Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Kafkas Ünİversİtesİ

 1. #1
  Mavi Admin
  Sponsorlu Bağlantı

  Kafkas Ünİversİtesİ

  Sponsorlu Bağlantı

  KAFKAS ÜNİVERSİTESİ

  KİMLİK KARTI:
  Kuruluşu: 1992
  Rektör: Prof. Dr. Necati Kaya
  İletişim bilgileri: Kafkas Üniversitesi Paşaçayır Mahallesi 36100-Kars
  Tel: 0 474 212 42 24
  İnternet Adresi www.kafkas.edu.tr
  Öğrenim dili: Türkçe
  Türü: Devlet

  AKADEMİK PROFİL:
  Fakülte sayısı: 3
  YO: 3
  MYO: 4
  Akademik personel: 1101

  Rektör Prof. Dr. Necati Kaya: "Sevgili gençler üniversitemizi tercih ettiğinizde huzurlu ve sorunsuz bir üniversite ile kaliteli bir eğitim öğretimi de tercih etmiş olacaksınız. Siz sevgili gençlerin bizlere katılmanızı arzu ediyoruz."
  Tarihçe: 1982 tarihinde Atatürk Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan Veteriner Fakültesi üniversitenin çekirdeğini oluşturuyor. 1992 tarihinde Kafkas Üniversitesi kuruldu ve 1993 tarihinde fiilen hizmete girdi.
  Doğu Anadolu bölgesinde bulunan ve ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanan Kars, üniversitenin kurulmasıyla birlikte yeni bir istihdam kaynağına daha kavuştu. Pek çok ilde olduğu gibi üniversite, Kars'ta da yeni bir görünüm ve ekonomik süreç başlattı. 1992 yılında kurulan Kafkas Üniversitesi, yörede önemli bir istihdam kaynağı oluşturmuş ve artan öğrenci sayısı ile orantılı olarak şehirde canlılık başlamış, yatırım alanları oluşmuş, şehir kısa zamanda şahtiye şehri haline gelerek yeniden yapılanma süreci içine girmiş.
  Kafkas Üniversitesi, sınır boyumuzun Asya'ya açılan tek fikir kalesi ve ilim penceresi olma özelliğini taşıyor. Kuruluş çalışmalarını aşma sıkıntısı çeken üniversite kampüsleşme sürecine girmeye başlıyor. Hemen tüm üniversitelerde olduğu gibi ödenek sorunu olan Kafkas üniversitesi'de alt yapı, bina sorurunu henüz çözümlemiş değil. Kafkas Üniversitesi'nde halen peke çok tesisin yapım inşaatları devam ediyor. 1992 yılında kurulan üniversite kütüphanesi, okuyucu ve teknik hizmetler olarak 10 ünitede öğretim, araştırma ve yayın çalışmalarının gerçekleşmesinde birinci derecede kaynak bulmak ve katkıda bulunmak için gelişimini sürdürüyor. Çeaşitli konu ve branşlarda 4500 kitap, 63 yabancı yayın, 1500 yerel dergi bulunuyor.

  SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER Sosyal ve kültürel etkinlikler açısından Kafkas Üniversitesi öğrencilerinin önünde çok fazla seçenek bulunmuyor. Resim, satranç, müzik ve felsefe kollarında öğrenciler çeşitli faaliyetler gösteriyor. Üniversitede futbol, basketbol, voleybol, kayak, atletizm, kros, güreş alanlarında aktiviteler yapılıyor.

  BARINMA: İlin merkezinde Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlar bulunuyor. Kağızman'da Sağlık- Kültür ve Spor Daire Başkanlığı'na bağlı 80 yataklı bir kız öğrenci yurdu bulunuyor. Artvin ve Sarıkamış'da Kızılay öğrenci yurtları bulunuyor. Iğdır'da ise öğrenciler kendi imkanları ile barınıyorlar.

  BURS: Öğrenciler, Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu, Kredi ve Yurtlar Kurumu gibi resmi kuruluşlar ile Kars- Kafkas Üniversitesi Kalkındırma Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Sabancı Vakfı, Koç Vakfı gibi bazı özel kuruluşlardan da burs alabiliyorlar.

  SAĞLIK: Kafkas Üniversitesi Öğrenci sağlık merkezi ve diş kliniği saat 08 ile 17.00 arası hizmet veriyor. Tedavisi yapılamayan öğrenciler ve personel Kars Devlet Hastanesi veya il dışı sağlık kuruluşlarına sevk ediliyor. Sağlık Merkezi ve diş kliniğinde 1 uzman doktor, 1 diş hekimi, 4 hemşire ve 2 hizmetli bulunuyor.
  Eğer bir gün
  dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa,
  Rabb'ine dönüp "benim büyük bir derdim var" deme!

  Derdine dönüp "BENİM ÇOK BÜYÜK BİR RABB'İM VAR!" de! 2. #2
  Mavi Admin

  Cevap: Kafkas Ünİversİtesİ

  KAFKAS ÜNİVERSİTESİ

  Kafkas Üniversitesi, 11 Temmuz 1992 tarihinde 3837 sayılı yasayla Kars'ta kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir.

  Kafkas Üniversitesi'nde 6 Fakülte, 3 Yüksekokul, 5 Meslek Yüksekokulu ve Konservatuvar bulunmaktadır.

  KAFKAS ÜNiVERSiTESi

  Kuruluş Tarihi: 11Temmuz 1992

  Rektörün Adı ve Soyadı: Prof.Dr. Abamüslüm GÜVEN

  Adres: Kafkas Üniversitesi Rektörlüğü Kampüsü 36100 Paşaçayırı /KARS

  Tel numaraları: (474) - 242 68 01 - 242 68 02 - 242 68 03

  Fax numaraları: 474 242 68 47

  Web adresi:
  www.kafkas.edu.tr.

  Resmi Olmayan Öğrenci Sitesi:
  www.kafkasuniversitesi.com

  E-mail adresi: kafkas@kafkas.edu.tr.

  Kafkas Üniversitesi Fakülteler Yüksekokullar Meslek Yüksekokulları Konservatuvar Sayısı 6 (Altı) 3 (Üç) 5 (Beş) 1 (Bir) Bölüm Sayısı 23 (Yirmi üç) 5 (Beş) 63 (Altmış üç) 3 (Üç)

  TANITIM VE TARİHÇE: Kafkas Üniversitesi 11 Temmuz 1992 tarihinde 3837 sayılı yasayla kurulmuştur. 1992 Kasım ayında Kurucu Rektörü atanarak faaliyetlerine başlayan Üniversitemiz, kurulduğu tarihte Atatürk Üniversitesinden devredilen bir fakülte ve tek programlı bir meslek yüksekokulu ile 245 öğrenci ve 40 öğretim elemanına sahipti. Bugün ise Kafkas Üniversitesi bir bölge üniversitesi olma yolunda hızlı ve emin adımlarla yürüyen, geleceğe güvenle ve umutla bakan bir konumda yer almaktadır.

  Kafkas Üniversitesi, faaliyetlerinde anayasamızın ve Yükseköğretim Yasası'nın temel ilke ve amaçlarını esas alır. Dolayısıyla ülkemizin bölünmez bütünlüğü, Atatürk İlke ve İnkılapları, Atatürk milliyetçiliği, laiklik, demokrasiye bağlılık, halk eşitliği konularının ödün vermez savunucusudur.

  BARINMA OLANAKLARI: Öğrencilerimizin barınmaları ilimizdeki Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne ait Kars Yurt-Kur Müdürlüğü'nce karşılanmaktadır. Kağızman Meslek Yüksekokulu kız öğrencilerimizin barınma ihtiyaçları Kars Valiliği Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından tahsil edilen binada belli bir ücret karşılığında Başkanlığımızca giderilmektedir. Diğer Fakülte ve Yüksekokullarımızdaki öğrencilerimizin barınma ihtiyaçları özel yurtlar ile kiralık ev tutarak karşılamaktadır. Üniversitemizin yurt bulunmayan Fakülte ve Yüksekokullardaki öğrencilerimizin barınmaları için Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne gerekli taleplerimiz yapılmıştır. Gelecek yıllarda bu sorununda ortadan kalkacağına Üniversite olarak inancımız tamdır. Ayrıca ilimizde özel yurtlarda faaliyet göstermektedir.

  BESLENME OLANAKLARI: Üniversitemiz öğrencilerinin beslenme ihtiyaçları Üniversitemiz öğrenci yemekhanelerinde ve yemekhanesi bulunmayan Fakülte ve Yüksekokullarımızda ihale yoluyla sağlanmaktadır. Kars Merkez'de bulunan öğrenci yemekhanelerinde personel sıkıntısı sebebiyle ihale yoluyla özel şirket tarafından yemek çıkarılmaya başlanarak öğrencilerimize yönelik hizmet verilmeye çalışılmaktadır. Artvin'de bulunan öğrenci yemekhanelerinde Üniversitemiz imkanlarıyla öğrenci ve personellerimize yönelik öğlen yemeği çıkarılmaktadır.. Kağızman, Iğdır, Sarıkamış ve Ardahan'da ise Üniversitemize ait öğrenci yemekhanesi bulunmamasından dolayı beslenme ihtiyaçları ihale yoluyla lokantalardan sağlanmaktadır.

  Üniversitemizce sağlanan bu beslenme ihtiyaçlarının parasal olarak % 60'a yakını Sağlık- Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Öğrenci Sosyal Hizmetler Saymanlığı Bütçesinden karşılanarak öğrencilerimize çok ucuz maliyette yemek verilmektedir. Ayrıca Fakülte ve Yüksekokullarımızın Yönetim Kurulları tarafından belirlenen fakir öğrencilerimize Üniversitemizce ücretsiz yemek yardımında bulunulmaktadır.

  SAĞLIK HİZMETLERİ: Öğrencilerimizin hastalık ve tedavilerinin takibi hususunda özel önem gerekmektedir. 657 sayılı Devlet Memurları Tedavi Yardım yönetmeliği ile memurlara Devletçe yapılan sağlık giderleri ailesi herhangi bir sosyal kuruluştan faydalanmayan öğrencilerimiz ile 25 yaşını doldurmuş erkek öğrencilerimizin tedavi giderleri karşılanmaktadır.

  BURS OLANAKLARI: Öğrenci Sosyal Hizmetler Saymanlığı bütçesinin ilgili tertibinden maddi durumu iyi olmayan öğrencilere para yardımında bulunulmuştur. Bu yardımlar önümüzdeki yıllarda da bütçemiz imkanları dahilinde devam edecektir.

  TEKNOLOJİK OLANAKLAR: Kafkas Üniversitesinin bütün birimlerinde öğrencilerin ve araştırıcıların branşları ile ilgili eğitim öğretiminde araştırma olanaklarını arttırmak amacıyla laboratuarlar mevcuttur. Ayrıca Üniversitemizin tüm birimlerinde bilgisayar, ders programına uygun olarak öğretilmekte bu amaçla da her birimde bilgisayar derslikleri bulunmaktadır, Üniversitenin bütün birimlerinde internet bağlantısı vardır.

  SOSYAL VE KÜLTÜREL OLANAKLAR: Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığınca öğrencilerimize yönelik olarak Sosyal, Kültürel ve Sportif faaliyetler düzenlenmektedir. Bu faaliyetler çerçevesinde 5 bine yakın öğrencimizin taraftar ve sporcu olarak katılımıyla voleybol, masa tenisi, satranç, kros, güreş, halk oyunları, kayak, boks, tiyatro, resim, müzik, fotoğrafçılık vb. dallarda çeşitli etkinlikler düzenlenmesi planlanmaktadır.

  Üniversite Sporları Federasyonunun üniversiteler arası müsabakalara üniversitemiz öğrencilerinin katılımları imkanlar dahilinde gerçekleştirilerek müsabakalara katılımlar sağlanmıştır.

  Sosyal, Kültürel ve Sportif faaliyetler için Üniversitemiz öğrencilerinin talepleri de göz önüne alınarak öğrencilerimiz tarafından düzenlenmek istenilen tanışma çayları, geziler, mezuniyet baloları vb. etkinliklerde öğrencilerimize bütün imkanlar sağlanarak gerektiğinde araç, malzeme ve yer tahsis edilerek gerekli katkıda bulunulmaktadır. İdaremize maddi imkansızlıklar sebebiyle müracaat eden öğrencilerimize Valilik, Üniversitemiz vakfı, personellerimiz ve Kars Halkı aracılığıyla imkanlar doğrultusunda maddi yardımlarda yapılmaktadır.

  Üniversitemizde öğrencilerimize yönelik olarak çok kısa zaman aralıklarıyla bilgilendirici paneller ve konferanslar düzenlenmektedir
  Eğer bir gün
  dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa,
  Rabb'ine dönüp "benim büyük bir derdim var" deme!

  Derdine dönüp "BENİM ÇOK BÜYÜK BİR RABB'İM VAR!" de!

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Kafkas Ünİversİtesİ


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Kafkas İslam Ordusu
  By Süper Çerkez in forum Forum Kuralları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03.02.12, 17:14
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02.01.11, 00:58
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 31.12.10, 02:23
 4. G.Saray'da Kafkas sesleri !
  By JeLiBony in forum Galatasaray
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 17.06.10, 23:59
 5. Tolunay Kafkas (Tolunay Kafkas Kimdir? - Tolunay Kafkas Hakkında)
  By MaqiwoL in forum Türkiye'den Biyografiler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 20.01.09, 21:36

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.