Okulu'nun ilkokul binasında başlandı. 1966 yılında ise üniversite bugünkü kampüsüne taşındı.
  Doğayı, büyük şehirlerde görmeyi unuttuğumuz yeşili seviyorsanız Karadeniz'i mutlaka görmelisiniz. Yeşille mavinin birleştiği bir üniversitede egitim görmek istiyorsanız iste o zaman da Karadeniz Teknik Üniversitesi'ni seçmelisiniz.
  Egitim ve ögretime 1963 yılında küçük bir ilkokul binasında başlayan Karadeniz Teknik Üniversitesi, bugünkü durumu ile 36 yılda geldiği yeri bütün açıklıgı ile anlatıyor. Doğu Karadeniz Bölgesi'nin en iyi üniversitesi konumundaki Karadeniz Teknik Üniversitesi, yemyeşil kampüsü ve Karadeniz'in hırçın dalgalarını gören manzarasıyla gerçekten görülmeye değer.
  Evet görülmeye değer de, üniversite öğrenimi yapmaya değer mi? Karadeniz Teknik Üniversitesi için "çok iyi" veya "yetersiz" yorumunu yapamayız. Türkiye'deki üniversitelerimizin genel kalitesini düsünerek "orta seviyede" demek en uygunu olur. Karadeniz Teknik Üniversitesi kampüsünün dışında diğer illere de meslek yüksek okullarıyla yayılmıs durumda. Üniversite öğrencilerinin yüzde 60'ı Dogu Karadeniz Bölgesi yerleşim birimlerinden, yüzde 40'ı ise Türkiye'nin diğer yerleşim birimlerinden geliyor. Üniversitede derslere devam zorunluluğu yüzde 70, uygulama ve laboratuvarlara devam zorunluluğu ise yüzde 80 olarak belirtiliyor.
  Üniversiteye kayıt olan yeni ögrencilere ilgili bölüm başkanları tarafından akademik bir danışman atanıyor. Öğrenci mezun olana kadar tüm sorunlarını bu danışmanla birlikte çözüyor. Yeni öğrencilere üniversiteyi ve çevreyi tanıtmak amacıyla derslere başlamadan önce uyum programı uygulanıyor. Bu programda öğrencilerin yeni ortama uyum sağlamaları ve çevreyi tanımaları için gerekli bilgilendirmeler yapılıyor. Çift Anadolu Programı bulunan üniversitede başarılı ögrencilerden not ortalaması 4 üzerinden en az 3.20 olanlar istedikleri takdirde baska bir bölümün de derslerine devam ederek ikinci lisans diploması alabiliyorlar. Not ortalaması 4 üzerinden en az 2.70 olan öğrenciler ise istedikleri takdirde başka bir bölümün de derslerine devam ederek Yandal Sertifikası alabiliyorlar.

  SOSYAL ETKİNLİKLER: Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde öğrencilere ve personele yönelik çesitli etkinlikler düzenleniyor. Folklor, tiyatro, sinema, müzik gruplarının yanısıra çevre, dağcılık gibi kollar öğrencilerin boş vakitlerini değerlendirmelerini sağlıyor.
  Üniversite, spor tesisleri ve spor yapma açısından son derece iyi şartlara sahip. Üniversite merkez Kanuni Kampüsü'nde bir çim ve bir toprak futbol sahası, 3 minyatür futbol sahası, 2 tenis kortu, 2 açık basketbol sahası, 1 voleybol ve 1 kapalı spor salonu ile 1 olimpik açık yüzme havuzu bulunuyor. Tüm öğrenciler ise bu spor alanlarından yararlanabiliyorlar.
  Her yıl 20 Mayıs'ta bir hafta süreyle Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin kurulus yıl dönümü şenlikleri düzenleniyor. Bu hafta içinde fakülte ve bölümler arası spor müsabakaları, müzik, yurtdışı ekiplerinin de katıldığı çeşitli folklor gösterileri yapılıyor. KTÜ'de her yıl eğitim- öğretimin baslamasından itibaren her hafta ülke genelinde vizyonda bulunan bir film bin kişilik salonda gösterime sunuluyor.

  ULAŞIM: Üniversite merkez kampüsü Trabzon- Rize yolu ile havaalanı kenarında bulunuyor. Bu nedenle ulaşım oldukça kolay. Ayrıca Fatih Eğitim Kampüsü de Trabzon- Samsun karayolu üzerinde olup şehir merkezinden dolmuş taksi ve belediye otobüsleriyle ulaşım saglanıyor. Kanuni Kampüsü ile Fatih Kampüsü arasında da düzenli otobüs seferleri yapılıyor.

  BURS: Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde okuyan fakir ve yardıma muhtaç ögrencilere her yıl beslenme ve giyim yardımı yapılıyor. Ayrıca Karadeniz Teknik Üniversitesi Vakfi'ndan fakir ögrencilere para yardımı ve Karadeniz Teknik Üniversitesi'ne birinci tercihten giren öğrencilere de para ödülü veriliyor.

  BARINMA: Kanuni Kampüsü içinde Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı 1 kız ve 3 erkek öğrenci yurdunun toplam kapasitesi 4 bin kişi. Fatih Kampüsü içinde bulunan 3 kız ve 2 erkek öğrenci yurdunun toplam kapasitesi ise 1800 kişi. Ayrıca Trabzon şehir merkezinde de 150 kişilik bir yurt bulunuyor. Ordu, Giresin ve Rize'de 500'er kişilik birer erkek ve kız yurdu bulunuyor.
  Eğer bir gün
  dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa,
  Rabb'ine dönüp "benim büyük bir derdim var" deme!

  Derdine dönüp "BENİM ÇOK BÜYÜK BİR RABB'İM VAR!" de! • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Karadenİz teknİk Ünİversİtesİ


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 31.12.10, 02:40
 2. Orta doĞu teknİk Ünİversİtesİ Hakkında
  By Sword_of_HeLL in forum Üniversitelerimizi Tanıyalım
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 06.02.09, 11:31
 3. İstanbul Teknik Üniversitesi- İstanbul Teknik Üniversitesi Hakkında
  By Sword_of_HeLL in forum Üniversitelerimizi Tanıyalım
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 06.02.09, 09:06
 4. Yildiz teknİk Ünİversİtesİ Hakkında
  By Sword_of_HeLL in forum Üniversitelerimizi Tanıyalım
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05.02.09, 20:13
 5. İstanbul teknİk Ünİversİtesİ Hakkında
  By Sword_of_HeLL in forum Üniversitelerimizi Tanıyalım
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05.02.09, 19:39

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.