Sponsorlu Bağlantı

+ Cevap Ver
6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: Sabanci Ünİversİtesİ Hakkında

 1. #1
  Mavi Admin
  Sponsorlu Bağlantı

  Yeni Sabanci Ünİversİtesİ Hakkında

  Sponsorlu Bağlantı

  SABANCI ÜNİVERSİTESİ
  KİMLİK KARTI:

  Kuruluşu: 1999
  Rektör: Prof. Dr. A. Tosun Terzioğlu
  İletişim bilgileri: Sabancı Üniversitesi Karaköy İletişim Merkezi- İstanbul
  Tel: 0 212 292 49 39
  Faks: 0 212 252 32 93
  Öğrenim dili: İngilizce
  Türü: Vakıf

  AKADEMİK PROFİL:  Rektör Prof. Dr. Tosun Terzioğlu: "Üniversitemiz daha başlangıcından itibaren bir dünya üniversitesi olma hedefiyle yola çıktı. Öğrenim sistemimize programlarımızla öğrencilerimizin birden fazla alana hakim birden fazla yabancı dil konuşan, uygulamalı bir öğrenimden geçmiş , kendine güvenen bireyler olarak çalışma hayatının daha ilk yıllarında en iyiler arasında yerlerini almalarını sağlamış olacağız"

  Sabancı Üniversitesi eğitim öğretim yılına 4 ekim 1999 yılında başlayacak. Hacı Ömer Sabancı Vakfı tarafından kurulan sabancı Üniversitesi'nin felsefesini "birlikte yaratmak ve geliştirmek" oluşturuyor. sabancı Üniversitesi İstanbul'a 40 km. uzaklıkta Tuzla'da bulunuyor.
  Sabancı Üniversitesi'nde başarılı her öğrenciye burs verileceği belirtiliyor. Başarının değerlendirilmesinde ve burs dağıtımında ilk yıl ÖSS puanı esas alınacak. Sabancı Üniversitesi'nde başarı derecesine göre 5 ayrı kategoride burs verilecek. Onur bursu, başarı bursu, takdir bursu, teşvik bursu, çalışma bursu adı altında öğrenciler burs alabilecekler.
  Sabancı Üniversitesi'ne kayıt yaptıran bütün öğrenciler İngilizce yeterlilik sınavına katılacaklar. Sınavı aşamayan öğrenciler hazırlık sınıfına devam edecekler. Öğrencilerin bilimsel temellerin yanısıra analitik becerilerini de geliştirerek, bağımsız araştırmacı formasyonunu kazanmalarını sağlayacak olan akademik program esas olarak İngilizce ve Türkçe üzerinden sürdürülen bir öğrenimin yanısıra öğrencilere üçüncü bir dilde yetkinleşme olanağı da sağlanacak.
  Öğrencilerin büyük çoğunluğuna Sabancı Üniversitesi kampüsündeki yurtlarda barınma olanağı sağlanacak. 200 öğrenciyi barındıracak kapasitede yurt tamamlanması hedefleniyor.

  Konu Sword_of_HeLL tarafından (06.02.09 Saat 11:33 ) değiştirilmiştir.
  Eğer bir gün
  dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa,
  Rabb'ine dönüp "benim büyük bir derdim var" deme!

  Derdine dönüp "BENİM ÇOK BÜYÜK BİR RABB'İM VAR!" de! 2. #2
  Mavi Admin

  Yeni Cevap: Sabanci Ünİversİtesİ

  Sabancı Üniversitesi  Sloganı Birlikte Yaratmak ve Geliştirmek
  Kuruluş yılı 1994 Eğitim dili İngilizce
  Türü Vakıf Üniversitesi
  Rektörü Prof. Dr. Tosun Terzioğlu
  Öğrenci sayısı 3290 Akademik
  Personel 321 Yeri İstanbul, Türkiye

  Sabancı Üniversitesi İstanbul, Türkiye'de yerleşik özel bir araştırma kurumudur. 1994 yılında Hacı Ömer Sabancı Vakfı önderliğinde Sabancı topluluğu tarafından kurulmuştur.

  Sabancı Üniversitesi Türkiye'de liberal bilimler tarzı eğitim veren tek yüksek öğretim kurumudur. Bu sistem altında tüm öğrenciler ilk sene bir çekirdek ders grubuna tabi tutulmakta, ikinci sınıfta belirli bir bölüme odaklandıktan sonra, ikinci sınıftaki deneyimlerinin sonucunda üçüncü sınıfta bölümlerini seçebilmektedirler.
  Sabancı Üniversitesi eğitimdeki yaklaşımından, akademik özgürlük bildirgesini kabul etmesinden, ve tartışmalı öğretim görevlilerine ev sahipliği yapmasından dolayı pek çok kişi tarafından beğenilmiş veya eleştirilmiştir.
  Geçmiş


  Sabancı Üniversitesi'nden Panaromik bir görüntü.  Sabancı Üniversitesinin kurulum süreci, yükseköğretim kurumlarının kurulup işletilmesi hakkının özel vakıflara da tanınmasıyla beraber başladı. Sabancı Topluluğu, Hacı Ömer Sabancı Vakfı önderliğinde, Sabancı Üniversitesi'nin kuruluş kararını 1994 yılında aldı. Ağustos 1995'te, 22 değişik ülkeden, çeşitli üniversite, bilim merkezi ve disiplinlere mensup 50'nin üzerinde bilim adamı, araştırmacı, öğrenci ve işadamı İstanbul'da düzenlenen arama konferansında biraraya geldi. Konferans salonunda, kurulacak üniversitesinin felsefesinin "Birlikte yaratmak ve geliştirmek" olması kararlaştırıldı. Bu konferansı, öğrenci eğilimleri araştırmaları ile desteklenen tasarım komitelerinin çalışmaları ve oluşan akademik programlar izledi. Sabancı Üniversitesi'nin kuruluşuna izin veren kanun, 5 Haziran 1996 tarihinde yasalaştıktan sonra, 31 Temmuz 1997'de Üniversite kampusunun temeli atıldı. Üniversite, Ekim 1999'da ilk öğrencilerini karşılayarak öğretime başladı.


  Eğitim  Gözlem Kulesi  Sabancı Üniversitesi tasarımı bakımından diğer üniversitelerle tamamen farklılık gösterir. Kuruluş ilkeleri doğrultusunda öğrencilerinin interdisipliner bir eğitim görmeleri amaçlanmış, okulun akademik yapısıda buna göre tasarlanmıştır. Sabancı Universitesi 4 fakülteden oluşmaktadır. Bunlar;


  Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi ve dahilinde Istanbul Politikalar Merkezi

  Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi
  Yönetim Bilimleri Fakültesi
  Diller Okulu'dur

  Lisans


  Diğer üniversitelerin aksine Sabancı Üniversitesi'nde okumak isteyen öğrenciler, okumak istedikleri programı değil, sadece Sabancı Üniversitesi ismini yazarak giriş yaparlar. Bu doğrultuda Sabancı Üniversitesine giriş lise diplomasının yapısına göre üç farklı puan grubuna göre yapılmaktadır. Sabancı Üniversitesine giriş yapan öğrenciler bundan sonra tek bir havuzdan okumak istedikleri konsantrasyonlara dağılırlar.


  Temel Geliştirme Programı


  Temel Geliştirme Programı Temel Geliştirme Yılı (TGY) ve Üniversite Dersleri'nden oluşmaktadır. Sabancı Üniversitesi'ne ÖSS üzerinden giriş yapan tüm öğrenciler İngilizce Dil Ölçme Sınavı (ELAE)'na girerler. Bu sınavda yeterli başarıyı sağlayamayan öğrenciler yoğun İngilizce ve Türkçe derslerinden oluşan Temel Geliştirme Yılına devam ederler. İngilizce Dil Ölçme Sınavı'nda başarılı olan öğrenciler ise birinci sınıfa başlarlar. Birinci sınıfta tüm öğrenciler çekirdek programa tabi tutulurlar. Bu doğrultuda girdiği fakülte'den bağımsız olarak bütün öğrenciler, lisans programının birinci sınıfında, iki dönem boyunca,


  Siyasi ve Politik Bilimler

  Modern Türkiye'nin Tarihi
  Türk Dili ve Edebiyatı
  Doğa Bilimleri
  Matematik
  İngilizce

  derslerini alır.


  Diploma Programı Seçimi


  Üniversitenin ikinci senesinde öğrenciler okumayı planladıkları bölüme giriş derslerini alırlar. Örneğin Endüstri Mühendisliği okumayı planlayan, fakat Ekonomi ve/veya Bilgisayar Mühendisliğinde aklı kalan bir öğrencinin ikinci sınıf ilk dönemde alacağı dersler şöyle sıralanabilir;


  Endüstri Mühendisliğine giriş

  Lineer Cebir
  İstatistiğe giriş
  Mikroekonomiye giriş
  Oyun Teorisine giriş
  Bilgisayar Mühendisliğine giriş

  Böylece ikinci senenin ilk döneminin sonunda öğrenci okumayı planladığı üç bölümede giriş yapmış olacak, bu derslerdeki deneyimleri doğrultusunda çok daha doğru bir karar verecektir. Bilgisayar Mühendisliğine karar vermesi durumunda, ileri derece Bilgisayar Mühendisliği dersleri, Ekonomiye karar vermesi durumunda ise ileri Ekonomi dersleri almaya karar verecektir.

  Öğrenci ikinci sınıfın sonunda bir diploma programı bildirmek zorundadır. Fakat bu diploma programı mezuniyetten önce tekrar değiştirilebilir. Ayrıca tam olarak bir programa karar verememiş öğrenci diploma programi gerekliliklerini yerine getirdikten sonra istediği şekilde diğer branşlardanda ders alabilmektedir. Örneğin yukarıda bahsettiğimiz öğrenci, diploma programını Endüstri Mühendisliği olarak seçtikten sonra tüm seçmeli derslerini Bilgisayar Mühendisliği ders grubundan alabilmektedir. Böylece hem öğrencinin verebileceği en sağlıklı kararı verebilmesi sağlandığı gibi, ayrıca interdisipliner anlayış doğrultusunda farklı alanlar seçen öğrenciler bu alana katkıda bulunacak şekilde diğer alanlardanda faydalanmaktadırlar.


  Sabancı Üniversitesi Bilgi Merkezi
  Diploma Programları


  Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi

  Ekonomi
  Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı
  Kültürel Çalışmalar
  Toplumsal ve Siyasi Bilimler
  Yönetim Bilimleri

  Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi

  Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği
  Biyoloji Bilimleri ve Biyomühendislik
  Malzeme Bilimi ve Mühendisliği
  Mekatronik Mühendisliği
  Elektronik Mühendisliği
  Üretim Sistemleri (Endüstri) Mühendisliği

  Yerleşke  Sabancı Üniversitesi yerleşim planı.  Sabancı Üniversitesi'nin ana kampüsü, İstanbul'un 15km doğusunda, Tuzla'da yer almaktadır. Cannon grup tarafından tasarlanan kampüsün yapımına 1998 de başlanmış, 1999 da inşaatı tamamlanmıştır. 2007 yılında tamamlanan yurtlarla öğrencilerin %90'ından fazlasının yurtlarda kalması planlanmış, İstanbul sınırları içinde kendi komünitesi olan bir yerleşke üniversitesi tasarlanmıştır. 1,353,000 m² alanı kaplayan yerleşke üç bölümden oluşmaktadır. Yerleşkenin en üst tarafında yurtlar, sağlık merkezi, posta merkezi ve fakülte üyelerinin lojmanları bulunmaktadır. Kampüsün ortasında ters bir U şeklinde fakülteler, rektörlük ve üniversite merkezi konuşlandırılmıştır. Kampüsün sol altında ise spor salonu, gösteri merkezi, futbol sahasi, göl ve koşu pisti yer almaktadır.


  Gösteri Merkezi


  SGM, Sabancı Üniversitesi kampüsünde bulunan bir gösteri sanatları merkezidir. Başta Anadolu Yakası olmak üzere, İstanbul'un kültürel yaşamına olumlu katkılarda bulunmayı, üniversite öğrenci ve çalışanlarının yanısıra çevredeki sanat severlere kültür - sanat hizmeti sunmayı amaçlamaktadır. SGM düzenli olarak ünlü sanatçılara, orkestralara ve oyunculara ev sahipliği yapmaktadır.

  SGM'deki güncel etkinliklere buradan ulaşılabilir.

  Sakıp Sabancı Müzesi


  Ana madde: Sakıp Sabancı Müzesi Sakıp Sabancı Müzesi, Emirgan Atlı Köşk'te konuşlanmış, Sabancı Üniversitesi'nin bünyesinde yer alan bir müze/eğitim kurumudur. Bu çerçevede müze'de çeşitli düzeyde eğitim programları yapılmakta, ayrıca hafta sonları müzik etkinliklerine de yer verilmekte, sürekli ve geçici sergiler yapılmaktadır.

  Sakıp Sabancı müzesi yakın zamanda ev sahipliği yaptığı Picasso ve Rodin sergileri ile basında yer almıştır.

  Öğrenciler ve Yaşam  Öğrenci Profili


  Sabancı Üniversitesi'nin yıllık kontenjanı 650 kişidir. Bu sayının %1.7 si ilk 100'den, %11.8'i ilk 1000'den ve %23.1'i ilk 3000'den gelmektedir. Başka bir deyişle ÖSS'de ilk 100'e giren öğrencilerden 12 si Sabancı Üniversitesi'ni seçmektedir. Ayrıca 650 kişilik kontenanın yaklaşık %37i girişten burs almaktadır. Tüm okul nüfüsunun yaklaşık %47 si gerek sonradan edinilen başarı bursu, gerek eğitim süresince başvurulabilen ihtiyaç bursu olmak üzere bir tür maddi yardım almaktadır. Sabancı Üniversitesi öğrencileri Türkiye'nin 67 farklı şehrinden gelmektedir.


  Öğrenci Kulüp ve Etkinlikleri  Müzikus


  Ana madde: Müzikus Sabancı Üniversitesi'nin ilk öğrenci kulüplerinden biri olan Müzikus 1999 yılında kurulmuştur. Kurulduğu günden beri aktif yönetim kuruluyla ve kulübü destekleyen yüksek sayıdaki üyeleriyle müzikle ilgili her alanda faaliyet göstermektedir. Kulüpler arası en yüksek bütçeye sahip kulüp,okulda eksik olan müzik eğitimi gibi açıkları kapamakla beraber öğrencilere ve çalışanlara müzikal anlamda eğlence imkanı sunmaktadır.


  SUŞenlik


  SUŞenlik, her sene Mayıs ayında düzenlenen Sabancı Üniversitesi bahar şenliğidir. Bu sene yedincisi gerçekleştirilen SUŞenlik 26 Mayıs 2007 tarihinde yapılmış olup, Gogol Bordello, Brainstorm ve Nil Karaibrahimgil gibi ünlü isimler sahne almıştır.  Mezunlar


  Sabancı Üniversitesi, 2000 yılından bugüne kadar (30 Eylül 2006), 885'i lisans olmak üzere toplam 1532 mezun vermiştir. Üniversitenin bugüne kadar verdiği mezunların %49'u profesyonel iş hayatına geçmişken, %33'ü ise eğitimlerini lisansüstü düzeyde sürdürmeyi tercih etmiştir.

  Lisansüstü eğitim yapan öğrenciler Berkeley, Brown, Caltech, Carnegie Mellon, Cambridge, Chicago, Columbia, Dartmouth, Harvard, Heidelberg, Kellogg, LSE, MIT, Oxford, Princeton, Yale gibi okullarda eğitimlerine devam etmektedirler. Sabancı Üniversitesi mezunlarından bir bölümü ise girişimci olmayı hedefleyerek, yurtiçinde ve yurtdışında Bilgi Teknolojileri, Yazılım, Proje, Gelişmiş Malzemeler ve Danışmanlık gibi alanlarda kendi işlerini kurmuşlardır. Mezunların çalışmakta olduğu kuruluşlar arasında; Alcatel, Beko, Beymen, Bosch, Coca Cola, Eczacıbaşı Holding, Zorlu Holding, Sabancı Holding ve bünyesindeki çeşitli firmalar ile Ernst&Young, L’Oreal, Mercedes Türk, PricewaterhouseCoopers, Pepsi, Procter&Gamble, Schwarzkopf & Henkel, Siemens, Turkcell, Unilever gibi uluslararası şirketler bulunmaktadır.

  Ünlü akademisyenler  Prof. Dr. Tosun Terzioğlu


  Ahmet Alkan, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı

  Albert Kohen Erkip, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı
  Ali Alpar
  Cemil Koçak
  Cihan Saçlıoğlu
  Erdal İnönü, TÜBİTAK'ın kurucusu
  Halil Berktay
  Hasan Bülent Kahraman
  İbrahim Al-Marashi
  Halil Mete Soner
  Şerif Mardin
  Tosun Terzioğlu, Rektör
  William Hale
  Eğer bir gün
  dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa,
  Rabb'ine dönüp "benim büyük bir derdim var" deme!

  Derdine dönüp "BENİM ÇOK BÜYÜK BİR RABB'İM VAR!" de!

 3. #3
  Mavi Admin

  Cevap: Sabanci Ünİversİtesİ Hakkında


  Eğer bir gün
  dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa,
  Rabb'ine dönüp "benim büyük bir derdim var" deme!

  Derdine dönüp "BENİM ÇOK BÜYÜK BİR RABB'İM VAR!" de!

 4. #4
  Mavi Admin

  Cevap: Sabanci Ünİversİtesİ Hakkında


  Eğer bir gün
  dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa,
  Rabb'ine dönüp "benim büyük bir derdim var" deme!

  Derdine dönüp "BENİM ÇOK BÜYÜK BİR RABB'İM VAR!" de!

 5. #5
  Mavi Admin

  Cevap: Sabanci Ünİversİtesİ Hakkında

  Sabanci Ünİversİtesİ

  Eğer bir gün
  dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa,
  Rabb'ine dönüp "benim büyük bir derdim var" deme!

  Derdine dönüp "BENİM ÇOK BÜYÜK BİR RABB'İM VAR!" de!

 6. #6
  AdministratoR

  Yeni Cevap: Sabanci Ünİversİtesİ Hakkında • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Sabanci Ünİversİtesİ Hakkında


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02.01.11, 02:12
 2. Ege Üniversİtesi, Ege Üniversİtesi Hakkında ( Ege Üniversİtesi )
  By Sword_of_HeLL in forum Üniversitelerimizi Tanıyalım
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 19.10.10, 19:01
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28.03.09, 21:15
 4. Koç Üniversitesi, Koç Üniversitesi Hakkında ( Koç Üniversitesi )
  By Sword_of_HeLL in forum Üniversitelerimizi Tanıyalım
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05.02.09, 20:10
 5. Sakıp Sabancı (Sakıp Sabancı Kimdir? - Sakıp Sabancı Hakkında)
  By MaqiwoL in forum Türkiye'den Biyografiler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 12.01.09, 22:37

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.