Sponsorlu Bağlantı

2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Abant İzzet Baysal Üniversitesi-Abant İzzet Baysal Üniversitesi Hakkında

 1. #1
  Mavi Admin
  Sponsorlu Bağlantı

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi-Abant İzzet Baysal Üniversitesi Hakkında

  Sponsorlu Bağlantı

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi-Abant İzzet Baysal Üniversitesi Hakkında

  ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ hakkinda
  TARİHÇEMİZ  Türkiye'nin iki metropolü olan Ankara ve İstanbul şehirlerinin arasında doğal güzelliklerle çevrili ülkemizin en seçkin üniversitelerinden biri olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi eğitim ve öğretim alanında da en ön sıralarda yerini almaktadır. 3 Temmuz 1992 'de kurulan üniversitemizde bugün, 8 fakülte, 3 enstitü, 5 yüksekokul, 6 meslek yüksekokulu ve 4 araştırma merkezi bulunmaktadır. Bu birimlerde 900 öğretim elemanı 18200 öğrenciye kaliteli ve çağdaş eğitim vermenin gururunu yaşamaktadır. Üniversitemizin birimleri, Bolu'dan Düzce'ye, Akçakoca'dan Gerede'ye ve Mengen'den Mudurnu'ya kadar çok geniş bir alana yayılmıştır. Bolu'ya 8 km uzaklıktaki merkez İzzet Baysal Kampüsü benzersiz bir doğa güzelliğinin içinde yer almaktadır.
  Bilim üretmek, eğitim yapmak ve bulunduğu yöreyi aydınlatmak hedefiyle yola çıkan Abant İzzet Baysal Üniversitesi, bu üç temel görevini yerine getirirken, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün “çagdas uygarlık düzeyinin üzerine çıkma” direktifini gerçekleştirmeyi ana hedefi olarak görür. Bir devlet üniversitesi olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Türkiye'nin en büyük hayırseverlerinden biri olan İzzet Baysal'ın 70 trilyon liralık (yaklaşık 42 milyon dolar) tesis ve donanım yatırımı ile kısa sürede mükemmel bir fiziki yapı ve üstün bir teknolojik donanıma ulaşmıştır.
  Üniversitemiz, bilimsel gelişme ve teknolojileri takip edebilecek, uluslararası rekabet gücüne sahip bir araştırma ortamı hazırlamayı öncelikli görevleri arasında kabul etmekte ve 21. yüzyıl Türkiye'sine çağdaş, nitelikli bir insan profili sunmayı hedeflemektedir.Bu yolda Abant İzzet Baysal Üniversitesi, kurulduğu günden bu yana büyük bir mesafe katetmiş ve Türkiye'nin en hızlı gelişen üniversitesi konumuna gelmiştir.
  Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Ülkemizdeki devlet ve vakıf üniversitelerinin yanında Vakıf destekli devlet üniversitesi olarak üçüncü bir model oluşturmaktadır. Devletimizin imkanlarına ek olarak İzzet Baysal Vakfı'nın yatırımlarıyla da, kısa sürede mükemmel bir fiziki yapı ve üstün teknolojik donanıma ulasan üniversitemiz, öğrencilerine çağdaş ve gelişmiş bir akademik ortam sunmaktadır . Ayrıca, İzzet Baysal Vakfı basarili öğrencilere burs desteği de sağlamaktadır.

  EĞİTİM-ÖĞRETİM OLANAKLARI
  DİL-MER (Dil Eğitimi Merkezi)


  Bu merkez, öğrenci ve çalışanlarının yabancı dil düzeylerini geliştirmek, dil eğitim-öğretimi, araştırma ve uygulama yapmak amacıyla kurulmuştur. Fakülte ve yüksekokulların zorunlu, seçmeli ve mesleki yabancı dil dersleri, DİLMER tarafından yürütülmektedir.

  SÜRYEM (Sürekli ve Yaygın Eğitim Merkezi)

  Akademik çalışmalar dışındaki her türlü eğitim ve öğretim etkinliğini yapmakla yükümlüdür. Açtığı kurslarla üniversite elemanlarına, öğrencilere ve halka yönelik örgün eğitim etkinlikleri içerisinde yer alır.
  ARAŞTIRMA UYGULAMA MERKEZLERİ
  ABAM (AİBÜ Bitki Araştırma ve Uygulama Merkezi)
  Rektörlüğe bağlı olarak çalışmalarını sürdüren ABAM, bitki taksonomisi ve/veya bitki örtüsü (flora/vejetasyon) ile ilgili çalışmalar, araştırmalar, uygulamalar yapan, bu alanlarda yurtiçi ve yurtdışı kurumlarla, hizmetin gerektirdiği her yerde bilime ve teknolojiye dönük etkinliklerde bulunan bir kuruluştur.
  İzzet Baysal Araştırma ve Uygulama Hastanesi
  İzzet Baysal Vakfı tarafından yaptırılarak Üniversitemize armağan edilen 255 yataklı hastane, 2003 yılında hizmete açıldı.

  BİLİŞİM

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin öncelikli ilkesi, çağın gelişen bilgi teknolojisinden araştırma ve eğitim amacıyla en üst düzeyde faydalanmaktır. Bu amaçla en son yenilikler takip edilmekte ve öğrencilere sunulmaktadır.
  Bütün fakülte ve yüksekokullarda 1500'den fazla kişisel bilgisayar, her kampustaki laboratuarlarda öğrencilerin kullanımına açıktır. 1995 yılından bu yana Üniversitemizin bütün kampuslarında internet bağlantısı mevcuttur. Öğrencilerin ders kayıtlarından not takibine kadar bütün işlemler bilgisayar ortamında yapılmaktadır.

  KÜTÜPHANE

  İzzet Baysal Kampusu'nda 3600 metrekarelik kullanım alanlı binada hizmet vermekte olan kütüphanede 40 binden fazla kitap bulunmaktadır. 448 ciltli ve abonesi devam eden 82 adet süreli yayın, 206 adet yüksek lisans tezi ve ayrıca görsel işitsel materyallerden oluşan koleksiyonuyla Merkez Kütüphanesi kendisine bağlı şube kütüphanelerinin işleyişini de organize ederek öğretim elemanları, öğrenci ve idari personeline hizmet vermektedir. Kütüphanede bulunan 10 terminalli bir bilgisayar sistemi aracılığıyla kütüphane içinden ve dışından yayın taraması yapmak mümkündür. Kütüphane bünyesinde abone olunan veri tabanları (Elsevier Science Direct, Ebscohost Academic Search Elite, Proquest Academic Research Library) ve 8 CD ROM aracılığı ile araştırmacılar ve öğrenciler, konuları ile ilgili araştırma ve taramalar yapabilmektedir. Merkez Kütüphanede yayınlar AACR2'ye kataloglanıp DDC'ye göre sınıflandırılıp MARC formatında bilgisayar ortamına aktarılmaktadır.
  İzzet Baysal Kampusu'ndaki merkez kütüphanenin yanı sıra diğer fakülte ve yüksekokullarda bulunan kütüphaneler de 5 bini aşkın kitapla hizmet vermektedir. Öğrencilerimiz Üniversite kütüphanesinden hafta sonları da yararlanabilmektedir.

  LABORATUARLAR


  Üniversitemizin teknik bölümlerinde teknolojinin son versiyonlarıyla donatılmış laboratuarlar ve atölyeler mevcuttur. İzzet Baysal Kampusu'nda bulunan Fen Laboratuarları bloğundaki 33 laboratuarda ders ve araştırma yapılmaktadır. Diğer bölümlerde de eğitim ve araştırmaya yönelik yeteri sayıda laboratuar bulunmaktadır. Üniversitemizin laboratuarları, İzzet Baysal Vakfı'nın da desteğiyle çağın teknolojisine uygun bir donanıma sahiptir.

  ÖĞRENCİ DESTEK HİZMETLERİ
  SAĞLIK HİZMETLERİ


  İzzet Baysal Kampusu'nda bulunan Sağlık Merkezi, her gün 24 saat nöbetçi sağlık personeli ile görev yapmaktadır. Tam donanımlı bir ambulans da öğrenci ve personele hizmet vermektedir. Öğrencilerimiz ayrıca Üniversitemiz bünyesinde bulunan Araştırma ve Uygulama Hastaneleri'nden de yararlanabilmektedir.
  Bolu'da İzzet Baysal Vakfı tarafından yaptırılan Araştırma ve Uygulama Hastanesi 255 yatak kapasitelidir. Bu tam donanımlı hastanede her türlü poliklinik hizmetleri verilmektedir.

  BESLENME

  Üniversitemizin bütün kampuslarında düzenli olarak öğle yemeği servisi yapılmaktadır. Beslenme ve diyet uzmanları denetiminde düzenlenen yemek listeleri özel sektör tarafından hazırlanmakta ve ekonomik bir ücret karşılığında öğrencilerimize sunulmaktadır. M addi durumu iyi olmayan öğrencilere kontenjan dahilinde öğle ve akşam yemeği ücretsiz olarak verilmektedir.
  Ayrıca İzzet Baysal Kampusu'nda öğrenciler için uygun alışveriş olanağı sağlayan market, pastane ve kafeteryalar bulunmaktadır.

  ULAŞIM

  Üniversitemizin merkez kampusu olan İzzet Baysal Kampusu, Bolu şehir merkezine 8 kilometre uzaklıktadır. Kampusa ulaşım özel halk otobüsleri ve belediye otobüsleri ile sağlanmaktadır.

  BARINMA

  İzzet Baysal Kampusu'nda bulunan ve Üniversitemiz tarafından işletilen 680 kişilik erkek yurdu ve 680 kişilik kız öğrenci yurdu öğrencilerimize hizmet vermektedir. Her iki yurtta sürekli açık olan öğrenci kantinleri, okuma salonları, etüt salonları, TV izleme salonları ile resim ve müzik çalışma odaları bulunmaktadır. Üniversitemiz yurtlarına başvurular, kayıtlar sırasında yapılmaktadır. Öncelikle yüksek lisans öğrencilerine yönelik hizmet veren 80 kişilik özel yurt bulunmaktadır. Yurt odaları en fazla 8'er kişiliktir. Yurtlarda kantin, berber ve kuaförün yanı sıra çamaşır yıkama hizmeti de verilmektedir. A ylık yurt ücretleri, Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun eş değerdeki yurtlarıyla aynı düzeyde tutulmaktadır.
  Üniversitemizin diğer kampuslarında da Yurt-Kur'a bağlı yeterli kapasitede yurtlar bulunmaktadır.

  BURSLAR VE ÖDÜLLER

  Öğrencilerimize devletin katkıları dışında destek, öncelikle İzzet Baysal Vakfı tarafından yapılmaktadır. Vakıf, üniversitemizin 4 yıllık bölümlerine ilk sırada en yüksek puanla giren bölüm birincilerine, bu bölümlerdeki birincilerden sonra gelen en yüksek puanlı Bolu doğumlu birer öğrenciye ve ayrıca maddi desteğe ihtiyaç duyan başarılı Bolulu öğrencilere karşılıksız burs vermektedir. Ayrıca, her yıl fakülte ve yüksekokulları ilk üç sırada bitiren öğrenciler İzzet Baysal Vakfı tarafından ödüllendirilmektedir. Vakıf ayrıca bilimsel araştırmalara da maddi destek vermektedir.

  SOSYAL YAŞAM
  KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi kampusları, öğrenciler için geniş sosyal ve kültürel olanaklar sağlamaktadır. İzzet Baysal Kampusu'nda bulunan çok amaçlı Kültür Merkezi'nde 514 kişilik Mavi Salon ve 208 kişilik Pembe Salon'da; sempozyum, panel, konferans, konser, tiyatro, film gösterimi gibi etkinlikler yapılmaktadır. Mavi Salon'da aynı anda 3 ayrı dilde çeviri yapılabilecek 140 kişilik simültane sistemi kuruludur. Sergi salonu, sürekli olarak sanat etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır.
  İzzet Baysal Tıp Fakültesi Morfoloji binasında 350 kişilik salonda da kültürel ve bilimsel etkinlikler düzenlenmektedir.
  Bolu'ya 100 milyon dolarlık bir yatırım yapan büyük hayırsever İzzet Baysal için her yıl 11 Mayıs'ta düzenlenen “İzzet Baysal'a Şükran Günleri”ne Üniversitemiz de çeşitli etkinliklerle katılmaktadır. İzzet Baysal Günleri'ni izleyen hafta, Üniversitemizde Bahar Şenlikleri yapılmaktadır. Öğrenciler tarafından bir hafta süreyle düzenlenen bahar şenliklerinde gün boyu aktiviteler ve amatör gruplarla ünlü sanatçıların sahne aldığı konserler yer almaktadır.

  SPORTİF ETKİNLİKLER

  İzzet Baysal Kampusu'nda yer alan açık ve kapalı spor alanlarıyla birlikte, ikiz kubbe salondan oluşan Spor Merkezi her türlü sportif etkinliğe ev sahipliği yapabilecek kapasitededir.
  Bolu Şehir Kampusu'nda 1 adet Spor Salonu ile futbol sahası öğrencilerimizin hizmetindedir. Bu saha ve salonlarda eğitim faaliyetleri ile birlikte ders dışı (serbest zaman) kullanım programları hazırlanarak öğrencilerin hizmetine sunulmaktadır. 09.00-23.00 saatleri arasında öğrenci ve personele hizmet verilmektedir.
  Kartalkaya'da bulunan Dağcılık ve Kayak Eğitim Merkezimiz, kendi üniversitemiz ve diğer üniversitelerin öğrenci ve öğretim elemanlarına hizmet vermektedir.
  Öğrenci ve Personelin katıldığı üniversite içi spor yarışmaları bir program dahilinde bütün bir öğretim yılını kapsayacak şekilde yapılmakta ve Üniversite Sporları Federasyonunca düzenlenen üniversitelerarası yarışmalara iştirak edilmektedir.

  AİBÜ SOSYAL TESİSİ

  Kampus içinde İzzet Baysal Vakfı tarafından yaptırılan 57 oda 3 suit olmak üzere 117 yatak kapasiteli tesis, 3 yıldızlı otel düzeyindedir. Orman içinde kurulu tesiste bulunan 150 kişilik yemek salonu her türlü toplantıya ev sahipliği yapacak kapasitedir. Üniversite personeli ve kamu çalışanlarına özel indirim uygulanmaktadır. Tesiste ayrıca oyun salonu ve televizyon izleme salonu bulunmaktadır.

  FAKÜLTELER

  Bolu İzzet Baysal Tıp Fakültesi Eğitim Fakültesi
  Fen Edebiyat Fakültesi
  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
  Mühendislik Mimarlık Fakültesi

  ENSTİTÜLER

  Fen Bilimleri Enstitüsü
  Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  Sosyal Bilimler Enstitüsü

  YÜKSEKOKULLAR

  Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu
  Bolu Sağlık Yüksekokulu
  Kemal Demir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu

  MESLEK YÜKSEKOKULLARI

  Bolu Meslek Yüksekokulu
  Gerede Meslek Yüksekokulu
  Mengen Meslek Yüksekokulu Mudurnu
  Süreyya Astarcı Meslek Yüksekokulu

  Konu Sword_of_HeLL tarafından (06.02.09 Saat 08:44 ) değiştirilmiştir.
  Eğer bir gün
  dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa,
  Rabb'ine dönüp "benim büyük bir derdim var" deme!

  Derdine dönüp "BENİM ÇOK BÜYÜK BİR RABB'İM VAR!" de! 2. #2
  Mavi Admin

  Cevap: Abant İzzet Baysal Üniversitesi-Abant İzzet Baysal Üniversitesi Hakkında


  Eğer bir gün
  dünyaya ait çok büyük bir derdin olursa,
  Rabb'ine dönüp "benim büyük bir derdim var" deme!

  Derdine dönüp "BENİM ÇOK BÜYÜK BİR RABB'İM VAR!" de!

 • Konuyu değerlendir: Bu konuyu beğendiniz mi?

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi-Abant İzzet Baysal Üniversitesi Hakkında


  Değerlendirme: Toplam 0 oy almıştır, ortalama Değerlendirmesi puandır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10.08.11, 17:10
 2. İzzet Baysal Tıp Fakültesi Hastanesi Randevu Alma
  By ArchAngeL in forum Hastane Randevu
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09.08.11, 23:09
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11.05.11, 23:41
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11.05.11, 00:40
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 30.03.09, 02:15

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 RC 2 ©2011, Crawlability, Inc.